CANLI YORUMLAR
Mehtap Erel
Mehtap Erel
Yazar

"BLESSING BAG" NEDİR?

Gelsenize, bişey deniycem
18.11.2013

Sevgili okur, bu hafta okuduğunda olmasa da uyguladığında gülümseyeceğin ve göz göre göre Pinterest'te sayfası olan bir Amerikalı anneden çaldığım çok tatlı bir fikirle karşındayım.

 

Yabancıların yeni yıl dönemlerinde ya da içlerinden geldiğinde uyguladığı "blessing bag" dedikleri bir uygulama var. Uygun fiyata tek tek paketli halde ıslak mediller, konserve yiyecekleri, gofret vesaire gibi ürünleri tek tek ağzı kilitli poşetlerde bir araya getirip yolda rastladıkları evsizlere dağıtıyorlar. Paketi alan muhtemelen; "bless you" diyor ve bu sebeple paketlerin adı "blessing bag".

 

Ben bunu bir miktar bize uyarladım, şöyle ki;

 

Yolda karşılaştığımız, kalem, selpak satan ya da dilenen çocuklara çok üzülüyorum. Ve bu öyle laf ola beri gele bir üzülme değil, ciddi üzülüyorum. Bu çocuklara para versem götürüp anne-babalarına verecekler hiç hoşuma gitmiyor bu fikir. Böyle karşılaşmalarda eğer zamanım varsa en yakın yere götürüp karınlarını doyuruyorum.  Müsait değilsem o anda ne satmaktaysalar onu alıyorum, "okula gidiyorsun ama dimi, sakın okulu bırakma bitanem" diye nasihat ediyorum.

 

Ama ciddi sorumlu hissediyorum kendimi bu çocuklara. Bu sebeple Hoşdere Köyü ilköğretim okulu çocukları için yaptığımız gibi okullara meslek sahibi insanları götürüp meslek tanıtım günleri düzenliyorum, "okursanız ne isterseniz olabilirsiniz" mesajı vermeye çalışıyorum, sürekli şunu yaptım bunu yaptım diye anlatmadığım için pek bilinmez ama ben çocuklar için çok uğraştım, uğraşıyorum. 

 

Bu işler biraz çevre (sponsorlar vs için) biraz tanıdıkla ve buna rağmen zorlukla yürüdüğünden -her ne kadar yürekten istese de- her annenin kolaylıkla yapabileceği şeyler değil ama şimdi paylaşacağım fikir herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey.

 

1) İçinde tek tek paketlenmiş- toptan satış için gibi olan- gofret, çikolata, sakız gibi çocukları mutlu edecek ve o gelir seviyesinde "lüks" sayıldığı için fazla alınamayan ürünlerden ve kilitli torbalardan aldım. (Bunlar BİM ya da METRO gibi toptan satış yapan yerlerde uygun fiyatlarla var.

 Loop

 

2) Bunları paketlerinden çıkarıp (çıkan her şey kendi tek başına da paketli olduğundan son kullanma tarihini ve hijyenik koşullarını koruyor) kilitli poşetlere grupladım.

 

3) Çok fazla değil, ilk etapta dağıtabileceğim kadar (15 tane) paket hazırladım.

 

4) Bu paketleri arabama koydum. Böylece yolda kırmızı ışıkta camımı silmeye ya da bana selpak satmaya çalışan çocuklara hediye edebileceğim.

 

Bu paketlerin bana maliyeti 35L. civarında oldu (yani ayda bir yapılsa dahi kimseyi öldürmeyecek bir rakam).

 

Sizden ricam, kendi bütçenize göre bu paketlerden hazırlayıp çantanıza atmanız, arabanıza koymanız.

 

Sadece kendi çocuklarımızı değil tüm çocuklara bir gülümse borçluyuz.

 

Çünkü yetişkin olan biziz ve bütün çocuklar bizim sorumluluğumuz.

 

Hazırladığınız paketlerin fotoğraflarını çekip bana twitter'dan yollarsanız seve seve resimlerinizi paylaşırım. 

 

Herkese gülümsediği ve gülümsettiği bir hafta diliyorum.

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
ÖZTOPUZ
Cevapla ÖZTOPUZ
03.12.2013 14:32:33
süperr bir fikir bende uygulayacağım ve arabama koyacağım :))
Cevap Yaz
balımnil
Cevapla balımnil
19.11.2013 09:38:42
Ah Mehtapçım ne müthişsin sen. Bayıldım fikrine ve pırlanta kalbine
Cevap Yaz
balımnil
Cevapla balımnil
19.11.2013 09:38:12
Ah Mehtapçım ne müthişsin sen, bayıldım fikrine ve pırlanta kalbine
Cevap Yaz
nagehansk
Cevapla nagehansk
18.11.2013 13:37:07
ayrıca sana imkan verilse sen çok işler başarabilirsin
Cevap Yaz
nagehansk
Cevapla nagehansk
18.11.2013 13:36:23
duyarlı, akıllı,çok vefalı bir insansın. seninle arkadaş olduğum için çok şanslıyım. not: hemen uygulayacağım
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :