CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

ERGENLİKTE BOY UZAMASI

Ne kadar uzar?
13.09.2012

Kız çocukları 20-25 cm, erkek çocuklar ise 25-30 cm. uzuyor. Ergenliğin ortalama 3-4 yıl sürdüğü düşünülürse, bu dönem içinde 6-12 aylık kısa zaman içinde hızlı boy artışı olur.

Bu dönem erkeklerde 13-14 yaşlar, kızlarda ise 11.5-12 yaşlar arasındadır.Kızlarda hızlı büyüme tam ilk adet öncesi gerçekleşir, erkeklerde ise ergenliğin ortalarında, sakal –bıyık gelişiminden hemen önce oluşur. Daha sonra büyüme yavaşlayarak devam eder çünkü seks hormonları nedeniyle kıkırdaklar kemikleşmeye başlar yani kemik yaşları ilerler.

Ergenlik döneminde büyümeyi, büyüme hormonu ile birlikte seks hormonları yani kızlarda östrojen, erkeklerde testosteron sağlar.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :