CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

ERGENLİK YAŞI DÜŞTÜ MÜ?

Önemi nedir?
21.08.2013

Erken ergenliğin uzun süredir hastalık olarak bilinmesi ve tedavisinin mevcut olması ile birlikte özellikle çocuklarda obezitenin artması, çevresel uyaranların ve beslenme faktörlerinin etkisi ile ergenliğin erken yaşlara gelmesi 1990 yılından sonra daha çok dikkat çeker hale gelmiştir.

 

Özellikle ABD’de bu yönde yayınlar artmıştır . Öyle ki, ünlü Time dergisi 30 Ekim 2000 yılında ‘erken ergenlik’ konusunu kapak yaparak, bu konuya dikkat çekmiştir. Zenci kız çocukların % 15’inin, beyaz kız çocuklarının ise % 5’inin 7 yaşında meme gelişimi gösterdiğini ve obezitenin de bunun önemli bir sebebi olduğunu belirtmiştir.

 

Son yıllarda bu konunun yazılı ve görsel medyada yer alması aileleri paniğe sevk etmiş ve bu durumun çocuk endokrin kliniklerinin ilk sırada başvuru nedeni olmasına yol açmıştır.

 

Ülkemizde son 10 yılda çocuk endokrin kliniklerinde, boy kısalığı ile birlikte en sık rastlanılan hasta gurubu olarak ‘erken ergenlik’ dikkat çekmektedir. Bu başvuruların hepsi erken ergenlik tanısı almamakla birlikte, tanı konup tedavi alan hasta sayısında artış vardır.

 

Bir diğer önemli konu da şudur ki, boy uzamasının önemli bir faktörü genetik potansiyeldir. Anne ve babası uzun olan çocuklarda beklenen, boylarının uzun olmasıdır. Ancak, anne ve babası uzun boylu olmasına rağmen, özellikle kız çocuklarının kısa olmasının en önemli sebebi, bu çocukların erken âdet görmeleri ve düzenli âdetten sonra boylarının ancak 5-6 cm uzaması , büyüme kıkırdaklarının kapanması  ve dolayısıyla kısa kalmasıdır.

 

Bu durumdaki çocuklarda büyük bir oranda erken ergenlik gözden kaçırılmış ve tedavi şansı ortadan kalkmıştır.

 

 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :