Okunma Sayısı: 5415
CANLI YORUMLAR

NEFES VE SOLUNUM

AYNI ŞEY DEĞİLDİR!

NEFES VE SOLUNUM AYNI DEĞİLDİR!

Doğru nefes alma hayatımızın her anını etkiliyor. Yaşamımızın doğru şekillenmesi konusunda doğru nefes almak büyük önem taşıyor. Doğru nefesi tanımanın ilk adımı ise nefes ve solunum arasındaki farkı öğrenmekten geçiyor. Türkiye’de toplumu doğru nefes konusunda bilgilendirme çalışmalarını sürdüren Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, nefes ve solunum arasındaki farkları açıklayarak doğru nefes almanın kişiyi sağlıklı kıldığını belirtti.

Yaşamımız ilk aldığımız nefes ile başlar, son nefesimiz ile sona erer. Nefes alıp vermek insanı hayatta tutmanın yanında tüm vücudumuzu ve yaşamımızı etkileyen eylemlerin başında gelir. Ancak basit gibi görünen bu eylem doğru şekilde uygulanmadığında hayatımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle doğru nefes almayı öğrenmenin ilk adımı solunum ve nefes arasındaki farkı öğrenmekle başlıyor. Türkiye’de toplumu doğru nefes konusunda bilgilendirme çalışmalarını sürdüren Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, solunum ve nefes arasındaki farklara açıklık getirdi. Nefes ve solunumun aynı şey olmadığını belirten Karamehmet, “Solunum mekaniktir. Bu havanın dolaşması ve akciğerlere girip çıkmasıyla ilgilidir. Nefes ise bir davranıştır ve motivasyon, takviye, duygu, dikkat, algılama, bellek rolü gibi diğer davranışlarla aynı öğrenme ilkelerine tabidir” dedi.

Doğru nefes ile vücudunuzu sağlıklı kılın!

Nefes ve solunumun insan yaşamında farklı gereksinimleri karşıladığını belirten Karamehmet, “Nefes alma; psikolojik, sosyal ve performans hedeflerine hizmet eder ve fizyolojik hedefleri karşılar. Bunlar arasında kas düzenlemesi, ağrı yönetimi, stres yönetimi, korku azalması, iletişim bulunur. Solunum ise; oksijen sevki ve kullanımını, pH ayarı ve elektrolit dengesini kurar” diye konuştu. Kişilerin yaşadığı depresyon, güvensizlik sorunlarının, kronik hastalıkların ve sağlıksız yaşamın doğru nefes almamaktan kaynaklandığını belirten Karamehmet, doğru nefes almanın vücudumuzu sağlıklı kıldığının altını çizdi.

Nefes Koçluğu’nu ‘nefes’i, davranış bilimleri bakış açısı ile inceleyen, solunum fizyolojisi, solunum kimyası ve koçluk sistemi ile birleştiren dünyada nefes konusunda gelinen son nokta olarak tanımlayan Karamehmet, “Nefes Koçluğu, nefes alırken kişinin nefesindeki limitleyici alışkanlıkların analiz edip, analiz sonrası tespit edilen probleme uygun teknik ve sistemlerin kullanıldığı çalışmaları kapsar. Nefes Koçluğu ile kişinin nefes almasındaki problemler çözülür” dedi.

Karamehmet, “İki yıl içerisinde dünya çapında çalışan tüm tecrübeli nefes uygulayıcıları Nefes Koçluğu sistemine dahil olacak. Yani bu rakam nefes çalışmalarının yüzde 90’ı anlamına geliyor. Rakamsal olarak yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık bir ekonomi doğacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER
SICAK BAŞLADI,BAŞ AĞRISI DA
AĞRI TİPİNE GÖRE TEDAVİ
SAÇLARINIZ ÇOK MU DÖKÜLÜYOR
SEBEBİ SONBAHAR OLABİLİR!
ZAYIFLAMA ÜRÜNLERİ KORKUTTU
İMPLANT TEDAVİSİ
MERAK EDİLEN HER ŞEY
DOĞUM SONRASI DEPRESYON
KABUSUNUZ OLMASIN
RAMAZANDA AĞIZ SAĞLIĞI
DAHA ÇOK DİKKAT EDİLMELİ
KİRPİK DİBİ İLTİHABI
NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?
TOSTU NEDEN SEVERİZ?
SIRRI ORTAYA ÇIKTI
İDRAR KAÇIRMAYA AKUPUNKTUR
4 KADINDAN 1'NDE GÖRÜLÜYOR
BAŞ AĞRISINDA CİDDİ TEHLİKE
BU SİNYALLERE DİKKAT

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 

KATEGORİNİN HABERLERİ
UYKU APNENİZ VARSA
ZAYIFLAMA MİTLERİ YIKILDI
GÜN ORTASINDA ESNİYORSANIZ
MUCİZE İKSİR
HAMİLELERİN YENİ MODASI
O KADAR DA SÜPER DEĞİLLER
BAZILARI KASLI SEVER
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :