Okunma Sayısı: 5372
CANLI YORUMLAR

YÜKSEK TANSİYON ARTIYOR

Kadınlarda daha fazla

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk, Türkiye'de 3 erişkinden birinde hipertansiyon olduğunu söyledi.

14. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Kongresi’nde konuşan Ertürk, bugünün Dünya Hipertansiyon Günü olduğunu belirterek, 9 yıl önce gerçekleştirdikleri ''Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması'' (PatenT) ve Türkiye'de Tuz Tüketimi ve Hipertansiyon (SALTurk) çalışmalarının sonuçlarını açıkladı.

Ertürk, hipertansiyon sıklık ve tedavisindeki değişiklikleri saptamak, aynı zamanda Türkiye'deki tuz tüketimi ile tuzun kaynağı olan gıdaları belirlemeye yönelik yapılan çalışma kapsamında, 26 ilde 5 bin 437 gönüllünün tarandığını vurguladı.

KADINLARIN TANSİYONU DAHA YÜKSEK 

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de 18 yaş üzeri bireylerde hipertansiyon sıklığının yüzde 30,3 olduğunu belirten Ertürk, hipertansiyon sıklığının kadınlarda yüzde 32,3, erkeklerde ise 28,4 olduğuna dikkat çekti. Ertürk, her 3 erişkinden birinde hipertansiyon bulunduğunu kaydetti.

Hipertansiyon sıklığının yaş ve beden kitle indeksine paralel artış gösterdiğine işaret eden Ertürk, ''Hipertansiyon sıklığı orta yaş grubunda (35-65 yaş) erkeklerde yüzde 36, kadınlarda yüzde 40,5'tir. 65 yaş ve üzeri erkeklerde ise yüzde 71,5, kadınlarda da yüzde 84,4'tür'' dedi.

Hipertansiyonun özellikle Karadeniz ve Batı Anadolu'da diğer bölgelere göre daha sık görüdüğünü vurgulayan Ertürk, en düşük oranların Güneydoğu Anadolu'da tespit edildiğini söyledi.

HİPERTANSİYON FARKINDALIĞI ARTTI 

Araştırmaya göre toplumda hipertansiyon farkındalığının geçen 9 yılda yüzde 40'dan yüzde 55,1'e yükseldiğini vurgulayan Ertürk, antihipertansif ilaç kullanım oranının ise yüzde 31'den yüzde 47,5'e ulaştığını kaydetti.

Hipertansiyon kontrolünün tüm hipertansiflerde yüzde 8'den 29,1'e, antihipertansif ilaç kullananlarda ise yüzde 20'den yüzde 54,1'e yükseldiğini anlatarak, iyi yönde değişikliklere karşın hem hipertansiyon farkındalığının hem de kan basıncı kontrolünün henüz yeterli düzeyde olmadığını ifade etti. Ertürk, şunları söyledi: ''Hipertansiyon farkındalığı gençlerde, erkeklerde, kırsal kesimde yaşayanlarda, beden kitle indeksi normal olanlarda, fazla ekmek tüketenlerde, sigara içenlerde ve hiç doktora gitmeyenlerde daha düşük bulunmuştur. Hipertansiyon kontrolünün ise gençlerde, erkeklerde ve eğitim düzeyi düşük olanlarda daha kötü olduğu belirlendi. Patent2 çalışmasının sonuçları göstermiştir ki, hipertansiyon ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.''

EN ÇOK YEMEK VE EKMEKTEN ALINIYOR

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdem de, SALTurk2 çalışmasının PatenT2 grubundan seçilmiş 657 gönüllüde gerçekleştirildiğini ifade etti. Erdem, çalışmada idrarla sodyum atılımının günde 14,8 gram olarak tespit edildiğini belirterek, bu düzeyin erkeklerde günde 15,1, kadınlarda ise 14 gram bulunduğunu, diyet sorgulanması sonucunda saptanan tuz alımının ise günde 12,6 gram olarak tespit edildiğini kaydetti.

Alınan tuzun 7,22 gramının yemeklerle, 1,27 gramının işlenmiş gıdalarla, 5,70 gramının yemeğe eklenen tuz ile, 3,81 gramının ekmekle, 1,57 gramının sofra tuzuyla alındığını dile getiren Erdem, ''Ülkemizde sağlıklı bir insanın alabileceği tuz miktarının iki katından fazla tuz tüketilmektedir. Bunun en önemli kaynağı yemekler pişirilirken eklenen tuzdur. Ayrıca, ekmekle alınan tuz da önemli bir tuz alım kaynağını oluşturmaktadır'' dedi.

Araştırmaya göre, günlük alınan tuzun yüzde 57'sine yemeklerin neden olduğunu vurgulayan Erdem, özellikle kahvaltılıkların tuz tüketiminden sorumlu olduğunu vurguladı. Peynir ve zeytinin tuz tüketimine neden olan en önemli gıda maddeleri olduğunu belirten Erdem, turşunun da yüzde 17 ile tuz alınımının sorumlarından birisi olduğunu kaydetti.

FAZLA TUZUN ZARARLARI

Günlük tuz tüketiminin yüzde 30'unun ekmekten geldiğini dile getiren Erdem, temmuz ayından itibaren ekmekte tuz miktarının azaltılacak olmasının hipertansiyonun görülme sıklığının azalmasına orta vadede büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Erdem, aşırı tuz tüketiminin hipertansiyona ek olarak inme, osteoporoz (kemik erimesi), böbrek taşı ve mide kanseri gibi hastalıklara neden olabildiğine de dikkat çekti.

 

ntvmsnbc

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
OSTEOPOROZ ÖNLENEBİLİR
50 YAŞ VE ÖTESİ
ÇİĞNEME & KONUŞMA SORUNLARI
ÇENE YAPISINDAN MI KAYNAKLI
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE
KALİTELİ BİR UYKU İÇİN
Gripten korunmanın 10 yolu
BESLENMEDEN TAŞLARA...
MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT
HASTALIK KAPINIZI ÇALMASIN
Kış Aylarında
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
İŞTAH KESEN ÖNERİLER
TAYLAN KÜMELİ'NİN LİSTESİ
NEFES DARLIĞI YAŞIYORSANIZ
KOAH OLABİLİRSİNİZ!!!
SOĞUK HAVADA EKLEM AĞRISI
AĞRILARINIZ ARTMASIN
YÜRÜYÜŞ BOZUKLUĞUNUZ MU VAR
DOĞRUSU AYAKKABI SEÇİMİ Mİ?

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLE...
BİLGİSAYAR KULLANICILARI
METABOLİZMA NASIL HIZ...
DOKTOR İZNİYLE ORUÇ
ÇOCUKLAR BUNLARA BAYILACAK
ÜNLÜLER VE KÖPEKLERİ
İLGİNÇ DÜĞÜNLER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :