CANLI YORUMLAR
Prof. Dr. AKTUĞ ERTEKİN
Prof. Dr. AKTUĞ ERTEKİN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

AMENORE (ADET OLAMAMA)

Sebepleri ve tedavi yöntemi
06.07.2012

Normal ve düzenli bir adet olabilmek için beyin, yumurtalıklar ve rahimin sağlıklı olması ve birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması gereklidir. Düzenli adet denince 28 gün +7 günde bir kez olan, 5 + 3 gün süren ve kanama miktarının normal olduğu bir adet düzeni anlaşılır. Aslında her adet dönemi vücudun gebe kalmak için yaptığı bir hazırlıktır. Adet kanamasının başlaması ile birlikte yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerinden bir kısmı büyümeye başlar, 14. gün civarında çatlar, döllenirse gebelik oluşur, döllenmezse 14 gün sonra tekrar adet kanaması başlaması ile birlikte yeniden yumurta büyüme süreci başlar.

Amenore primer ve sekonder olarak 2 tipte görülür. Primer olanda çocukluktan itibaren genç kızlığa geçiş zamanında hiç adet görme olayı olmamıştır. Sekonder seks karakterleri (genital ve koltukaltı bölgelerinde kıllanma, meme gelişimi) olanlarda 16 yaş tamamlanmasına rağmen adet olmama veya sekonder seks karakterleri gelişimi olmayanlarda 14 yaş tamamlanıp halen adet olmayanlarda primer amenoreden bahsedilir. Kız çocuklarında sekonder seks karakterleri gelişiminin başlamasından ortalama 2 yıl sonra adet kanamasının da başlaması beklenir.

Sekonder amenore ise düzenli adet görenlerde, 3 adet süresi kadar veya 6 ay süre ile adet olmama durumu olarak tanımlanır. Her iki tipin de kendisine göre sebepleri bulunmaktadır. Adet olayının durması bu sistemin çalışmasını sağlayan organlarda yani beyin (hipotalamus-hipofiz), yumurtalıklar ile endometriumun (rahim iç boşluğunu kaplayan tabaka) düzen ve uyum içinde çalışması ile gerçekleşen bir olaydır. Adet olayının durmasında bu organların uyumlu çalışmalarındaki bozulmanın yanı sıra her bir organın tek tek hastalıkları bu duruma yol açabilir. Adet olmama durumu sekonder seks karakterlerinin varlığı veya yokluğuna göre de değişir.

Sekonder Seks Karakterleri Yokluğundaki Amenore Sebepleri Nelerdir?

Genetik bazı hastalıklar (gonadal disgenezi, Turner sendromu gibi), enzim eksiklikleri, çevresel faktörlerden yumurtalıklara zarar veren maddeler, beyinde ortaya çıkan bazı tümörler, yumurtalıklara ışın verilmesi (radyoterapi), kemoterapi için kullanılan bazı ilaçlar, iltihabi bazı hastalıklar, bağışıklık sistemi ile ilgili bozukluklar, ağır beslenme bozuklukları, kilo kaybı, anoreksi hastalığı, yoğun stres, aşırı egzersiz, kronik bazı hastalıklar (böbrek yetmezliği gibi), vücutta yaygın kanser mevcudiyeti, marijuana gibi alışkanlık yapan bazı maddelerin kullanımı,  tiroid bezi hastalıkları, göğüsten süt gelmesi veya hiçbir hastalık olmaksızın adette doğal gecikme de sebepler arasında yer alır.

Sekonder Seks Karakterlerinin Geliştiği Durumlardaki Amenore Sebepleri Nelerdir?

Genetik olarak erkek olanlarda erkeklik hormonunun etkisiz kaldığı durumlarda görünüş olarak kadın benzeri durumun geliştiği hastalık (androjen duyarsızlığı hastalığı), kızlık zarının tamamen kapalı olduğu durumlar, vaginada tam tıkanıklık, Mayer Rokitansky Küster Hauser Sendromu, gerçek çift cinsiyet hastalığı olanlar (hermafroditler), rahim iç duvar (endometrium) yokluğu, erken menopoz ve Ashermen sendromu denilen rahim iç duvarındaki yapışıklıklar sonucu adet kanamaları durabilmektedir. Rahim iç duvarındaki yapışıklığa yol açan başlıca hastalıklar; rahim veya rahim ağzına (serviks) yapılmış olan ameliyatlar, kürtaj (özellikle doğum sonrası kanamalar sebebi ile yapılanlar), biyopsiler, LEEP işlemi, iltihabi hastalıklardır (pelvik inflamatuvar hastalıklara bağlı, spirale bağlı, tüberküloza bağlı olanlar). Sekonder seks karakterlerinin geliştiği ve muayene ile tetkikleri normal olanlarda gebelik ihtimali mutlaka akılda tutulmalıdır.

Tedavi hastalığın sebebi saptandıktan sonra kolaydır, ancak genetik bazı hastalıklarda, erken menopoza girenlerde olayı geri getirmek veya düzeltmek mümkün olmaz fakat mevcut durumun hastada ortaya çıkardığı sıkıntıları düzeltecek bir yaklaşım ile yaşam konforunu düzeltmek mümkündür.

Sağlıkla kalınız.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :