Okunma Sayısı: 5530
CANLI YORUMLAR

YÜRÜYÜŞ BOZUKLUĞUNUZ MU VAR

Doğrusu ayakkabı seçimi mi?

Samsun Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Dr. Cevdet Şahin, bireylerinayakkabı tercihlerinde ayaklarının rahatlığına önem göstermeleri gerektiğini belirterek, "Ayağı rahat olmayanın başı da rahat olmaz" dedi.

Şahin, yaptığı açıklamada, ayak sağlığına özen göstermenin, çocukluktan başlayarak yaşam boyunca süren bir alışkanlık olması gerektiğini söyledi.

Bireylerin ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığa ve ayakkabının doğal malzemelerden yapılmış olmasına dikkat etmesinin ayak sağlığı için önemli olduğunu ifade eden Şahin, "İnsanlar ayakkabı alırken önce markaya ve görünüşe sonra da rahatlığa bakıyor. Bu tıbbi olarak kesinlikle kabul görmeyen bir sıralama şeklidir. Tercih sıralamasında ayak kubbesini koruyan, ayaktaki boşlukları alan sağlıklı ayakkabıların seçimi yer almaktadır" şeklinde konuştu.

Marka ve modeline aldanılarak alınan dar ayakkabıların ayak kubbesinin bozulmasına sebep olduğunu, bu durumun da belli bir süre sonra yürüyüş bozukluklarına neden olduğunu dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Ayakkabının ayağı sıkması, insanın boğazının sıkılması gibidir. Bir insanın boğazındaki kravatın sıkılması ile ayağındaki ayakkabının sıkması, psikolojik olarak aynı durumdur. İnsanda oluşturduğu tepkiler aynı. Bunlar küçük görülüp önemsenmeden geçilecek detaylar değildir. Ayağı rahat olmayanın başı da rahat olmaz. Ayrıca modeli beğenilen dar ayakkabılar tırnakbatmalarına ve ayak kubbesinin bozulmasına neden olur. Ayak kubbesinin bozulması demek, belli bir yürüyüşten sonra ayakların ağrıması demektir. Ayak kubbesi bozulan kişi kesinlikle rahat yürüyemeyecektir. Bu kişiler tempolu hızlı yürüyemez, 100 metre sonra ayağı ağrıdan tıkanır kalır. Bu durum kişilerde zamanla yürüyüş bozukluklarına sebep olmaktadır."

Vücudu taşıyan ayakların rahatı önemli

Samsun Ayakkabıcılar Odası Başkanı Adnan Konaş ise ayakkabı alırken ayakların rahat edeceği ölçü ve boyutlardaki ayakkabıların seçilmesinin ayak sağlığı için önemli olduğunu vurguladı.

Vücudu taşıyan ayaklar için görünümden çok rahatlığın önemli olduğunu belirten Konaş, ayakkabı tercihlerinde bireylere şu önerilerde bulundu: "Ayakkabı alırken bireyler, ayak numarasına uygun ayakkabı almalı. Ayak numarasını ayaktayken ölçtürülmeli ve ayakkabıları ayakta denemeden almamalıdır. Her iki ayakta da ayakkabı denenmelidir. Ayakkabı giyildiğinde rahat olmalıdır. Ayakkabı, önden, yandan, topuktan rahat olmalı, ayağı sıkmamalıdır. Özellikle ayak başparmağı, ayakkabının önüne değmemelidir. En uzun ayak parmağıyla ayakkabı ucu arasında 1 santimetre mesafe olmalıdır. Parmaklar, ayakkabı içinde rahatça hareket ettirilmelidir. Ayakkabının malzemesinin kalitesine de dikkat ederek, kalitesiz ayak sağlığına zarar verecek ürünlerden uzak durulmalıdır."

 

milliyet

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SALATALIK YİYİN!
SINIRSIZ FAYDALARI NELER?
MİGRENİM TUTTU
NE TETİKLER NE ÖNLER?
İDRAR YOLU ENFEKSİYONU
BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARI
RİSK FAKTÖRLERİNE DİKKAT !
DİYABET TEHLİKESİNE DİKKAT
RİSK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR
FIRÇALAMAK YETMEZ
GÖZ YARALANMALARINA DİKKAT!
ERKEN MÜDAHALE KURTARIYOR
DİYABET VE DİŞ SAĞLIĞI
ÖNCE ŞEKER KONTROLÜ!
ÇOCUĞUNUZUN SU KORKUSU
YAZ GELMEDEN YENEBİLİRSİNİZ
DÜNYA ÇEVRENİZDE DÖNÜYORSA
VERTİGO OLABİLİRSİNİZ

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
EKRAN BAŞINDA OYUN KEYFİ
BOL SU İÇMEK YETMEZ
TRENDLERE KAPILMAYIN
DOYUMLUK DEĞİL TADIMLIK!
HAMİLELERİN YENİ MODASI
EN İYİ YAZ KOKULARI
ÜNLÜLERİN MAKYAJSIZ HALLERİ
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :