CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

DIŞ GENİTAL ESTETİK

Özgüven veriyor
05.01.2012

Kadın dış genital organlarında, doğum sonrası veya zamanla görünümde değişiklikler olmakta, bu durum bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir.

Labia minora (iç dudaklar), vajen girişinin hemen iki yanında bulunan yapılardır. Görevi; vajen ağzını kapatmak, nemli kalmasını sağlamaktır. Labia minoralarda sarkma, asimetri, renk değişikliği, kalınlaşma gibi değişiklikler olabilir. Labioplasti, bu dudakların estetik olarak düzeltilmesi işlemidir.

Labialarını beğenmeyen kadınlarda, psikolojik olarak cinsel ilişkiden kaçınma, kendini beğenmeme belirtileri görülebilmektedir. Labioplasti, sadece bu kaygı ve çatışmayı gidermek için bile yapılabilir.

Labialarda şekil bozukluğu, asimetri, doğumsal olabildiği gibi, doğumlardaki travmalar veya kesiler sırasında kötü iyileşme sonucu da oluşabilir. Labiaların büyüklüğü, ilişki sırasındaki sürtünmede rahatsız edici boyutta olabilir. Ağrıya neden olabilir. Kıyafetlerde veya egzersiz sırasında büyük labialar sıkışma, sürtünme ve görünümde bozukluk gibi sorunlara yol açabilir. Mayo,dar pantolon giymekten çekinir haldedirler. Gereğinden fazla sarkık ya da büyük olan olan iç dudakların ayrıca tuvaletten sonra iyice temizlenememesi, genital bölgede devamlı bir ıslaklık ve enfeksiyona yatkınlık da ayrı bir sorun oluşturabilir.

Labialar kızlık zarından uzaktır. Bu nedenle bu tür kaygılar birbiriyle karıştırılmamalıdır.Ancak istenildiğinde labioplasti ameliyatı ile birlikte vajina daraltma ya da himenoplasti kızlık zarı ameliyatı da yapılabilir.

Lokal anestezi altında veya tercihen sedasyon altında hastanın duyup hissedemeyeceği koşullarda küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülmektedir. Ameliyat süresi ortalama 1 saattir. İç dudaklar kendiliğinden eriyen dikişlerle onarılmaktadır. Hasta ertesi günden itibaren günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Dikişlerin iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Genital bölge, yara iyileşmesi açısından şanslı bir bölgedir ve izler belli olmamaktadır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Labioplasti operasyonları ile yüksek oranda hasta memnuniyetine ulaşmaktayız. Operasyon sonrası hastalar, sosyal ortamlarda kendilerini daha rahat hissettiklerini, özgüvenlerinin arttığını ve cinsel hayatlarındaki olumsuzluklardan kurtulduklarını ifade etmekteler.


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :