CANLI YORUMLAR
IŞIL BÜYÜKGEBİZ
IŞIL BÜYÜKGEBİZ

AKDENİZ'İN İNCİSİ

Kıbrıs
01.03.2013

Ercan Havalimanı’nın yakınındaki başkent Lefkoşa, Kıbrıs’ın incisi Girne ve tarihi merkez Gazimağusa…

 

Toplamda 6 üniversiteye sahip olan Kuzey Kıbrıs, Ada halkının güler yüzü, olumlu yapısı ve sükunetiyle öğrenciler için huzurlu bir hayat barındırıyor. Tabii Ada’daki neredeyse tüm otellerde hizmet veren kumarhaneleri saymazsak…

 

Ada’ya üniversite okumaya gelip de kumar ve türevlerinin etkisi altına giren gençler konusunda yereller, aileleri kabahatli buluyor. “Ada’da yaşamak için gereken ortalama gelir bellidir. Her ay siz öğrencinize bu miktarın çok üstünde para gönderirseniz; O da, bu parayla kumar da oynar, kötü alışkanlıklar da edinir.”

 

Girne…

 

Şirin bir kıyı şehri olan Girne, Kıbrıslıların dediğine göre yazları Las Vegas görünümünde… Gece hayatı, havai fişekler ve daha niceleri… Ancak Girne sadece yazın değil bence sezon dışı vakitlerde de deniz kıyısındaki şirin kafeleriyle rağbette.

 

Girne’nin limanı Akdeniz’deki en güzel liman kabul ediliyor. Ortaçağ’ın Doğu Akdeniz’deki en görkemli eseri olan Bellapais Manastırı'da önemli.

 

Gazimağusa…

 

Kuzey Kıbrıs’ın tarihi merkezi burası diyor, yereller… Namık Kemal’in Zindanı, St. Barnabas Manastırı, William Sheakespeare’in Othello Trajedyası’na konu olan hikayenin geçtiği 15. yüzyıl Venedik yapısı Othello Kulesi, Kral Mezarları ve niceleri…

 

1298 - 1312 yılları arasında inşa edilen Lüzinyan krallarının taç giydikleri St. Nicholas Katedrali gotik bir mimaride olup Osmanlı Dönemi’nde eklenen minaresiyle bugün, gotik bir camiye dönüşmüş.

 

Lefkoşa…

 

Sembolü Venedik Sütunu nam-ı diğer Dikilitaş olan başkent…

Kıbrıs’taki Mevleviliğin önemli eserlerinden olan Mevlevi Tekkesi ve 16. yüzyıl Osmanlı Dönemi’ne ait 68 odadan oluşan, Osmanlı el sanatları ve kültürünün yansıtıldığı Büyük Han görülmesi gereken yerlerden.

 

Çok takdir edilesi bir yönetim anlayışı var Kıbrıslı siyasetçilerin. Amaçları; Ada’nın tüm bölgelerinin eşit olarak kalkındırılması. Geçtiğimiz zamanlarda son derece bakir olan Lefke Bölgesi’ndeki Güzelyurt şehrinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin Kıbrıs kampüsünün açılmasıyla bu bölge canlandırılmış, gelen öğrencilerle birlikte cıvıldamış, yurtlar, yeni evler, yollar, kafeler açılmış.

 

Şimdi de aynı şey Bafra Bölgesi için yapılmak isteniyor. Bu sapa ve çok da yaşam alanı haline gelmemiş olan bölgede 14 otelin açılması ve böylelikle bölgenin turizm merkezi yapılması isteniyor. Üstelik bu otellerin hepsinin belli bir konseptte yapılması planlanıyor. Bu bölgede şu anda çalışmakta olan otellerden biri Nuh’un Gemisi diğeri de Artemis Tapınağı şeklinde inşa edilmiş. Şu an sıradaki, merakla nasıl olacağı beklenen otel ise Babil Kulesi olarak inşa ediliyor.

 

Kıbrıs’ın tarihine bakacak olursak…

Özellikle Girne’de kimi bölgelerde halen daha İngiliz yaşam tarzının esintilerini yakalamak mümkün ancak trafiğin İngiltere’deki gibi sol şeritten akması dışında artık Ada’da çok da İngiliz etkisi kalmamış. Öyle ki eskiden mağazalarda İngiltere’den ithal, o dönem için Türkiye’de bulunmayan ürünler yer alırken artık Ada mağazaları az çok Sultanahmet mağazalarının ürünlerine sahip.

 

İngiliz etkisinin halen daha yaşayan bir göstergesi olarak Ada’daki taksilerin Mercedes marka olduklarını belirtmiş olayım.

 

Sezonda Girne başta olmak üzere dinamik bir eğlence için, sezon dışı zamanlarda da kafa dinlemek için ılıman iklimli Ada tercih edilebilir.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :