CANLI YORUMLAR
İLAY BİLGİLİ
İLAY BİLGİLİ

BİR YEMİN ETTİM Kİ DÖNEMEM

Hipokrat - Hipokrasi
17.06.2015

Tıp günü, doktor bayramı, özel günlerde şahane şeyler yazılıyor doktorlar için. Ben de şahanelerinden birkaçıyla tanıştım, doğru. Gerçi onların da çoğunun tanışma ücreti bile 150 liradan kapı açıyordu ya neyse...

Hani hiçbir kuaför bir diğerinin kesimini, boyasını beğenmez ya; abla kim kesti saçını, şusu olmamış, busu olmamış. Ya 20 gün önce saçımı kestirdiğim kuaföre gittim, başka bir adam fön çekiyor, diyor ki abla saçının kesimi gelmiş! Dedim ki 20 gün önce burada kestirdim valla. Hadi o saç, önemli ama sağlık gibi mi? Değil!

Kızımın kabızlığı için beş altı farklı doktorla görüştüm. Du****c diye bir şeker şurubu var. Nedir bu hala anlamadım ben!

Siz aynı eğitimi almıyor musunuz? Hepsi ayrı şey söylüyor. Hepsinin yazdığı kullanma şekli farklı! En son çok güvendiğim bir doktor 'İlay hanım bu bağırsaktaki faydalı faydasız her şeyi atar' dedi, bıraktım kullanmayı. İki lokma yediğini de atmasın dedim, bugün yine başka doktora sordum kabızlığı. Du***c yazdı, ya bu da her şeyi atıyormuş dedim, kim uyduruyor ben Gastroloji'de yıllarca çalıştım dedi, kızdı. 

Ben anneyim. Bana kızmayacaksın! Kızamazsın! Hadi benim iki kuruş param var, farklı yerlere götürme şansım var. Ya olmayan gariban? Hepiniz ayrı şey söylüyorsunuz. Biri kullan diyene kızıyor, biri kullanma diyene! Bu benim evladım. Ağzınıza bakıyorum ben. Ağır ateşte hop diye seruma n***n katıyor, ben iyi kötü biliyorum, söylese koymayın diyeceğim belki; bana söylemiyor bile.

Sonra iyileşmiyor başka yere götürüyorum, n***n asla diyor! Ya siz iyi misiniz? Siz doktorsunuz, doktor! Bir mikrobik üşütmeye bile 200 lira saydım sabah. Sanki hayır iyi yapıyorsunuz? Hanginize inanayım ben? Biri Z***n yazıyor, biri Z***n ciğere indirir mikrobu diyor. Biri V***n'i kullanın ama az diyor, biri günde 4-5 kez diyor. Her gittiğim doktor öksürük şurubu yazıyor. Kendimce daha iyi olana götürüyorum, öksürük şurubu asla diyor!

Daha hiç kullanmadım kızıma ama belki elli kez yazıldı! Hadi ben  kullanmıyorum, kardeşim madem bu zararlı neden yazıyorsun sen ya? Herkes kullanıyor! Beren daha 2 aylıktı ilk P***s yazdıklarında! 2 aylık! 2500 gr be insafsız! Allahtan arkadaşım duydu da sakın dedi! İçirmedim. İçirecektim, ne bileyim ben! Yurtdışında yasak bu şuruplar mesela, neden öksürüğü kesiyorsun? Ben bile biliyorum öksürüğün bir savunma mekanizması olduğunu! Kimi fitil yap diyor, kimi yapma diyor!

 

Bak doktor kardeşim, ben daha anlamadım bu işten! Ben erken doğum teşhisimi pratisyenden duydum, ağlayarak doçente koştum sapasağlamsınız dedi!

E değilmişim. Sapasağlam değilmişim, bebeğim de tehlikedeymiş! Bebeğim erken doğdu! Hani sen doçenttin? Suyunuz az değil, bebek çok iyi ilay hanım...

Sen nasıl doçentsin? Bir muayene ücretin 300-400 lira vicdansız! Kan testi, boğaz kültürü yapmadan hemen yaz antibiyotiği! Oh ne ala! Bu çocuğun böbreği, dişi ne olacak? Bağışıklık sistemi ne olacak? Test yap bari, gör o mikrobu! Kimi diyor C***l- I***n dönüşümlü kullanılacak, kimi diyor onun gerçekliği ispatlanmadı! Doktorlar söylüyor bunları hep! Sonra da anneler az araştırıp soru sorunca kızıyorlar. Ya el ayak hastalığı oldu kızım 6 aylıkken ki viraldir o zaman öğrendim, adam tam 6 tane antibiyotik iğne yazdı! Çok da iyi bir dokormuş. Güya.

Hemen İstanbul'u aradım, çöpe attırdı diğer doktor! Nasıl geçti peki? Kantaron yağıyla! 6 iğne be adam! Başka yeri aramasam hiç yere 6 iğne yiyecek çocuk! Çoğu çocuk da yemiştir kesin! Bana soranları ben uyardım. Evladım o benim, senin alnını karışlarım ben! Diş için götürdüm inanın her yer farklı teşhis koydu! 1750'den kapı açtılar! 3000 diyen oldu!  Çapa'ya gittim en son torpille, hatırla Allah affetsin. Ne yapayım, en azından tanıdık olsun teşhise güveneyim dedim.

Siz aynı eğitimi alıyorsunuz, hepinizden ayrı ses çıkıyor. Saç olsa uzar geri dersin, yeniden boyatırım. Can bu be, evlat! Sözüm meclisten dışarı ama inanın Türkiye'de durum bu! Bıktım artık. Usandım. Üstelik sadece çocuk da değil her branşta aynı durum. Kanser için bile ayrı tedaviler yazılıyor, bizzat şahit oldum! Milyarlık testler istiyorsunuz, insanların da canı mevzu bahis varlarını yoklarını koyuyorlar ortaya.

Yazıktır! Günahtır!

 Şimdiki aklım olsa asla öğretmen olmazdım asla! Çocuk doktoru olurdum ben. Öyle pişmanım ki! Evlatlarımıza fütursuzca ilaç yazan, işini adam gibi yapmayan hiçbir doktora da hakkımı helal etmiyorum!

 

Hipokrat yemininde şöyle der:'Yeteneğim ve hakimiyetim ölçüsünde hastalarımın iyiliği için tedaviler önereceğim ve asla kimseye zarar vermeyeceğim.''Hayatımın ve sanatımın saflığını kotuyacağım.

'Sevgili Hipokrat, hiçbir şey bıraktığın gibi değil, bunu da bil!"

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :