CANLI YORUMLAR
BARBAROS ŞANSAL
BARBAROS ŞANSAL
Gazeteci-Yazar

AKMATİK

Toplumsal bellek siliniyor
21.05.2013

Her şey otomatik aslında, yani ne çek var ne de düzen.
Aslında her şey deve yüküyle malı götüren!

Akbil, Akfilin tahtına oturduğundan beri neler değişti neler? 
Meclis lokantasında hala eksik olmayan belkide maydonozlu köfteler.

Havayollarımızın hali ortada, TGS denen tezgah yanında TAV, bir de THY olunca, Özelleştir İETT'yi bir de Çakma şehir hatları vapuru koy ortaya. İyi de neler oluyor bu hatlarda?

Ogs, kgs, mobese derken bir başka yandaş yanlışı çarptı gözüme vapura binerken. Hem de yıllardır geçtiğim Karaköy iskelesinden,

Su aldı diye batırılan yerine bir duba bağlanan iskeleden Kadıköy vapuruna binme mücadelesindeyiz. Leş gibi kokan çökmüş Arnavut kaldırımı sahilde beklemedeyiz. Bedava olmadığından bir de geçiş ücreti ödeyeceğiz.
Ne gişe var ne görevli, Tilt makinalarına benzeyen aletler her yeri süslemeli.

Önce 200, 100 ve 50 TL banknot derdimiz başlıyor. Nedense bu banknotlar makinalarda kabul bulmuyor, büfe bakkal tekel yalvar yakar dolaşıp bir şekilde para bozduruyoruz, jetonmatik kabinlerine yönelip parayı okutmaya çalışıyoruz.

1. Makine patates 
2. Makine yine patates hem de püre 
3. 3 makine ne soksak geri püskürtüyor

Zaten başka makine de bulunmuyor 
Çaresizlik içinde etrafa bakınırken bir görevli yanaşıyor 
Yeni 5 TL'leri okumaz abi makina boşuna uğraşma!

Şaşkınlıkla adama bakıyorum, resmi kostümü yaka kartı üzerinde olduğundan iyice inceliyorum, ver diyor bir onluk ya da yirmilik, 
tereddütsüz uzatıyorum. 
Tek tek dolanıyoruz jetonmatiklerde, ama hiçbirinden cevap yok paramız kalıyor elde.

Hemen bir maymuncuk anahtar çıkarıyor cebinden. 
Bu da olmasa karşıya geçemezdiniz. Özel şirket bakıyor aslında. Bu makinelar İtalya'dan ithal. Hepsi bozuluyorlar. Bu yüzden anahtarı verdiler bana. Bir de zimmet korkusu kaldı başıma.

Karşı İstanbul kart makineleri Alman ama onlar daha iyi çalışsa da sık sık arızalanıyor inan. Bize de bir yıl geçti ama senelik izin haram, her şeyi satıp özelleştiriyorlar ne yapacağız hocam?

Birden gözümün önüne geliyor eski Karaköy vapur iskelesi, çalışan memurları gazete bayileri ve mizah dergileri. Kara mizah değil dram sarmış çakma yüzer duba iskeleyi... Hatta denizcilik bankasının tarihi binasının geçen yıl yandığının görüntüleri...

İte kaka dar alanda nefes kokuları arasında Şehit Turan Emeksiz vapuruna biniyoruz, Alman turistlerin hayasızca argo dilini ve bira kutularını denize atışını izliyoruz, lüks mevkinin yerinde empirme elbise yerine cehalet kol geziyor. 2. mevki kalkmış ama birincinin de yerinde yeller esiyor. Karanlık, yorgun, bitkin yüzler, birkaç sarhoş biraz elde alet müzisyen Anadolu yakasındaki evlerine dönüyor.
İlk durak Haydarpaşa ama ihtişamın yerinde yeller esiyor. Son durak Kadıköy'de ise sizi çıkar çıkmaz dev inşaat pislikleri bekliyor.

Bir tarih erirken sanırım çanak çömlek uğruna gecikmiş porje insanları termitler gibi yer altına saklamaya zorluyor.

Bir kenti var eden limanları garları radyoevleri meydanları kütüphaneleri müzeleri ve parkları iken nedense hepsi tek tek imha ediliyor 
denizler doldurulurken deniz gezmişlerin yeri boşaltılıyor. 
Anladım ki toplumsal bellek silinip yerine ileri demokrasi altında kölelik zerkediliyor....


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :