Okunma Sayısı: 8563
CANLI YORUMLAR

YENİ UYARANI RET, İNATÇILIK

Çocuklar ve takıntıları

Mektup

“Kızım 8 yaşında. Bebekliği aşırı sakindi. Anaokulu ile birlikte aşırı bir inat ve takıntıları ortaya çıktı. Odasını temizletmiyor, eşyalarının yerini değiştirtmiyor. Aşırı tepkili. Sık sık sinir krizi geçiriyor. Çantasını kapattığında fermuar sonuna kadar gelmeli, ayakkabısını bağladığımda çok sıkı olmalı, perde yarım durmayıp tam çekilmeli gibi tutturukları var. Aşırı yalan söylemeye başladı. Sert çıkıştığımızda çok daha kötü oluyor.”

Takıntılı davranışların diğerleri açısından mantıklı bir açıklaması yoktur. Fakat takıntılı davranışa yönelen birey için anlamı büyüktür. Birey ölüm kaygısı hissetmektedir. Bu davranışları yapmazsa ölümle yüz yüze kalacağı, yok olacağını hisseder. Bu davranışlar sayesinde yaşama tutunabilmektedir. O nedenle, diğerleri için mantıksız ve gereksiz olan bu davranışlar onun için yaşamsal önemdedir.

Böyle bir durumda yapılması gereken, bireyin kendini rahat hissettiği gibi davranmasına fırsat tanımak olmaktır. Bir başka deyişle, bireyin yaşama tutunmasına destek vermek onun tarafında olarak güvenebileceği bir liman oluşturmaktır. Takıntı yaşam kalitesini düşürür. Ancak kaygı giderilmediği sürece onu rahatlatır. Ona dayanabileceği bir güç olmak, anlaşıldığını ve takıntılı davranışlarının hoşgörüldüğünü ima etmek kaygıyı azaltarak takıntı hafifletir.

 

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZUN HAYAL ODASI
GERÇEĞE NE KADAR YAKIN?
ÖDEVLER YAPILDI MI?
KURAL KOYMANIZ GEREKEBİLİR
MİT'TEN CASUSÇULUK OYUNU
KAPILARINI ÇOCUKLARA AÇTI
TASASIZ BİR TATİL
ÇOCUKLARLA GİDECEKSENİZ...
YAZ UYKUSUNA HAZIRLIK
ÇOCUKLARA RAHAT PİJAMALAR
GÜVEN DUYGUSU
DUYGU GEÇİŞİYLE OLUŞTURUN
İYİ BİR BABA OLMANIN YOLU
BABA ÇOCUK İLİŞKİSİ!
BIRAKIN KARDEŞLER ATIŞSIN
ZİHİN GELİŞİMİNE KATKIDIR
GECE AĞIRLAŞAN HASTALIKLAR
NASIL MÜDAHALE EDİLEBİLİR?
BÜYÜDÜN, BEZİ BIRAKMALISIN
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
3 YAŞIN ALTINA TV YASAĞI
PARADAN NE ANLAR DEMEYİN
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
EMME BAĞIMLISI ÇOCUK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
KISA SAÇ MODELLERİ
YAŞLANMAK GÜZELDİR
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :