CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

EL ESTETİĞİ

Bakımı ihmal etmeyin
28.03.2012

Estetik cerrahi uygulamalarıyla; yüz gençleşmesi, genç görünmek mümkünken, eller yaşlılığı ele verir saptaması değişiyor mu ? El estetiğinde yeni uygulamalar var mı ?

En çok kullandığımız ve en kötü şartlara maruz kalan organımız ellerdir. Eldeki  yaşlanma belirtilerini 35 yaşını geçen, özellikle beyaz ve ince tenli, kuru ciltli kişilerde; dış ortamda çalışıp, güneşe çok maruz kalanlarda daha fazla görüyoruz. Yaşlanma, ellerde cildin incelmesi, kırışması, deri altı kalınlığının-dolgunluğunun azalması ve damarların yüzeyselleşmesi, belirginleşmesiyle başlıyor. Zamanla el sırtında kemikler arasında oluklar belirginleşir. Cildin yaşlanması ve güneşle bozulmasının sonucu olarak lekelenmeler yaygınlaşır.

Tırnaklarda başlayan şekil bozukluğu göze çarpar. Yıllar geçtikçe tırnaklarda eski güzelliğini kaybediyor; mantar, şeker hastalığı gibi hastalıkların yanında, tırnak batması, yanlış manikür sonrası enfeksiyonlarda tırnak yatağında, tırnak yanlarında şekil bozukluğuna, tırnakta kalınlaşmaya yol açar. Sebebe yönelik araştırma ve tedaviden sonra, sağlıklı tırnaklar yaratarak el güzelliğini tamamlamak mümkündür.

El cilt altı dokusunda zayıflığın giderilmesi, olukların doldurulması, cilt kırışıklıklarının azaltılması için azalan cilt altı dolgunluğunun tamamlanması gerekir. Uygulanacak dolgularla, yüzeyselleşen damarlar daha az görünür hale gelirken, diğer yandan da artan cilt tonusu ile derinin daha parlak, kırışıksız, dolgun görünmesi sağlanır. Dolgu maddesi olarak kendi vücudundan alınan yağ greftleri veya hazır dolgu maddeleri kullanılabilir.

Yağ grefti dolgusunun kalıcılığı, hastanın kanından alınıp hazırlanan PRP ile karıştırılarak artırılabilir. Böylece uygulanan dolgu yüzde 70-80 oranında kalıcıdır.

Hazır sentetik dolgu maddeleri ile uygulama yapılacak olursa, kullanılan maddeye bağlı olarak dolgu 6- 15 ay sürebilir. Uygulama sedasyon altında veya lokal anesteziyle yapılabilir. Yağ enjeksiyonuyla cilt altı dolgunluğu sağlanırken aynı zamanda cildin kalitesinde de düzelme sağlanmaktadır. Bu uygulamayla el cildiniz daha parlar, kalınlaşır.

Damarların daha da az görünmesi için çözüm; damar içine uygulanacak lazer uygulamaları veya ince iğnelerle damar içine enjekte edilen siklerozan maddelerle genişlemiş damarların daraltılması, ortadan kaldırılmasıdır.

El cildinde yaşlanmayla oluşan lekeleri gidermek için, fraksiyonel karbondioksit lazer uygulaması birkaç seans olarak uygulanabilir. Lazerle kahverengi lekelerin ortadan kaldırılması ile pürüzsüz ve genç görünen bir el yüzeyi oluşur. Fraksiyonel lazer uygulaması ile sadece lekelenmeler ortadan kaldırılmaz, aynı zamanda ciltte sıkılaşmada sağlanmış olur.

Ellerin bakımını kesinlikle ihmal etmemek, sorunlar başlamadan önce ellere gereken ilgiyi göstermelidir. Bunun için kimyasal maddelerle temas ederken, temizlik yaparken eldiven kullanmak, düzenli olarak nemlendirici kullanmak, masajla deriyi canlı tutmak ve güneşe karşı korunmak önemlidir.

 


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :