Okunma Sayısı: 8180
CANLI YORUMLAR

YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?

Nasıl baş edeceksiniz?

Panik olmayın

Çocuğunuza bir yiyeceği sunarken abartılı tutumlar izlemeyin. Uzmanların çoğu, yemeği masaya koymayı, bir ısırık alması için onu özendirmeyi ve ondan sonra çocuk yemeği sevse de sevmese de, olumlu ya da olumsuz herhangi bir tepki göstermemeyi öneriyor. Her şeyden önce, çocuğunuz bir gıdayı yemeyi reddediyorsa soğukkanlı olun ve tabağındakileri bitirmesi için onu zorlamayın.

Rüşvet vermeyin

Çocuklar bir gıdayı yemesi için kandırıldıklarında, hatta onu yemesi için ödüllendirildiklerinde veya övgüler düzüldüğünde, genellikle o gıdaya karşı bir tiksinti geliştirirler. Gıdaları ödül olarak vermemeye veya “tüm bu sebzeleri bitirmeden pudingini yiyemezsin” dememeye çalışın. Böyle yaparak sadece, pudingin sebzelerden daha arzu edilebilir bir yiyecek olduğu fikrini güçlendirmiş olursunuz.

Abur cuburu uzak tutun

Buzdolabınızı ve raflarınızı sağlıklı gıdalarla doldurun; masaya sadece dengeli öğünler koyun ve istenmeyen diğer tüm gıdaları evinizden uzak tutun. Bu, daha az sağlıklı gıdaları arzu etmesini engellemenin en iyi yoludur ve bu tür gıdaları sadece, yemesini kontrol edebileceğiniz özel organizasyonlarda ortaya çıkarın.

Üstelemeyin

Yeni bir gıdayı sunuyorsanız, onu o anda sadece bir kez telif edin. Çocuklar, yememek gibi bir seçenekleri olduğunda, yeni bir gıdayı çok daha istekli bir şekilde denerler.

Sebzeleri gizleyin

Eğer çocuğunuz sebze yemekten hoşlanmıyorsa, onları sosların içine karıştırmaya veya bir çorbanın içinde vermeye çalışın. Çocuklar, taze ve körpe olduklarında sebzeleri daha istekli yerler; dolayısıyla temizlenmiş, körpe ve taze sebzeleri elleriyle rahat yiyebilecekleri bir şekilde keserek verin. Hatta bu sebzeleri içine bandırabilecekleri dip soslarla (örneğin naneyle yoğurdu karıştırarak) birlikte sunabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri, havuç veya domates suyu olarak bile çocuğunuza vermeniz mümkündür.

Beraber yemek yiyin

İster inanın ister inanmayın, çocukların çoğunluğu anne ve babalarıyla birlikte yemek yemeyi sever. Dolayısıyla kendinize daha sonra mükellef bir sofra planlıyor olsanız bile, çocuğunuzla birlikte bir şeyler yemeye çalışın. Çocuklar bazen başkalarının tabaklarından alternatif tatları kabul edebilirler. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
YASAĞI NASIL ANLATIRSINIZ
SABİHA PAKTUNA ANLATIYOR
YARDIM EDİN, ANLATSIN
KENDİSİNİ İFADE ETSİN...
3 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
TELEVİZYONDAN UZAK TUTUN!
HER 100 ÇOCUKTAN 2'SİNDE
ARKADAŞLARI DALGA GEÇİYORSA
GENÇLİKTE PROBLEM OLABİLİR
EĞİTİM SÜRECİNDE ALGI
PROF. DR. KESKİN ANLATIYOR.
ÇOCUKLARDA KİMLİK AŞAMALARI
ÇOCUKLA ZITLAŞMAK SONUCA GÖTÜRMEZ!
ÇOCUKLAR NELERDEN KORKAR?
YAŞLARINA GÖRE KORKULAR
KENDİNE GÜVEN VE ARKADAŞLIK
ÇOCUĞUNUZ ÖZGÜVENLİ Mİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BÖBREKLERİ SAĞLIKLI MI?
DOĞAR DOĞMAZ SÜNNET
KEPÇE KULAK SENDROMU
ORTOPEDİK EĞRİLİK
HAMİLEYKEN SİZİ BEKLEYENLER
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
BİR KADININ ÇANTASINDA
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :