Okunma Sayısı: 9380
CANLI YORUMLAR

YURTDIŞI EĞİTİM OLANAKLARI

Türk öğrencilerin tercihi

UNESCO verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 4 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında bir ülkede eğitim alıyor. Tahminlere göre, 2020 yılında yıllık yabancı öğrenci sayısının 8 milyonu geçmesi bekleniyor. Türkiye'den de ciddi sayıda öğrenci yurtdışında eğitim yapmayı tercih ediyor. Yurtdışında eğitim yapan Türk öğrenci sayısı yılda 100 bine ulaşıyor. Her geçen yıl gelişen bu küresel sektörde, ülkesi dışında eğitim yapan yaklaşık 4 milyon öğrenci 150 milyar dolarlık bir harcama gerçekleştiriyor.

Geçmiş yıllarda sadece burs kazanan veya ailesinin maddi imkanları iyi olan öğrencilerin katılabildiği Yurtdışı Eğitim veya Staj Programları artık Türkiye’deki tüm öğrenciler için bir alternatif oluşturuyor. Bu çerçevede, yurtdışındaki üniversitelerde Lisans, Yüksek Lisans ve Dil Eğitimi en çok tercih edilen programlar. Maddi imkanları kısıtlı olan öğrencilerin ise ilk tercihleri “Work and Travel (Çalış ve Gez)” ya da “Staj Programları” oluyor.

Yurtdışı eğitim fuarları düzenleyen bir şirketin Türkiye Genel Müdürü olan Deniz Akar konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkemizden yurtdışına en fazla 3 büyük şehirden öğrenci gitmesine karşın, son yıllarda Gaziantep, Konya, Kayseri, Eskişehir, Bursa gibi illerden de büyük ilgi olduğu görülüyor. Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği programlar arasında İşletme, Pazarlama, Finans gibi alanlar ağırlıklı olmasına rağmen, Tıp ve Mühendislik gibi dallara da yoğun talep var. Türkiye’de istedikleri Tıp, Dişçilik ve Mühendislik bölümlerine yerleşemeyen öğrenciler yurtdışında özellikle Doğu Avrupa ve İskandinav ülkelerinde bu bölümlerde eğitim yapmayı tercih ediyorlar.”

Uluslararası eğitimin küresel bir olgu haline geldiği günümüzde pek çok üniversite kendini tanıtmak için ciddi tanıtım faaliyetleri sürdürüyor. Bazı ülkeler, özellikle ABD, İngiltere ve Avustralya uluslararası öğrenci sayısını artırmayı hükümetler seviyesinde destekliyor. Ancak son yıllarda, Avrupa ülkeleri (Almanya, Fransa, İsveç, Hollanda), Rusya ve Çin de uluslararası öğrenci sayısını artırmak için büyük bir çaba içindeler. Halen yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ülke Çin. Buna rağmen Çin’in hedefi, 2020 yılında ABD‘yi geçerek, hem en fazla öğrenci kabul eden, hem de gönderen ülke konumuna gelmek. (En fazla yabancı öğrenci alan ülkeler: ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa, Almanya, Çin).

Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler ise şöyle: ABD, İngiltere , Almanya, Fransa, Kanada, Avustralya, Çin, Rusya, Ukrayna, İtalya.

Türk öğrencilerin önemli bir kısmı yurtdışına kendi olanaklarıyla çıksa da, bir kısmı da Türk veya yabancı kurumlardan almış oldukları burslarla eğitimlerini sürdürüyor. Burs veren kurumlar; British Council, Fullbright, Campus France, DAAD, China Scholarship Council, Swedish Institute, Nuffic gibi, ülkelerin eğitim ve kültür tanıtım kurumları olabildiği gibi, doğrudan üniversiteler veya özel kurumlar tarafından da burs sağlanabiliyor. 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
E-OKUL ÇOCUKLARI AYIRDI
VELİLER ŞİKAYETÇİ
HARVARD VE BOĞAZİÇİ İMKANI
AYNI ANDA OKUYABİLİR
UFAKLIKLA UZAK YERLER...
TATİLİNİZİ SAĞLAMA ALIN
SEÇMELİYE SANATÇI HOCA
YENİ SİSTEMİN AYRINTILARI
HALA ALTINI ISLATIYORSA
5 YAŞTAN SONRA NORMAL DEĞİL
EPİLEPSİ NEDİR?
NASIL BAŞEDEBİLİRİZ?
SİZ DOĞAL ÖĞRETMENLERSİNİZ
EĞİTİM ADIM ADIM İLERLER...
TÜRKÇE E-KİTAP PROJESİ
AB, BURADAN ÖĞRENİLECEK
OYUNCAĞINI AZARLIYOR MU?
ONDA KENDİNİZİ Mİ GÖRDÜNÜZ?
KAZA GELİYORUM DEMEZ
TEHLİKEYE KARŞI ONU KORUYUN

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
OKUL SÜTÜ NASIL DAĞIT...
ÇOCUĞUNUZ OKULA HAZIR
ÇOCUĞUNUZU OKULA HAZI...
ÇOCUĞA AÇIKLAMA YAPMAK
İLGİLİ VİDEOLAR
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 1
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 2
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 3
ALAADİN'İN LAMBASI - BÖLÜM 4
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
PHOTOSHOP OLMADAN NASILLAR?
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :