Okunma Sayısı: 8770
CANLI YORUMLAR

YENİ UYARANI RET, İNATÇILIK

Çocuklar ve takıntıları

Mektup

“Kızım 8 yaşında. Bebekliği aşırı sakindi. Anaokulu ile birlikte aşırı bir inat ve takıntıları ortaya çıktı. Odasını temizletmiyor, eşyalarının yerini değiştirtmiyor. Aşırı tepkili. Sık sık sinir krizi geçiriyor. Çantasını kapattığında fermuar sonuna kadar gelmeli, ayakkabısını bağladığımda çok sıkı olmalı, perde yarım durmayıp tam çekilmeli gibi tutturukları var. Aşırı yalan söylemeye başladı. Sert çıkıştığımızda çok daha kötü oluyor.”

Takıntılı davranışların diğerleri açısından mantıklı bir açıklaması yoktur. Fakat takıntılı davranışa yönelen birey için anlamı büyüktür. Birey ölüm kaygısı hissetmektedir. Bu davranışları yapmazsa ölümle yüz yüze kalacağı, yok olacağını hisseder. Bu davranışlar sayesinde yaşama tutunabilmektedir. O nedenle, diğerleri için mantıksız ve gereksiz olan bu davranışlar onun için yaşamsal önemdedir.

Böyle bir durumda yapılması gereken, bireyin kendini rahat hissettiği gibi davranmasına fırsat tanımak olmaktır. Bir başka deyişle, bireyin yaşama tutunmasına destek vermek onun tarafında olarak güvenebileceği bir liman oluşturmaktır. Takıntı yaşam kalitesini düşürür. Ancak kaygı giderilmediği sürece onu rahatlatır. Ona dayanabileceği bir güç olmak, anlaşıldığını ve takıntılı davranışlarının hoşgörüldüğünü ima etmek kaygıyı azaltarak takıntı hafifletir.

 

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
İŞLEVSEL DAVRANIŞLARIMIZ
SESSİZCE VARLIĞINI SÜRDÜRÜR
YURTDIŞI EĞİTİM OLANAKLARI
TÜRK ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ
12 YAŞ ÖNCESİ ÖNEMLİ
YAPILMASI GEREKEN 25 ŞEY
LYS'DE SONA GELİNDİ
BU YASAKLARI MUTLAKA OKUYUN
Türkiye Disleksi?yi Çözüyor
DİSLEKSİ SORUN DEĞİL
ÇOCUKLAR KARNELERİNİ ALIYOR
UZMANLAR AİLELERİ UYARIYOR
TERCİH MARATONU BAŞLADI
FATİH PROJESİNE VERYANSIN
KREŞTE GÜVENDE Mİ?
ÖĞRENMENİN 3 YOLU

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
YASAĞI NASIL ANLATIRSINIZ
SEÇİCİ DİLSİZLİK
İSMİ HAYATINI ETKİLEY...
ÇOCUĞUNUZ SINIR TANIM...
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
EN İYİ YAZ KOKULARI
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :