CANLI YORUMLAR
DUYGU GÜLEÇ
DUYGU GÜLEÇ

GAP 3

Mardin...
15.03.2013

Ve Mardin…

Kiliseleri, küçücük ana caddesi, muhteşem mimarisi, midyatı ve uçsuz bucaksız sapsarı ovasıyla; gözleri gülen insanları, güzel kızlarıyla kenara atılmış, unutulmuş bir masal şehri Mardin’e doğru yola çıktık. Yolda yine aklımda 40 tilki dolaşıyordu.4 Kasım 2009 düğün baskınını düşündüm.
Güneydoğunun töreleri aklıma geldi. Sonuç olarak 4-5 densizin yaptığını tüm halka mal etmemek gerektiğini düşündüm durdum. Ben bu meselelerin içinde boğuşurken…

Yolda eğlence olsun diye herkesin eline sırayla mikrofon verip, meslekleri soruldu. Reklamcıyım dedim… Şimdi bizim sektörde bazen reklam satış bazen pazarlamacı duruma göre değişiyor her şey reklamın altında aslında… Şöyle bir baktılar… Aslında tezgâhtarım diyecektim. Kuzenim git reklamcıyım de dedi… Tanışma merasimi de sona erdi…

Sonunda ilk durağımız Midyat’a Kuyumcular çarşısına geldik. İnanılmaz güzel takıları vardı, hangisini alacağımızı şaşırdık. Ellerim telkarilere gitti. Midyat’ın simgesi olan tavuskuşunun, kolye ve küpelerinden almayı tercih ettim.

Bu kadar güzel bir şehirle karşılaşacağımı hiç düşünmemiştim. Ünlü mimar Löle'nin tasarladığı binalar nedense birbirine benzese de yine de tadından yenmeyen güzellikteki bir mimari dokusu vardı.

Kısaca Mardin’de gezilecek yerleri anlatmak gerekirse, öncelikle Mardin halkının yaşamı hakkında kısa bir bilgi paylaşalım.

Kürtler, Araplar, Süryaniler, Yezidiler, Keldaniler’in hoşgörü içinde yaşadığı bu güzel ilde bir çok din,dil ırk bir arada yaşamaktadır. Kadınları bebeklerini birlikte emzirmiş, erkekleri birlikte çalışmışlardır. Uzun zamandır birlikte yaşamalarıyla adata Türkiye’nin bir mozaiğini oluşturan Mardin’in kültür yönünden de asırlardır medeniyete hizmet ettiğini unutmamak lazım.

Nusaybin’e 30 km uzaklıkta, Mardin’in Güneydoğusu’nda yer alan Oğuz Köyü sınırları içinde yer alır. Tarihi, Roma ve Bizans’a dayanan Dara Harabeleri’nde bugüne kadar Babil ve Pers krallığına ait birçok kalıntı çıkarılmıştır. Mağara evlerden oluşan bu harabeler halen bir yerleşim bölgesidir.

Bab-ı Savr (Savur Çeşmesi)

XIII.-XIV. yüzyıllarda yapıldığı sanılan Savur çeşmesi, Savur Kapı Medresesi içinde yer almaktadır. Çeşme, medresenin büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Bulunduğu yere merdivenler ile çıkılır. Sivri kemerli, yerel midyat taşından yapılmıştır. Sivri kemerli niş içinde dikdörtgen şeklinde bir ayna taşı vardır. Oldukça eskiyen mimarisi yakın bir tarihte yeniden restore edilmiştir.

Gözetleme Kulesi (Rhabdium-Hafemtay Kalesi)

Nusaybin sınırları içinde yer alan Rhabdium-Hafemtay Kalesi’nde bulunan gözetleme kulesi 20m yüksekliğindedir. Araplar ve Romalılar arasında çekişmeye sebep olan kale aslen Romanlılar tarafından inşa edilmiştir. Gözetleme kulesi Kervan yolu ile Suriye sınırına kadar oldukça geniş bir alana hakimdir. Kale yaklaşık 1500 m uzunluğunda surlarla çevrilidir.

Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhane

Patrik Antuan Semheri tarafından 1860 yılında yaptılımıştır. 21 sütun üzerine inşa edilen kilisede kemer, yuvarlak taş sütunlar ve avluda korkuluklar bulunmaktadır. Ayrıca Patriğin oturma yerindeki aşhap motifler bambaşka bir görünüm kazandırmıştır. Akustik balkonları vardır. Ayrıca Mardin’e gittiğinizde bu sayılanlar dışında görülmeye değer pek çok yer bulacaksınız.

Süryani şarabına, yemeklerine ve manzarasına doyabilen var mıdır? 

Bir ovanın (mezopotamya) bu kadar güzel olabileceğini hiç aklıma gelmezdi...

 

 

 

 

 

 


Haftaya Hasankeyf ve Nemrut...

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :