CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

EN HIZLI BÜYÜME DÖNEMİ

Çocuklarda büyüme hızı
11.06.2013

Bir çocuk 0-1 yaşda 24 cm büyür, 1-2 yaş arasında 12 cm büyür ondan sonra ergenliğe kadar yılda 5-6 cm uzar.

Ergenlikte yani kızlarda 9-10 erkeklerde ise 11-12 yaşlarında başlayan ve kızlarda adet görme; erkeklerde ise sperm yapımı ile sonlanan dönemde ise en hızlı boy artımı olur.

Ergenlik döneminde kızlarda boy 20-25 cm erkeklerde ise 25-30 cm uzar.

Ergenlikte kızlar en çok adet öncesi uzarlar, adetten sonra ise adetler düzenli ise 6-7 cm; adetler düzensiz ise 8-10 cm daha uzarlar. Erkekler ise en çok 13-14 yaşlarında uzarlar sonra 18 yaşa kadar büyümeleri devam eder.

Erken ergenlik büyümeyi nasıl etkiliyor?

Erken ergenlik kızlarda meme gelişiminin 8 yaş, erkeklerde ise 9 yaşdan önce başlamasıdır. Daha çok kızlarda görülen bir hastalıkdır. Bu dönemde kızlarda östrojen hormonu , erkeklerde ise testosteron hormonu erken salgılandığı için yaşıtlarından daha uzun boylu olurlar.

Örneğin 6 yaşındaki bir kız çocuğu 10-11 yaşındaki kız çocuğu boyunda olabilir. Ancak tedavi edilmeyen erken ergenlik hastalarında, erken salgılanan seks hormonları büyüme kıkırdaklarının erken kapanmasına yol açar ve tedavi edilmeyen kız çocukları erken adet görür ve erişkin boyları kısa kalır. Erkeklerde de erken gelişim nedeniyle önce uzun olan boylar sonra kısa kalır.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :