Okunma Sayısı: 8700
CANLI YORUMLAR

YENİ UYARANI RET, İNATÇILIK

Çocuklar ve takıntıları

Mektup

“Kızım 8 yaşında. Bebekliği aşırı sakindi. Anaokulu ile birlikte aşırı bir inat ve takıntıları ortaya çıktı. Odasını temizletmiyor, eşyalarının yerini değiştirtmiyor. Aşırı tepkili. Sık sık sinir krizi geçiriyor. Çantasını kapattığında fermuar sonuna kadar gelmeli, ayakkabısını bağladığımda çok sıkı olmalı, perde yarım durmayıp tam çekilmeli gibi tutturukları var. Aşırı yalan söylemeye başladı. Sert çıkıştığımızda çok daha kötü oluyor.”

Takıntılı davranışların diğerleri açısından mantıklı bir açıklaması yoktur. Fakat takıntılı davranışa yönelen birey için anlamı büyüktür. Birey ölüm kaygısı hissetmektedir. Bu davranışları yapmazsa ölümle yüz yüze kalacağı, yok olacağını hisseder. Bu davranışlar sayesinde yaşama tutunabilmektedir. O nedenle, diğerleri için mantıksız ve gereksiz olan bu davranışlar onun için yaşamsal önemdedir.

Böyle bir durumda yapılması gereken, bireyin kendini rahat hissettiği gibi davranmasına fırsat tanımak olmaktır. Bir başka deyişle, bireyin yaşama tutunmasına destek vermek onun tarafında olarak güvenebileceği bir liman oluşturmaktır. Takıntı yaşam kalitesini düşürür. Ancak kaygı giderilmediği sürece onu rahatlatır. Ona dayanabileceği bir güç olmak, anlaşıldığını ve takıntılı davranışlarının hoşgörüldüğünü ima etmek kaygıyı azaltarak takıntı hafifletir.

 

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUKLARDA ÖFKE NÖBETLERİ
NASIL BAŞA ÇIKARSINIZ
YÜKSEK ATEŞTEN KORKMAYIN
BASİT ÖNLEMLER ALIN
ÇOCUKLARDA KARANLIK KORKUSU
AİLELERE ÖNERİLER
ÇOCUĞUNUZLA TATİLİNİZİ
YAZIN, YAYINLAYALIM
ŞİDDETE MARUZ KALIYORSA
GÖREVİNİZ BUNU ÇÖZMEK
İŞKOLİK BİR ANNE MİSİNİZ?
KALİTELİ ZAMANDAN KASIT NE?
KABIZLIK NEDİR? NASIL ÖNLENİR?
KABIZ OLAN ÇOCUK, KAKA YAPARKEN ...
EĞİTİMDE VAHİM TESPİT
ÇOCUKLAR 1 YIL GERİDE
BEBEK DOKUNAMADIĞINDA AĞLAR
ANNEYE ALIŞTIĞI İÇİN DEĞİL

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
ÇOCUKLARDA KARANLIK K...
BÜYÜDÜN, BEZİ BIRAKMALISIN
SİZCE ÜSTÜN ZEKALI OL...
ÇOCUKLARDA KİMLİK AŞA...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2013 BAROK DESENLERİN YILI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
VÜCUT SÜSLEMESİNDE AŞIRILIK
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :