CANLI YORUMLAR
DUYGU GÜLEÇ
DUYGU GÜLEÇ

GAP 4

HASANKEYF VE ADIYAMAN
22.03.2013

Hasankeyf yok olmuş bile…

Hasankeyf, Batman’a bağlı Dicle nehrinin ikiye ayırdığı bir ilçe. Büyüleyici kelimesinin yetersiz olduğu bir yer. İlk yerleşim tarihi bilinmiyor. Antik kentin mağaralarında günümüzde bile yaşayan birkaç aile var. Kireç taşının oyulması ile oluşturulan mağaralar tarih boyunca yaşam alanı olarak kullanılmış.

Birçok uygarlığı misafir etmiş, Hasankeyf. Osmanlılar, Eyyübiler, Artuklular, Romalılar bunlardan sadece birkaçı. Önemli ticaret yollarının kesiştiği bir nokta olması kenti popüler hale getirmiş. Bugün ayakta ve iyi durumda olan eserlerin büyük bir kısmı Artuklular ve Eyyubiler dönemlerine ait, Hasankeyf Osmanlı egemenliğine geçtiği sırada önemini kaybetmiş, küçük bir yerleşim birimi olarak kalmış.
Neredeyse tamamen yıkılmış olduğu için, günümüzde Dicle’nin iki yakasını bağlayamayan ama buna karşın güzelliğini yitirmemiş, simgeleşmiş Roma köprüsü ile görülmeye değer miraslarımızdan. Küçük bir de çarşısı var alışveriş yapabileceğiniz.

Sular altında kalmadan mutlaka görülmesi gereken bir yer. Gömülmesin, sular altında kalmasın, unutulmasın istiyor insan, bir garip oluyor orda yürürken. İçin buruk ayrıldım oradan…

Adıyaman (Nemrut Dağı’na çıkış)

Adıyaman gazetelerden okuduğum ve televizyondan izlediğim haberlerden izlediğim kadarıyla hep ürkütmüştü beni. Bu kadar şirin bir ille karşılaşacağımı düşünmemiştim. Urfa’da aldığım şalvarımı giydim ve şehrin sokaklarında tek başıma dolaştım biraz…Ama sınırda askerler neler yaşıyordu kim bilir. 
Ertesi gün Nemrut Dağı’na doğru yola çıktık. Yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Yeni Kale, Arsemia Tapınağı, en heyecanlı kısmı sonrasında gün batımı için Nemrut Dağı’ na I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görmeye çıkmaktı.

Elimizde Mardin’den aldığımız Süryani şaraplarıyla dura dinlene yarım saatte Nemrut Dağı’na ancak çıkabildik.

Rehberimiz yine Nemrut’a ayak bastığımız anda anlatmaya başladı…

Dağda inanılmaz büyüklükte tanrı heykelleri vardır, ancak esas önemli olan anıt oradaki tümülüstür. Bu Tümülüsün içinde oradaki anıtları yaptıran Komagene hükümdar Antiochos'un mezarı olduğu yine oradaki yazıtlardan anlaşılmaktadır. Tümülüse zarar vermeden içindekilere ulaşmak
neredeyse imkânsız olduğundan Tümülüs halen açılmamıştır. Ancak sismolojik tekniklerle yapılan araştırmalar sonucu içeride bir mezar odası olduğu anlaşılmıştır.

Buradaki heykellerin devasa boyutları dışındaki en önemli özellikleri hem pers hem de yunan etkisi taşımalarıdır. Antiochos doğu ve bati uygarlığını birleştirme misyonunu üstlenmek istemiş ve bunun için de krallığının dini temalarında bu iki uygarlığında tanrılarını kullanmıştır. Krallık oldukça kısa ömürlü olmuştur, yaklaşık 250 yıl içerisinde Helenlerin bozgununa uğrayarak bu topraklara katılmışlardır.

Nemrut’un ilginç yanlarından birisi de tarihin bilinen ilk yıldız haritasını barındırmasıdır. Orada bulunan kabartmaların üzerinde görülen yıldızların konumları Antiochos'un tahta çıkış tarihini göstermektedir.

Şaraplar elimizde büyük bir keyifle güneşin batışını ve Atatürk barajı'nı nerdeyse bütün sınırlarını kuşbakışı izlemenin muhteşem olduğu tarihi mekândan güle oynaya aşağıya indik…

Ölmeden önce görmenin hazzı ile daha rahat nefes alıp vermenin kaynağıdır Nemrut…

 

 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :