Okunma Sayısı: 7037
CANLI YORUMLAR

YENİDOĞAN TARAMA TESTİ

Topuk testiyle aynı mı?

Test için örnek topuktan alındığı için halk arasında topuk testi de denir. Yenidoğan tarama testleri, sağlıklı olarak dünyaya gelen bebeklerde, henüz belirti vermeye başlamamış olası bir metabolik sağlık sorununun belirlenmesi için uygulanmakta olan en etkin sağlık hizmetlerinden biridir. Böylece sorun yerleşip kalıcı etkileri ortaya çıkmadan önlemler alınabilir, tedaviye yanıt daha başarılı olur.

Doğumsal metabolizma hastalıklarının bir kısmında erken tedavi ile geriye dönüşümsüz kalıcı hasar ya da ölümün engellenmesi amacıyla günümüzde doğum yapılan tüm sağlık kurumlarında yenidoğan taraması uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı standart testte hipotiroidi, fenilketonüri ve biotinidaz eksikliği diye 3 hastalık taranmaktadır.

Bazı özel laboratuar ve hastanelerde yine  birkaç  damla kan alınarak yapılan, Tandem MS adı verilen, 30'dan fazla metabolik hastalığın tarandığı genişletilmiş metabolik tarama testleri de vardır.  

Yenidoğan tarama testi ve zekâ testi (topuk testi) aynı şeyler midir?

Doğumsal metabolizma hastalıklarının bir kısmında erken tanı konulamadığı takdirde zekâ geriliği de tabloya eşlik ettiği için bu tarama testi de halk arasında zekâ testi olarak bilinmektedir. Aslında bu test bebeğin zekâ düzeyini belirleyen bir test değildir. 

Gebelikte uygulanan zekâ testi ile doğumdan sonra alınan zekâ testi aynı şeyler  midir?

İkisi tamamen farklı testlerdir. Gebeliğin ikinci trimesterinde (2.üç ayında) anneye uygulanan tarama testi bebekte olası beyin-omurilik gelişimsel hastalıkları, Down Sendromu (Mongol bebek) başta olmak üzere bazı kromozom hastalıklarının tanınması amaçlı uygulanmaktadır. Doğumdan sonra yapılan tarama testi ise bebeğin metabolizmasındaki olası problemleri taramak içindir. Bu tip hastalıklarda da bebeğin zekâ gelişimi etkilendiğinden, gebelikte yapılan üçlü teste de halk arasında zekâ testi denmektedir. Ancak gebelikte ve doğum sonrası yapılan iki test birbirinden farklıdır, ayrı hastalıklar tarandığından mutlaka iki test de uygulanmalıdır.

Tarama testi ne zaman alınmalıdır?

Her yenidoğan tarama örneği 3-6 günler arasında alınmalıdır. Böylece bebek, bir süre proteinle beslenmiş ve sindiremediği madde kanda birikmiş olur. Örnek alınma yaşı hiçbir zaman ilk haftayı geçmemelidir. İlk 24 saatte kan örneği alınmışsa yalancı negatiflik olasılığı nedeniyle 15 gün sonra ikinci örnek alınmalıdır. Sağlık Bakanlığı rutin olarak 7-10 gün içinde 2. kez kan örneği aldırmaktadır.

Küvöz bakımı ya da antibiyotik tedavisi alan bebeklerde 1. haftada kan örneği alınabilir ancak bebeğin özel durumu kan örneği alınan karta not edilir.

Tarama testi nasıl yapılmaktadır ?

Topuktan alınan kan örneklerinin özel bir kağıda emdirilmesi daha sonra da tahlilin yapılacağı laboratuvara gönderilmesi şeklinde yapılmaktadır.
Standart tarama testlerinde sadece fenilketonüri ve hipotiroidi taraması uygulanmaktayken, ekonomik ve teknolojik olanakları yüksek olan merkezlerde aynı miktar kan örneğiyle 35’in üzerinde hastalığın taraması yapılabilmektedir.

Test sonuçları nasıl bildirilir ?

Standart tarama testinde sadece hastalık olasılığı beliren bebekler geri çağrılmaktadır. Kapsamlı tarama testi sonuçları ailelere rapor edilmektedir.

Tarama testinde şüpheli sonuç çıkarsa ne yapılmalıdır?

Tarama merkezlerinde testi şüpheli sonuçlanan yenidoğanlar çağrılarak yeni bir kan örneği alınır. İkinci testte pozitif sonuç bulunanlara gerektiğinde daha ayrıntılı incelemeler için testler uygulandıktan sonra tedavi ve/veya diyet başlanır.

 

Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
ELVANBERKTAŞ
Cevapla ELVANBERKTAŞ
27.09.2012 11:48:34
benım kızım pku hastası tapuk kanı ile erken tanı konuldu bu konu gercekten cok önemli pku dan bi haber olan cok aile var pku hastalıgı hakkında detaylı bılgıler verılerek sizi takıp eden insanları daha cok bılgılendırmenızı ve pku olan tum cocuklara daha anlayışlı yaklaşmaları gerektıgını diyet yaptıkları ıcın toplumdan dışlanmaması gerektıgını vurgulamış olursunuz bu konuda hassasıyet gostercegınıze suphem yok ıyı calısmalar dılerım
Cevap Yaz
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
BEBEKLERDE GENİZ ETİ
ÇOCUKLARDA VE BEBEKLE...
BEBEKTE FİZYOLOJİK SARILIK
ATEŞ, KOLİK, KUSMA, İSHAL
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
2013 KIŞ - ŞAPKA MODASI
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :