Okunma Sayısı: 5888
CANLI YORUMLAR

YILDA 40 BİN TÜP BEBEK

İlk 4 deneme önemli

Türkiye’de her 7 çiftten 1’i kısırlık sorunu yaşıyor. Kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftler, soluğu tüp bebek merkezlerinde alıyor. Yılda 40 bin tüp bebek tedavisinin uygulandığını belirten Özel bir Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Uzman Dr. Hakan Özörnek, tüp bebek tedavisinde başarı oranının eve götürülen bebek oranı ile ifade edildiğini bu oranın da en iyi merkezlerde yüzde 30’lar civarında olduğunu vurguladı.

 

Çeşitli hastalıklar, değişen ve kötüleşen çevre koşulları, stres, sigara alışkanlığı gibi pek çok faktör kısırlığın artışında rol oynuyor. Dr. Hakan Özörnek, yüzyıl önce erkeklerde ortalama sperm sayısı mililitrede 100-120 milyonken, Dünya Sağlık Örgütü’nün son normal değerlerine göre olması gereken normal değer 15 milyona düşürüldü.

 

Sadece erkek faktörü değil, kadınların da geç evlenme nedeniyle yumurta rezervlerinin azalması, çiftlerin çocuk sahibi olmasının önünde engel oluşturuyor. Her 7 çiftten 1’inin kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamadığı Türkiye’de her yıl yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapılıyor.

 

TEDAVİ GÖRENLERİN YÜZDE 30’U EVE BEBEKLE DÖNÜYOR


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özörnek, gelişen teknoloji ve geliştirilen yöntemlerle tüp bebek tedavisinin başarı oranının giderek arttığını belirterek, şu bilgileri verdi: “Tüp bebek tedavisinde artık daha az ilaç tedavisi ile daha yüksek gebelik oranları elde edebiliyoruz. Ancak asıl başarı, gebelik oranları değil eve götürülen bebek oranları. Yurtdışında tüp bebek tedavisinin başarısı eve götürülen bebek oranları ile ifade ediliyor. Dünya genelinde tüp bebek tedavisi sonrası eve götürülen bebek oranı, yüzde 30’lar civarında. Biz Eurofertil Tüp Bebek Merkezi olarak 10 bininci tüp bebek uygulamasını yaptık. Şimdiye kadar hastalarımızın eve götürdüğü bebek sayısı da 3 bin 2 yüzün üzerinde.”

 

BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN 4 DENEMEDE İDEAL


Tüp bebek tedavisinin başarısının anne adayının yaşından, anne ve baba adayındaki mevcut hastalıklara, çiftlere uygulanan tedavi yöntemine kadar pek çok faktöre bağlı olduğunun altını çizen Dr. Hakan Özörnek, genel olarak ilk 4 denemede toplamda hastaların yüzde 95’inin gebe kaldığını vurguladı.

 

Dr. Özörnek, “Çiftler genellikle bir iki kez deneyip olmuyor diye bırakıyor. Oysa dünyada da geçerli olan ideal deneme sayısı 4’tür. İlk 4 denemede toplamda hastaların gebe kalma oranları yüzde 95’tir, beşinci, altıncı denemede başarı şansı biraz düşer” dedi.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
GEBELİK DÖNEMİ KORKULARI
YALNIZ DEĞİLSİNİZ!
MÜDAHALESİZ DOĞUM
DOĞUM AKADEMİSİ AÇILDI
ANNELİĞE HAZIR MISINIZ?
PLANSIZ GEBE KALMAYIN
LOHUSALIK SİZİ ESİR ALMASIN
KOLAY ATLATMANIN 10 YOLU
HAMİLESİNİZ, MUHTEŞEMSİNİZ!
GÜZELLİK ZARAFETTEN GELİR
BOYUT'TAN GÖRSEL BİR REHBER
BAŞUCU KİTABINIZ: HAMİLEYİM
SERVİKS ÖNLENEBİLİYOR
ERKEN DAVRANIN...
KOLAY DOĞUM İÇİN 30 YOL
HAZIRSANIZ BAŞLAYALIM...
NORMAL DOĞUM FOBİSİ
NEDEN KORKULUR

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
MÜDAHALESİZ DOĞUM
TÜP BEBEKTE BİLİNMEYENLER
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
2012 YILINA DAMGA VURAN
SİZİ BEĞENDİĞİNİ GÖSTEREN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :