Okunma Sayısı: 10206
CANLI YORUMLAR

UYKUYU DÜZENE SOKMAK MÜMKÜN MÜ?

Huzurlu Geceler ve Yeterli Uyku


Her anne babanın hayatında geceleri iyi bir uykunun gerçekleşmeyecek bir hayalmiş gibi göründüğü zamanlar vardır. Uykusuzluk çekmek, yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa hayatınızın bir parçası olabilir, ama küçük yaşlarda başlayan uyku sorunlarının çözülmesi zor bir alışkanlık halini alması sıkıntı yaratabilir.

Uyku sorunlarıyla ilgili benden tavsiye isteyen çoğu anne babanın, sorunu çözme sorumluluğunu çocuklarına bıraktığını görmek garibime gitmiştir. Çocuklarına iyi uyumayı öğretmekten bizzat sorumlu olduklarını görmek istemezler:

“Yatıştırmak iki saatimizi alıyor.”
“Yalnızca benim yatağımda uyuyor.”
“Hiç gece boyunca uyuduğu olmadı.”

Uyku sorunları bazen, küçük çocuklardaki davranışsal sorunların kökeninde yatar, ama kötü uyku alışkanlıkları nadiren nörolojik bozuklukların bir sonucudur. Her küçük beden, sağlıklı bir bilişsel, fiziksel ve nörolojik gelişme için uykuya ihtiyaç duyar, yaşamsal önemde biyolojik bir ihtiyaçtır bu. Fakat birçok çocuk kötü davranır, çünkü yorulmuşlardır ve anne babaları da bir çocuğun aslında ne kadar uykuya ihtiyacı olduğundan habersizdir.

Geceleri uyanmak, kendi yatağında uyumaya direnmek ya da hiç yatmak istememek, on örnekten dokuzunda, sevgi dolu bir anne babanın geri döndürülemez bir biçimde yanlış uyku alışkanlıkları yerleştirmesinin bir eseridir. Bu alışkanlıklar genelde küçük yaşlarda yerleşir.
Uyku sorunları genelde üç kategoride toplanır:

  • Çocuğunuz kendi kendine yatışıp uykuya dalamaz.
  • Çocuğunuz gece boyunca deliksiz uyuyamaz.
  • Şansınız yaver gitmiyorsa, ikisini birden yaşar.


Uykuyla ilgili gerçekler
Uyku çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi açısından en temel gereksinimlerden biridir.
Uyku düzeni sağlıklı olan 6-12 aylık bir çocuk karanlık ya da loş bir odada kendi başına uyuyabilir, geceleri uyandığında kendi kendini yatıştırabilir.
Sağlıklı bir uyku düzeni çocuğunuzdan bir süre uzaklaşmanızı, yetişkinlerle birlikte zaman geçirmenizi, kendinize, eşinize ya da arkadaşlarınıza vakit ayırmanızı sağlayacaktır.


“Eğer çocuğunuzun davranışlarını değiştirmeniz bir haftadan fazla zaman alıyorsa, endişelenmeyin, bu normaldir. Ev’de yaşanan değişim hızı, anne babalar kadar beni de şaşırttı. Bütün çocuklar ve bütün aileler farklıdır. Bu yüzden sabır gösterin, tutarlı davranın, sakin olun; sonunda başaracaksınız.”

Gerçekte, anne babalar çocuklarının davranışlarını yönlendirir. Kronik olarak yorgunsanız ve çocuğunuzun uyumaması sizi bitap düşürmüşse, her şeyi denemiş gibi hissediyorsanız buna inanmak size zor gelebilir. Ama iyi bir haberimiz var: Sağlıklı bir uyku düzeni, kötü uyku alışkanlıklarını çabucak ortadan kaldırabilir.

Sonuçta tüm aile bunun inanılmaz yararını görecektir.
  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
TABLET KANSER YAPAR MI?
OKULDA TEHLİKE ALARMI!
BURUN TIKANIKLIĞINA DİKKAT
ÖĞRENMESİNİ ENGELLEYEBİLİR
2 SAATTEN FAZLASI ZARAR
ÇOCUKLARDA TV ALIŞKANLIĞI
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
YENİ AŞIYA İHTİYAÇ VAR
ÇOCUĞUNUZU KORUMAK İÇİN...
RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIN
KONUŞMA GECİKMESİ
AİLEYE DÜŞEN GÖREVLER...
SÜT TÜKETİMİ 4. SIRADA
ARTIRMAK İÇİN NE YAPILMALI?
OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARINDA
BESLENMEDEKİ EN BÜYÜK RİSK

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA ORGAN NAKLİ
HER GÜN 2 BARDAK SÜT
ÇOCUK VE GENÇLERDE OBEZİTE
BEBEK BAKIMINDA İLK 2 YIL
HAMİLELERİN YENİ MODASI
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
YENİ YILDA DENEYİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :