Okunma Sayısı: 7971
CANLI YORUMLAR

YENİDEN İŞ HAYATI

Uygulanabilir hazırlıklar

Çocuk yetiştirmek için işe bir müddet ara vermek pek çok annenin yaptığı bir şey. Ancak durum yeniden kontrol altına alındığında, çocuğun her an her dakika anneye ihtiyacı olmadığında anne için yeniden meslek hayatına dönüş vakti geliyor ve esas problem burada başlıyor.

Yeniden çalışan bir kadın olmak, anne için hiç de kolay değil. Nasıl bir vaziyet alınması gerektiği sadece çocuğa göre değil anneye göre de ayarlanmalı.  

Aşağıda, evdeki anneden çalışan anneye geçiş yapan kadınlar için, bu süreçte işlerini kolaylaştıracak birkaç tüyo bulunuyor:

  • Çocukları hazırlayın: İşe dönmeye karar verdiğinizde yapacağınız ilk şey çocuğunuzu bu karara hazırlamak olmalı. Eğer çalışma saatleri sabah 9 – akşam 6 olan bir işe dönüyorsanız bu zaman aralığında sizi evde görmeyeceklerini; ancak ofiste işiniz biter bitmez eve döneceğinizi bilmeliler. Sizin işe başlamanız, onlara kendilerini terk edilmiş hissettirmemeli. Onlarla yapacağınız birkaç konuşma onlardan zamanınızı ve sevginizi esirgemeyeceğinizi bilmelerini sağlamalı.    
  • Çocuklar için şartları hazırlayın: İşe dönmeye karar verdiğiniz an yapılması gereken bir başka önemli şey; siz işteyken çocukları güvenle emanet edeceğiniz birini ya da bir yer bulmaktır. Çocuk çok küçükse bir bakıcı ayarlayabilir, 3 yaş ve üzeriyse bir yuvaya bırakabilirsiniz. Her ikisinde de siz işteyken çocukların iyi besleneceklerinden de emin olmalısınız.
  • Kendinizi hazırlayın: Bildiğiniz gibi, çocuklu bir kadının tekrar iş yaşamına atılması iki ayağının bir pabuca girmesi demektir. Dolayısıyla; iş kıyafetlerinden tutun iş ortamına uyum sağlamaya kadar kendinizi hazır hissetmeniz önem taşıyor. Unutmayın ki, işe dönmek fazladan sorumlulukları beraberinde getirecek. Gününüzü iyi bir şekilde planlamadığınız ve ekstra yükü taşıyacak enerjiyi bulamadığınız takdirde işler pek de iyi gitmeyecektir. Bu nedenle, kendinizi hazırlamak hem fiziksel hem ruhsal bir bütünlükte olmalıdır.

Çocuk sahibi olduktan sonra işe ara verip, birkaç senenin ardından yeniden işe dönmek bir günlük karar değildir. Başta birtakım sorunlar doğabilir; fakat bu sorunların umudunuzu yitirmesine izin vermeyin. Plan-program dahilinde hareket etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Yapı olarak düzenli bir insan olmayıp da böyle bir karar aldıysanız eğer, kendinize önem listesi hazırlayın ve başta uygulaması zor gelse de planınıza, elinizdeki listeye bağlı kalın.

Plana uyum sağlamada gösterdiğiniz azim ve istikrar sonucunda çocuklar da, ev işleri de düzene girecektir. Yukarıda saydığımız “hazırlık evrelerini” aklınızın bir köşesinde tutarak işinizi kucaklayın!

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇALIŞAN ANNE-BABALAR İÇİN
5 ADIMDA DAHA İYİ BİR AİLE
ÇALIŞMA GÜNÜ MÜ
YOKSA OYUN GÜNÜ MÜ?
ÇALIŞAN ANNELER KULÜBÜ
HAZIRLIKLAR TAMAM MI?
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT
SÜPER ANNE SENDROMU OLMAYIN
BAKICI SENDROMU!
ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT!
BİRAZ KENDİNİZE YÖNELSENİZ?
ÇALIŞAN ANNE AKTİVİTEYE!
ÖNCE SİZ MUTLU OLUN...
İYİ BİR BAKICI
BULMANIN İNCELİKLERİ...

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
GEBELİKTE İŞ YERİ RİS...
ÇALIŞMAK MUTLU MU KILIYOR?
ÇALIŞAN ANNELERİN KABUSU
ÇALIŞAN ANNELER DAHA MUTLU
GERÇEK Mİ OYUNCAK MI?
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
AKNELERDEN KURTULMAK İÇİN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :