Okunma Sayısı: 7916
CANLI YORUMLAR

VARİKOSEL NEDİR?

Neden ve kimlerde olur?


Varikosel, varikosel testis kanını boşaltan toplar damarlarının genişlemesine verilen isimdir. 


Eriskin erkeklerin %25 kadarında varikosel bulunur. Genel olarak varikosel erkeklerde kısırlığın en sık sebebi olarak kabul edilir. 


Sıklıkla sol taraf testisinde görülür. 


Nadiren sadece sağ tarafta veya her iki tarafta da görülebilir (%10-15). 


Sol taraftaki toplar damarın sağdakinden 10 cm daha uzun oluşu, solda daha sık görülmesinin nedenlerinden biri olabilir. Testislerin üst kısmında-yanda, skrotumun (torbanın) içinde kıvrımlar halinde şişlik hissedilir. 


Bazı varikoseller ağrı sebebi olabilirler. Ağrıdan kurtulmak için, testislerin sarkması ve dolayısıyla damarın gerilmesini önlemek gerekir. Bu amaçla, sporcuların kullandığı süspansuvarlar önerilebilir.


Varikosel testise baskı yaparak testis çapının küçülmesine sebep olabilir.


Varikosel hastalığında erkeklerin çocuk yapma kabiliyeti testisteki kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak azalabilir.


Bir çok hasta bu durumdan sonra kısırlık sebebi aranırken saptanır.


Hastalık testis dokusunu ne kadar bozarsa ve testis ne kadar küçülürse çocuk yapma kabiliyeti o kadar azalır. |Varikoselin, sperm üretim yeteneğini bozup bozmadığının araştırılması için tahlil yapılması gerekir. Spermiogram adı verilen tahlil bozukluk derecesine göre ameliyat gerekebilir. |Varikosel için mevcut tek tedavi yöntemi ameliyattır. 


Bir kez varikosel tanısı konulursa hastalık mutlaka cerrahi olarak düzeltilmelidir.


Ameliyatda genişlemiş testis toplar damarları bağlanır ve problem ortadan kaldırılır.

 

Operasyondan sonra varikosel tekrar oluşabilir ve yeni tedaviye gereksinim duyulabilir.


Eğer çocuk sahibi olamama varikosele bağlı ise ve geç kalınmamışsa tedaviden sonra bir kaç ay içinde başarılı sonuçar elde edilebilir.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEKLERDE KISIRLIK
LAZERLE SÜNNET ALDATMACASI
"SORUN DEĞİL SEVGİLİM"
40 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012 YILINA DAMGA VURAN
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :