CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

DİYABET KALICI HASTALIK MI

Geçmez mi?
29.07.2013

Diyabet erişkinlerde daha sıklıkla görülen ve obeziteye bağlı,  tip2 diyabet ise, kilo verme-beslenmenin düzeltilmesi-aktivitenin arttırılması ile geçebilir, kalıcı  olmaz.

 

Ancak obezite devam eder, beslenme şartları düzeltilmez ve diyabet uzun süre devam ederse artık ağızdan kullandığımız oral antidiyabetik adını verdiğimiz ilaçlarda yetersiz kalır ve insulin tedavisine geçilir. Dolayısıyla tip 2 diyabet kalıcı hale geçer ve bu sefer göz, damar sistemi, böbrek gibi kalıcı zararlı etkilerinden korunmak için uğraş vermek zorunda kalırız.

 


Daha çok çocuklarda görülen ve insülin yapan hücrelerin tamamen tahrip olmasıyla ortaya çıkan tip1 diyabet ise kalıcı bir hastalıkdır. Tanı konar konmaz insülin tedavisine ihtiyaç gösterir, insülini kestiğiniz anda kan şekeri yükselir ve tedavi edilmezse çocuk komaya girer ve ölümle sonuçlanır. Ancak diyabetli ailelerin kafasını karıştıran bir durum vardır, buna biz balayı dönemi diyoruz.


Yeni tanı konmuş diyabetlilerde bazen insülin tedavisine ihtiyaç olmayacak kadar kan şekeri değerleri normale gelir; bunun sebebi insülin dalgılayan
ve %95 inden fazlası tahrip olmuş olan haücrelerin kalanlarının aşırı çalışması neticesi bir miktar insülin üretmeleridir. Ancak bu durum geçicidir ve bir süre sonra bu sağlam kalan hücrelerde iflas eder ve kan şekeri yeniden yükselir.

Bu dönemde hastalar diyabetim iyileşti şeklinde düşünmemelidirler.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :