Okunma Sayısı: 19960
CANLI YORUMLAR

ÜVEY ANNE YA DA BABA

Yeni eşi anlatmak zor değil

Ailenin yeni üyelerini uygun bir şekilde konumlandırmak nazik bir konudur. Genelde yetişkinler yeni bir eş ve çocukları heyecan verici bulsalar da, değişikliklerle ilgili esas kaygıyı çocuklar hisseder. Üvey ailelerin artık daha yaygın olarak görülmeye başlandığı bir toplumda bu normal bir süreç gibi gözükse de, bu aşamada çocuk bunu böyle algılayamayabilir.  

Annenin ya da babanın yeni eşiyle olan mutluluğu çocuğu şoka uğratabilir. Çocuk, ne kadar iyi olursa olsun yeni bir insanı davetsiz bir misafir olarak görebilir ya da alıştığı rahatını bozabilecek bir tehdit olarak algılayabilir. Bu yüzden duygularını, sessizce içine kapanmak, üzülmek ya da tam tersine çok mutlu olmak gibi bir dizi davranış sergileyerek ifade eder. Söz konusu mutluluk çok samimi olabileceği gibi, çocuk bunu gerçekte hissettiği kin ve kızgınlık gibi duygularını maskelemek için de kullanıyor olabilir. Size önerim, çocuğun ilk tepkisini gerçekliğin bütünü olarak görmemeniz:
 

  • Ailenizde yapmayı düşündüğünüz herhangi bir değişiklikle ilgili planlarınızı onunla konuşmaya başlayın. Bunu önce ayrı, sonra da yeni eşiniz yanınızdayken yapın ki artık hep beraber olduğunuzu ona göstermiş olun.
  • Herkesi birbirine yavaş yavaş alıştırın ve bu değişiklikleri kabullenebilmeleri için onlara zaman tanıyın.
  • Çocuğunuzun endişelerini kınamayın. Ne dediğini dinleyin ve bunlar hakkında düşünün, çünkü genelde en büyük korkusu unutulacağına dair olacaktır.
  • Hem yetişkinleri hem de çocuğunuzu göz önünde tutarak neler yapılabileceği hakkında dikkatlice düşünün. Belki de herkes bu değişime ayak uydurana kadar ayrı olarak yaşamaya ihtiyacınız olabilir.
  • Eski eşinizi - özellikle de çocuğunuzla hâlâ görüşüyorsa - bu yeni durumdan haberdar edin. Hiçbir çocuk yeni yaşananları annesine ya da babasına anlatmak durumunda bırakılmamalıdır.
  • Farklı seviyelerde de olsa çoğu çocuğun bu durumda zorlanacağını ve uyum sağlamasının zaman alacağını unutmayın.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞAN KADINLAR
EN ÇOK NEDEN ŞİKAYETÇİ?
SEBZEYİ VETO EDİYORSA
YİYECEĞİN İÇİNE GİZLEYİN!
SORUNLARA YAKLAŞIMINIZ
KENDİ YÖNTEMİNİZLE ÇÖZÜN
ÇALIŞAN ANNE SENDROMU
ANNELİKTEN İSTİFA EDİLMİYOR
HIRGÜRÜN FAYDALARI!
SABİHA PAKTUNA KESKİN YAZDI
ÇOCUĞUNUZ TIKA BASA YEMESİN
TİP 2 DİYABETE DİKKAT
HER İSTEĞİNE
TEHLİKE VE KAOS GETİRİR
EVLİLİĞİNİZDE HEDEFLERİNİZ
HEDEF KONTROLDEKİ ETKİN GÜÇ
ANNELER ENDİŞELİ
4+4+4'E HAZIR MIYIZ?
MARİFET UYUM SAĞLAMAKTA MI?
DEĞİŞİMLE BAŞA ÇIKMAK...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ESKİ EŞLE İLETİŞİM
BU GEÇİŞ İÇİN HAZIR MI?
YENİ YILDA YENİ HEDEFLER
ASOSYAL MİYİZ?
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
EN İYİ YAZ KOKULARI
KISA SAÇ MODELLERİ
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :