Okunma Sayısı: 5567
CANLI YORUMLAR

UFAKLIK PAYLAŞILAMIYOR MU?

Peki paylaşmak mümkün mü?

Bir toruna sahip olmak her büyükanne ve büyükbaba için özel bir durumdur.Torun ile geçirilen vakit, onunla oynamak, sevmek kimi zaman bakımına yardımcı olmak aile büyükleri için mutluluk veren tecrübelerdir.

Bu anları, hem çocuğun annebabası hem de aile büyükleri için daha kaliteli ve uzlaşı içerisinde geçirebilmek için yapılacak bazı düzenlemeler ve uygulanacak davranış yöntemleri hem çocuk hem de onunla ilgilenen yetişkinler için faydalı olabilir.

Büyükanne ve Büyükbabalara

  • Çocuğun asıl sorumluluğunun anne-baba da olduğunu bilerek; çocuğun bakımı, yetiştirilmesi gibi süreçlerde destekleyici rol oynamak büyük ebeveynleri de mutlu edeceği gibi annebalara da iyi gelecektir.
  • Anne-baba tarafından konulan kurallara uymak, çocuktan yapılmaması istenilen davranışları onaylamamak ve bu gibi durumlarda çocuğu değil ebeveynleri destekleyici bir tutum içerisinde olmak çocuğa evde istikrarlı olunduğu mesajı verecektir.
  • Anne-baba ile aynı görüşte olunmadığında ya da kuşak farkından kaynaklanan bir yöntem sorunu ortaya çıktığında bunu çocuğun önünde tartışmamaya çalışmak önemlidir, çünkü bu durum çocuğun anne-babasını yetkin görmesine engel olabilir. Bu durum anne-baba ile ayrıca konuşulabilir fakat nihayetinde onların alacağı karara saygı duymak önemlidir.
  • Bebeklik ve çocukluk döneminde uyku ve beslenme saatlerinin düzenli olması gereklidir. Kimi zaman büyük ebeveynler, torunlarıyla daha çok vakit geçirmek adına bu saatleri esnetebilmektedir. Unutulmamalıdır ki düzeni bozulan çocuk daha huzursuz olur ve bu durum diğer günlerde yaşanabilecek birtakım sorunları tetikleyebilir. Bu nedenle çocuğun uyku düzeni ve rutinleri aksatmamaya çalışmak gereklidir.
  • Torunları mutlu etmek adına aşırıya kaçan ödüller, hediyeler vb. alınmamalıdır. Bu durum çocuğun tatminsizlik duygusu yaşamasına, şımarmasına yol açabilir. Maddi  ödüllerden ziyade sözel olarak ona sevginizi göstermek daha uygun olabilir.

 

Anne-Babalara

  • Anne ve baba, çocuğun eğitimiyle  yetiştirilmesinde birinci derecede yetkili ve sorumlu olmalıdırlar. Gerekirse büyükanne ve dedeye çocuğun eğitimi ve terbiyesinde biraz mesafeli olmaları, onları kırmadan söylenmeli ve gereken ortam hazırlanmalıdır. Fakat bunu yaparken büyük ebeveynlerin de ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, anlayışla ve empati kurarak yaklaşılmalıdır.
  • Evde belirlediğiniz kurallara uyulmasının gerekliliğini yetişkin ebeveynlere uygun ve net bir dille açıklamalı fakat mutlaka sizler de bu kurallara uymalısınız. Sizin tutarlı olmanız, yetişkin ebeveynler için de motive edici olacaktır.

Kaynak: Günce Danışmanlık

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUK NASIL BİR BABA İSTER?
EN SON BABALAR MI DUYMALI?
MİNİK KARARLAR, MİNİKLERİN
KENDİ KENDİNE YETEBİLMEK
ŞAKA YAPILDIĞINDA KÜSME
KENDİSİNE GÜLMEYİ ÖĞRETİN!
BASİT TASARRUF YÖNTEMLERİ
HEM DE HİÇ KASMADAN...
İÇE KAPALI-DIŞA DÖNÜK
ONA YARDIM EDEBİLİRSİNİZ!
YENGEÇ BURCU ÇOCUKLARI
HASSAS BİR RUH
9 YAVRUYA YUVA ARANIYOR!
6 HAFTALIK BOXER KIRMASI
HAMİLELİKTE 25. HAFTA
BEBEĞİNİZ HAREKETLENİYOR
EVLİLİK BİTTİ, YOLA DEVAM
UNUTTUKLARINIZI HATIRLAYIN
ÇOCUĞUM BENDEN ÖNEMLİ
AŞIRI KORUMACI MISINIZ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKTAN AŞIRI BEKLENTİ
SEVİŞİRKEN ÇOCUK GÖRÜRSE
OYUNCAĞINI AZARLIYOR MU?
ONU SEVERKEN TUTARLI OLUN
YENİ YILDA DENEYİN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :