Okunma Sayısı: 7924
CANLI YORUMLAR

YERKEN MIZMIZLANIYOR MU?

Nasıl baş edeceksiniz?

Panik olmayın

Çocuğunuza bir yiyeceği sunarken abartılı tutumlar izlemeyin. Uzmanların çoğu, yemeği masaya koymayı, bir ısırık alması için onu özendirmeyi ve ondan sonra çocuk yemeği sevse de sevmese de, olumlu ya da olumsuz herhangi bir tepki göstermemeyi öneriyor. Her şeyden önce, çocuğunuz bir gıdayı yemeyi reddediyorsa soğukkanlı olun ve tabağındakileri bitirmesi için onu zorlamayın.

Rüşvet vermeyin

Çocuklar bir gıdayı yemesi için kandırıldıklarında, hatta onu yemesi için ödüllendirildiklerinde veya övgüler düzüldüğünde, genellikle o gıdaya karşı bir tiksinti geliştirirler. Gıdaları ödül olarak vermemeye veya “tüm bu sebzeleri bitirmeden pudingini yiyemezsin” dememeye çalışın. Böyle yaparak sadece, pudingin sebzelerden daha arzu edilebilir bir yiyecek olduğu fikrini güçlendirmiş olursunuz.

Abur cuburu uzak tutun

Buzdolabınızı ve raflarınızı sağlıklı gıdalarla doldurun; masaya sadece dengeli öğünler koyun ve istenmeyen diğer tüm gıdaları evinizden uzak tutun. Bu, daha az sağlıklı gıdaları arzu etmesini engellemenin en iyi yoludur ve bu tür gıdaları sadece, yemesini kontrol edebileceğiniz özel organizasyonlarda ortaya çıkarın.

Üstelemeyin

Yeni bir gıdayı sunuyorsanız, onu o anda sadece bir kez telif edin. Çocuklar, yememek gibi bir seçenekleri olduğunda, yeni bir gıdayı çok daha istekli bir şekilde denerler.

Sebzeleri gizleyin

Eğer çocuğunuz sebze yemekten hoşlanmıyorsa, onları sosların içine karıştırmaya veya bir çorbanın içinde vermeye çalışın. Çocuklar, taze ve körpe olduklarında sebzeleri daha istekli yerler; dolayısıyla temizlenmiş, körpe ve taze sebzeleri elleriyle rahat yiyebilecekleri bir şekilde keserek verin. Hatta bu sebzeleri içine bandırabilecekleri dip soslarla (örneğin naneyle yoğurdu karıştırarak) birlikte sunabilirsiniz. Ayrıca sebzeleri, havuç veya domates suyu olarak bile çocuğunuza vermeniz mümkündür.

Beraber yemek yiyin

İster inanın ister inanmayın, çocukların çoğunluğu anne ve babalarıyla birlikte yemek yemeyi sever. Dolayısıyla kendinize daha sonra mükellef bir sofra planlıyor olsanız bile, çocuğunuzla birlikte bir şeyler yemeye çalışın. Çocuklar bazen başkalarının tabaklarından alternatif tatları kabul edebilirler. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
ÇOCUĞUNUZ SİZE BAĞIMLI MI?
ANNE-BABA TUTUMU ETKİLİ
SEVİŞİRKEN ÇOCUK GÖRÜRSE
BİR AÇIKLAMA BORÇLUSUNUZ!
ÇOCUKLARDA GELİŞİM
FİZİKSEL, DUYGUSAL GELİŞİM
OYUNCAK ALMANIN PÜF NOKTASI
NEYE DİKKAT ETMELİ?
ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMİ
SIK SIK UYANIYOR MU?
AKRAN ZORBALIĞI
UZMAN YARDIMI
KONTROL FELAKETE DÖNÜŞMESİN
YA CİNSİYET KALIP YARGILARI
NE ZAMAN-NASIL SÖYLENMELİ?
ÇOCUK OYNARKEN ÖĞRENİR
AİLELER NE YAPMALI?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BİSİKLETE Mİ BİNMEK İ...
"R" YERİNE "Y" DİYORSA...
ÇOCUĞUNUZUN GİZLİ KATİLİ!
ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİ
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :