Okunma Sayısı: 10037
CANLI YORUMLAR

UYKUYU DÜZENE SOKMAK MÜMKÜN MÜ?

Huzurlu Geceler ve Yeterli Uyku


Her anne babanın hayatında geceleri iyi bir uykunun gerçekleşmeyecek bir hayalmiş gibi göründüğü zamanlar vardır. Uykusuzluk çekmek, yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa hayatınızın bir parçası olabilir, ama küçük yaşlarda başlayan uyku sorunlarının çözülmesi zor bir alışkanlık halini alması sıkıntı yaratabilir.

Uyku sorunlarıyla ilgili benden tavsiye isteyen çoğu anne babanın, sorunu çözme sorumluluğunu çocuklarına bıraktığını görmek garibime gitmiştir. Çocuklarına iyi uyumayı öğretmekten bizzat sorumlu olduklarını görmek istemezler:

“Yatıştırmak iki saatimizi alıyor.”
“Yalnızca benim yatağımda uyuyor.”
“Hiç gece boyunca uyuduğu olmadı.”

Uyku sorunları bazen, küçük çocuklardaki davranışsal sorunların kökeninde yatar, ama kötü uyku alışkanlıkları nadiren nörolojik bozuklukların bir sonucudur. Her küçük beden, sağlıklı bir bilişsel, fiziksel ve nörolojik gelişme için uykuya ihtiyaç duyar, yaşamsal önemde biyolojik bir ihtiyaçtır bu. Fakat birçok çocuk kötü davranır, çünkü yorulmuşlardır ve anne babaları da bir çocuğun aslında ne kadar uykuya ihtiyacı olduğundan habersizdir.

Geceleri uyanmak, kendi yatağında uyumaya direnmek ya da hiç yatmak istememek, on örnekten dokuzunda, sevgi dolu bir anne babanın geri döndürülemez bir biçimde yanlış uyku alışkanlıkları yerleştirmesinin bir eseridir. Bu alışkanlıklar genelde küçük yaşlarda yerleşir.
Uyku sorunları genelde üç kategoride toplanır:

  • Çocuğunuz kendi kendine yatışıp uykuya dalamaz.
  • Çocuğunuz gece boyunca deliksiz uyuyamaz.
  • Şansınız yaver gitmiyorsa, ikisini birden yaşar.


Uykuyla ilgili gerçekler
Uyku çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi açısından en temel gereksinimlerden biridir.
Uyku düzeni sağlıklı olan 6-12 aylık bir çocuk karanlık ya da loş bir odada kendi başına uyuyabilir, geceleri uyandığında kendi kendini yatıştırabilir.
Sağlıklı bir uyku düzeni çocuğunuzdan bir süre uzaklaşmanızı, yetişkinlerle birlikte zaman geçirmenizi, kendinize, eşinize ya da arkadaşlarınıza vakit ayırmanızı sağlayacaktır.


“Eğer çocuğunuzun davranışlarını değiştirmeniz bir haftadan fazla zaman alıyorsa, endişelenmeyin, bu normaldir. Ev’de yaşanan değişim hızı, anne babalar kadar beni de şaşırttı. Bütün çocuklar ve bütün aileler farklıdır. Bu yüzden sabır gösterin, tutarlı davranın, sakin olun; sonunda başaracaksınız.”

Gerçekte, anne babalar çocuklarının davranışlarını yönlendirir. Kronik olarak yorgunsanız ve çocuğunuzun uyumaması sizi bitap düşürmüşse, her şeyi denemiş gibi hissediyorsanız buna inanmak size zor gelebilir. Ama iyi bir haberimiz var: Sağlıklı bir uyku düzeni, kötü uyku alışkanlıklarını çabucak ortadan kaldırabilir.

Sonuçta tüm aile bunun inanılmaz yararını görecektir.
  

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SANILDIĞI KADAR MASUM MU?
ALERJİK BÜNYELİ ÇOCUKLARDA
ALMANYA'DA SÜNNET YASAĞI!
UZMANLAR NE DİYOR?
HALA ALTINI ISLATIYORSA
5 YAŞTAN SONRA NORMAL DEĞİL
ÇOCUĞUNUZ HORLUYORSA DİKKAT
ARAŞTIRMA NE DİYOR?
2 SAATTEN FAZLASI ZARAR
ÇOCUKLARDA TV ALIŞKANLIĞI
UZMAN TAVSİYELERİ
HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİN
BESLENME ALIŞKANLIKLARI
AİLE-EV İLE DOĞRU ORANTILI
DEMİR DAMLASI TOPLATILIYOR
ÜCRETSİZ DAĞITILMIŞTI
DİŞLERİ Mİ ÇÜRÜYOR?
NASIL ENGELLERSİNİZ
ÇOCUKLUK ÇAĞI TÜBERKÜLOZU
YENİ AŞIYA İHTİYAÇ VAR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
SONBAHARDA ÇOCUK BESL...
TELEVİZYON MU IPAD Mİ?
"ELLERİNİ YIKADIN MI"
OKUL ÇANTASINDAKİ TEHLİKE
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
TOPLAYIN
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :