CANLI YORUMLAR
A. ONUR ÜNNÜ
A. ONUR ÜNNÜ

DÖVÜLME İSTEĞİ

Neden dövme yaptırılır?
07.08.2012

Bu aralar nereye baksam insanlardaki dövmeleri incelerken buluyorum kendimi. Rengârenk, çeşit çeşit, boy boy, desen desen yürüyen ayaklı tablolar geçiyor sanki yanımdan. Merak ettim acaba neden insanlar dövme yaptırırlar diye, biraz sordum, biraz araştırdım. Genel olarak, bu dünyada tek olduklarını ya da aidiyet hissettiği grubu simgelemek amacıyla dövme yaptırdıkları anlattılar. Dövme yaptırmanın sadece iki sebebi olamaz diye düşündüm ve biraz daha araştırdım: Genel olarak dövme yaptırmanın veya yaptırma isteğinin altında insanlara kendi kişiliği, inancı, arzuları hakkında mesaj vermek, insanları etkilemeye çalışmak, diğerlerinden farklı görünmek, kendini kanıtlamaya çalışmak, en ilginci kişinin kendisine karşı duyduğu öfke ve saldırganlığın bir işareti olmasının yanı sıra dikkat çekme isteği olabileceğini buldum.

Her ne kadar 5000 yıllık bir geçmişi olsa da, dövme yaptırmak, modern toplumlarda, 90’lı yıllara dek, çeşitli alt-kültürlerin bir başkaldırı davranışı olarak yorumlanıyordu. Öte yandan, son yıllarda dövme, bütün sosyal sınıflar ve çeşitli kültürler tarafından yaygın olarak kullanılan, oldukça popüler bir tür kendini ifade etme aracına dönüşmüştür diyebiliriz. Ancak dövme yaptırmada kültürden kültüre ciddi farklılıklar görüldüğünü unutmamak gerekir. Mesela Japonlar'da dövmesiz bir vücut boş bir tuval olarak adlandırılırmış; oysaki Rus hapisanelerinde dövme bir özgeçmiş olarak kullanılırmış ve her bir dövmenin çok açık bir anlamı ve açıklaması varmış.

İnsanlar dövme yaptırmanın bağımlılık halini aldığını ve bir taneyle yetinmeyip "iki, üç..." deyip neredeyse boş yer kalmayıncaya kadar yaptırdıklarını söylerler. Bence bu şehir efsanesini iki şekilde açıklayabiliriz: Tabii ki 18-20 yaşındaki düşünce ve kimlikle yapılan dövme, 25-30 yaşındaki düşünceyle aynı olmadığı için insanlar yeni düşünce, istek ve arzularını bedenlerine kazıtmak isteyeceklerdir ya da kişi gerçekten dövme seviyordur ve daha fazlasına sahip olmak istemiş olabilir. Neticede insanların birden fazla düşünce, istek, arzu ve aidiyet duyguları vardır.

Dövme yaptırmak isteyenler için küçük bir hatırlatma; yaptırmak istediğiniz dövmeyi, yerini, şeklini, rengini ve sizi dövecek olanı çok çok iyi seçmelisiniz çünkü dövmenizin vücudunuzdan hiç çıkmayacağını kabul ederek o koltuğa oturmalısınız. Dövme silme yöntemlerine güvenerek yaptırılan dövmeleriniz ileride sizleri hüsrana uğratabilir. Dövme sevenlere ve hâlihazırda dövme sahibi olanlarada iki film önerim olacak: Polisiye, drama ve gerilim sevenler için Robert Schwentke'nin yazıp yönettiği “Tattoo” filmi (2002) ve mafya ve suç filmleri sevenler için yönetmenliğini David Cronenberg’in yaptığı 2007 yapımlı “Eastern Promises” filmi.

Yazımı bitirirken dövme yaptırmak isteyenlerin dövme konusuyla ilgili geniş çaplı araştırma yapmalarını tavsiye ederim. Evet, dövme hoş ve hatta “cool” olabilir ancak ömür boyu taşıyacağınız bir deseni seçerken çok dikkatli olmanızı öneririm.

 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :