CANLI YORUMLAR
PROF. DR. KEREM DOKSAT
PROF. DR. KEREM DOKSAT
Psikiyatr ve Psikofarmakoloji Uzmanı

HER ŞEYİN TEMELİ:

Aile
12.10.2012

Aile, her bireyin ait olduğu en önemli sosyal moleküldür.

Anne, baba ve kardeşlerden ibâretse buna, “Çekirdek aile” denir; atomları bunlardan oluşmuştur. Eğer atomlar arasındaki bağlar yeterince güçlü ve sağlamsa, dayanışma ve paylaşma da o kadar sıkıdır. Bu sistemin güzel tarafı sımsıkı, sımsıcak ilişkilerle örülmüş olmasıdır; zayıf tarafı ise, bir birey dahi kaybedilirse, çok fena hâlde yara alır!

Daha geniş, akrabalar, büyükanne ve büyükbabalar, nineler, dedeler, torunlar hep bir bütünlük ve sinerji içerisinde yaşayabiliyorlarsa, bu molekül daha büyük ve güçlüdür. Bu sistemin güzel tarafı, çok geniş destek ve sevgi ilişkileriyle örülmüş olması ve bir kayıp hâlinde, teselli imkânlarının çok daha fazla olmasıdır; zayıf tarafı ise, bâzen ve çok tabii olarak kendi başlarına karar vermek isteyen çiftlere veya diğer mensuplarına karışıp, ortalığı bulandıranın da fazla olmasıdır. Keza haset, kıskançlık, dedikodu gibi kötücül etkilere de fazla açık olması tabii ki bir başka handikap.

Çekirdek ailelerin dostluk, arkadaşlık ve muhit gibi sosyal destek sistemlerine büyük ihtiyaçları vardır. Kötü, ihtilâflı ve benzeri günlerde bu destekler onları ayakta tutar.

Geniş ailelerde ise, atomların (bireylerin) dostluk, arkadaşlık ve muhit gibi sosyal destek sistemlerine ulaşmaları güçleşir; herkes her bir şeye “maydanoz” olur sonuçta yine yalnızlık ve yabancılaşma hisleri gelişebilir…

Demek ki en akıllıca ve güzel olanı, orta yolu bulabilmek…

Atomların veya mikromoleküllerin mahremiyetine saygı göstermek, aşırı müdahaleci olmamak ve biraz da onlara saha ve zaman açıklığı tanımak.

Yâni, anlayacağınız, her şeyin başı sevgi ve saygı ama bunu akıl, hikmet, güzellik süslemeli, bilim de destek olabilmeli.

Herkesin herkese…

Herkesin de arada bir kendini aşmaya müteveccih tatlı yalnızlıklara…

Bunların hepsi için de güçlü bir özsaygıya, egoya/kendiliğe sâhip olabilmek.

İşte, böyle atomların teşekkül ettirdiği moleküller sapasağlam olurlar,

Aile kutsaldır

Aile, her şeyin temelidir

İyi bir aile için de dört temel anahtar kelime vardır:

Sevgi

Saygı

Empati

Hoşgörü…

Saadet dolu nice senelere…

 


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :