Okunma Sayısı: 9938
CANLI YORUMLAR

YAZ-KIŞ GÜNEŞ KREMİ

Cildiniz yaşlanmasın...

Mümkün oldukça güneşten korunmak gerektiğini, sadece güneş kremiyle korunmanın ise yetmediğini belirten Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Meltem Akkurt, başta giysi, güneş gözlüğü gibi fiziksel faktörlerin de korunmada etkin olduğunu bildirdi.

Bilinçsiz güneşlenmenin ciltte yaşlanmayı hızlandırdığını, kırışıklıkların ve yaşlanmanın yüzde 80'inin kişinin ömrü boyunca maruz kaldığı güneş ışınlarından kaynaklandığını ifade eden Akkurt, ''Yaşlanmanın ve kırışıklıkların en büyük sebeplerinden biri, hayat boyu maruz kalınan güneştir. Vücudumuzda güneş yanığı olmamış veya çok uzun süre güneşin altında yatmamış olabiliriz. Ama ömür boyu, evimize gidip gelirken maruz kaldığımız güneş dahi kırışıkları oluşturmaya, yaşlandırmaya yetiyor. Güneş ciddi şekilde yaşlanma meydana getiriyor'' dedi.

Akkurt, güneşin kansere davetiye çıkaran bazı lezyonlara da neden olduğunu, güneş görmeyen cildin çok daha genç görünümlü kaldığını ifade ederek, dermatologların güneşlenmeyi önermediğini kaydetti.

"Sağlıklı bronzlaşma diye bir şey yok"

Kişilerin ''bronzlaşma'' adı altında saatlerce güneş altında kaldığını, bunun son derece sakıncalı olduğunu vurgulayan Akkurt, şöyle konuştu: ''Sağlıklı bronzlaşma diye bir şey yok. Bronzlaşma zaten vücudun savunma mekanizması. Yanmamışsak, vücudumuz kızarmış olsa bile güneşten zarar gördüğünü gösterir. Bu nedenle, amaç aslında hiç bronzlaşmamaktır. Aslında güneş her zaman düşmandı. Ama insanlar bu kadar farkında değillerdi. Kansere yol açtığını ve yaşlanmadan birinci derecede sorumlu olduğunu bilmiyorlardı. Son yıllarda bilinç artıkça bundan korunma da daha görünür oldu. Hayatımız boyunca özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde maruz kaldığımız güneş, ileri yaşlarda kırışıklık olarak ortaya çıkıyor. Ciltte leke gibi hasarlara neden oluyor. Bunu engellemek için gençlik döneminde güneşten kaçınmak geleceğe yatırımdır. Eğer zamanında bunu yapmadıysak geç kalmış değiliz. Güneşten kaçınarak ilerlemesini engelleyebiliriz. Yaşam için gerekli olan güneşin azı karar çoğu zarar.''

Güneş kremi kaç faktörlü olmalı?

Akkurt, özellikle ışınlarının dik düştüğü 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün oldukça güneşe çıkmaktan kaçınmak gerektiğini, bunun güneşten korunmanın en önemli yolu olduğunu belirterek, en az 30 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmak gerektiğini anlattı.

Güneş kreminin koruyucu etkisinin 2-3 saat olduğunu, gün içinde sık kullanmaya özen gösterilmesini öneren Akkurt, ''Ayrıca aşırı terlemişsek veya yüzmüşsek kremi yenilememiz gerekiyor. Güneşe çıkmadan yarım saat önce ve bolca sürmek lazım. Kremin hem UVB hem de UVA'ya karşı koruyucu olması lazım. Ürün seçerken buna dikkat etmemiz lazım. Ürünün 30-45 faktörlü olması yeterli. Bunun üzerinde olması çok da koruma anlamına gelmiyor. Önemli olan sık ve bol kullanmak'' dedi.

Akkurt, güneş kremini yaz kış kullanmak gerektiğini sözlerine ekledi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
KAN BASINCI NASIL ÖLÇÜLÜR?
ÖLÇMEDEN ÖNCE...
HER KİTLE KANSER DEĞİL AMA
BUNU NASIL ANLARIZ?
KIŞ İÇİN ŞİFALI TARİFLER
İÇİNİZ ISINSIN...
GELECEĞİN GIDASI
LABORATUVAR HAMBURGERİ Mİ?
SİZCE ÜSTÜN ZEKALI OLABİLİR
KESKİN:BELKİ YANILIYORSUNUZ
HAMİLELİKTE KİLO ALIMI
BİLİNÇLİ BESLENME
BÖBREKLERİNİZİ KORUYUN
6 KİŞİDEN BİRİ HASTA
YAZ BEBEĞİ NE GİYER
NASIL GİYDİRMELİSİNİZ?
KANSER TEDAVİSİNDEN SONRA
YENİ YAŞAMA UYUM İÇİN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BATIK KIL MESELESİ
ÇATLAKLARA SAVAŞ AÇIN
MODA DİYETLERE KANMAYIN
TEK TİP BESLENMEYE DİKKAT
İLGİLİ VİDEOLAR
BEBEĞİNİZ SİZE VE ETRAFINA DAİR NELERİ HİSSEDER?
BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUN
12 - 24 AY ARASI BEBEKLERİN GELİŞİMİ NASIL OLMALI?
0 - 6 AYLIK BEBEKLER İÇİN OYUNLAR
MİNİKLERİN BOYUT ZİYARETİ
YENİ YILDA DENEYİN
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :