Okunma Sayısı: 8627
CANLI YORUMLAR

YENİ UYARANI RET, İNATÇILIK

Çocuklar ve takıntıları

Mektup

“Kızım 8 yaşında. Bebekliği aşırı sakindi. Anaokulu ile birlikte aşırı bir inat ve takıntıları ortaya çıktı. Odasını temizletmiyor, eşyalarının yerini değiştirtmiyor. Aşırı tepkili. Sık sık sinir krizi geçiriyor. Çantasını kapattığında fermuar sonuna kadar gelmeli, ayakkabısını bağladığımda çok sıkı olmalı, perde yarım durmayıp tam çekilmeli gibi tutturukları var. Aşırı yalan söylemeye başladı. Sert çıkıştığımızda çok daha kötü oluyor.”

Takıntılı davranışların diğerleri açısından mantıklı bir açıklaması yoktur. Fakat takıntılı davranışa yönelen birey için anlamı büyüktür. Birey ölüm kaygısı hissetmektedir. Bu davranışları yapmazsa ölümle yüz yüze kalacağı, yok olacağını hisseder. Bu davranışlar sayesinde yaşama tutunabilmektedir. O nedenle, diğerleri için mantıksız ve gereksiz olan bu davranışlar onun için yaşamsal önemdedir.

Böyle bir durumda yapılması gereken, bireyin kendini rahat hissettiği gibi davranmasına fırsat tanımak olmaktır. Bir başka deyişle, bireyin yaşama tutunmasına destek vermek onun tarafında olarak güvenebileceği bir liman oluşturmaktır. Takıntı yaşam kalitesini düşürür. Ancak kaygı giderilmediği sürece onu rahatlatır. Ona dayanabileceği bir güç olmak, anlaşıldığını ve takıntılı davranışlarının hoşgörüldüğünü ima etmek kaygıyı azaltarak takıntı hafifletir.

 

Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
HER ÇOCUK BUNU YAPAR
MASTÜRBASYONDAN KORKMAYIN
OKULLARDA SARAY GELENEĞİ
ÇEŞNİCİBAŞI ÖĞRETMENLER
ÇOCUKLAR İÇİN ARA ÖĞÜNLER
BU TARİFLERE BAYILACAKLAR
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK
NASIL GELİŞİR?
ASİ ERGENLE İLETİŞİM
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
İÇE KAPALI-DIŞA DÖNÜK
ONA YARDIM EDEBİLİRSİNİZ!
PANİK ATAĞA YATKIN MISINIZ?
ÇOCUĞUNUZ VE SUDA GÜVENLİK
MİNİKLERİN SUYLA TECRÜBESİ
ÇOK ŞEY BEKLEMEYİN!
BEKLENTİLERİNİZ NET OLSUN
İSMİ HAYATINI ETKİLEYEBİLİR
ÇOCUKLARDA İSİM MODASI

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
FARKLI YAŞLARDA ARKADAŞLIK
"DEPRESYONA GİRMEZ" D...
BİR YAKININ ÖLÜMÜ
TEK ÇOCUĞA ARKADAŞ!
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
2012 YILINA DAMGA VURAN
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
YETERİNCE ZENGİNSENİZ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :