Facebook'ta paylaş Twitter'da Paylaş
Ann Boyutu
DOĞUM SONRASI CİNSELLİK

Hamile kadındaki cazibe

"Cinsellik, gebelik sırasında dahi, son 3 hafta ya da 1 ay dışında, eşlerin ikisi de istiyorsa, rahatlıkla yaşanan bir şeydir, yaşanmalıdır da. Çünkü evrimsel birtakım kodlar devreye girer. Gebe olan kadının karnı şişer, memeleri büyür, şekli bozulur, kilo alır ama bir yandan da gözbebekleri büyür, daha parlak olur, cildi güzelleşir. Tüm bunlar kadının cazibesini arttırmak için genetik kodunda olan şeylerdir. Son 1 ayda mümkünse seks yapmayın, dememizin sebebi de, orgazm olurken kadınlarda çok ciddi kasılamalar olur, karın adeleleri kasılır. Bu kasılmadan dolayı rahim de uyarılacağından doğum başlayabilir. Yoksa son güne kadar seks yapılabilir."

Psikiyatr ve Psikofarmokoloji Uzmanı Prof. Dr. Kerem Doksat, doğum sonrasında çiftlerin cinselliği yaşayışlarına değinerek, iki tarafın da istemesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Doksat, kadının vücudunun, doğuma ve çocuğa verilecek olan zamana hazırlandığından cinsel istekte azalma olabileceğini belirtti.

"Emzirme, cinsel isteği de kamçılar"

Doksat, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diyelim ki, ister normal doğumla ister sezaryenle, doğum oldu. Anne çocukla ilgilenecek, ona süt verecek, hormonlarında değişikilikler ortaya çıkacak. Burada iki tane süreç var: Birisi, doğum sırasında, annenin kadınlık organlarında birtakım yırtılmalar, ufak tefek hasarlar oluşabiliyor. Onları kadın doğumcu tamir ediyor... Yani yara iyileşmesi süresini - 1 hafta,10 günü – ilişkiye girmeden geçirmekte fayda var. Ama bir yandan da, birtakım başka hormonlar sayesinde, mesela çocuğun dudağının memeye dokunduğu her an, anne haz duyar, çocuk da bu hazzı bir şekilde yaşar ve süt o sayede daha çok salgılanır. Aynı hormonlar, kadında cinsel isteği de kamçılar. Dolayısıyla, doğum sonrasında, en azından aradan 3-5 hafta geçtikten sonra, özel bir fiziksel sebep yoksa, doğum uzmanı tarafından bir yasak konmadıysa, karı koca seks yapmaya başlayabilir ve hiçbir mahsuru da yoktur."

Taze babaların sınavı...

Çocuk dünyaya geldiğinde, özellikle de ilk kez baba olanların, kendilerini ikinci plana atılmış hissettiklerini söyleyen Doksat, "İlgi bir anda kendilerinden o küçücük yavruya kaymıştır. Anne ve çevre, bütün ilgisini yeni doğmuş, sürekli ağlayıp gaz çıkaran, daha gülümsemeyi bile beceremeyen ama dünya sevimlisine yöneltmişken, baba kendisini kenarda kalmış hisseder. Bir an evvel eski seks hayatlarını sürdürmeye başlamaları her iki tarafa da iyi gelecektir. Kadın, kadınlığını yaşamanın hazzını duyacaktır. Cinsel hayatları yeniden gündeme geldiği için iki taraf da mutlu olacaktır." dedi.

Doğum sonrasında cinsel hayat, ilk birkaç haftadan sonra kural olarak başlamalıdır. Fakat erkeğin biraz anlayışlı olmalsı, çok fazla talepkâr olmaması; kadının da iyi niyetli olup, biraz konsantre olması çok önemli.

Ne kadar bilinçli de olsanız...

Ne kadar bakımlı, sofistike, kentsoylu, doğum öncesi annelik kurslarına gitmiş, en fazla 11-12 kilo almış, çocuğu doğurur doğurmaz pilates egzersizlerine başlamış son derece bilinçli annelerde bile, eskisi kadar eskisi kadar güzel, cazip olmama, istenmeme duygusu ortaya çıkabiliyor. Erkeğin, kadına yaklaşırken, onu o şekilde de çok sevdiğini, çok çekici bulduğunu, onun için deli olduğunu vs dile getirmesi, ufak hediyelerle gönlünü hoş etmesi çok önemli. Erkekler zaman zaman bunu gözden kaçırabiliyorlar.