CANLI YORUMLAR
Yurdagül Kılıçsaymaz
Yurdagül Kılıçsaymaz
NLP Trainer ve Yaşam Koçu

HİÇBİR ŞEYİ DEĞİŞTİREMEZSEN

Bakış açını değiştir...
07.12.2011

NLP’nin önemli varsayımlarından biri de “Harita bölgenin gerçeği değildir” ilkesidir. Birisi size haritada İstanbul’un yerini sorsa gösterdiğiniz yer İstanbul’un caddeleri, sokakları; yani kendisi değil haritada temsil edilen yeridir. Güzel bir kırmızı gül resmi, nasıl kırmızı gülün kendisi değilse bizim kırmızı gül ile ilgili duygularımız düşüncelerimiz, verdiğimiz anlam kırmızı gülün kendisi değildir.  

Hepimizin geçmiş deneyimlerimize, inançlarımıza ve değerlerimize göre oluşturduğu bir dünya modeli vardır. Ve dünya modelimiz (haritamız) olaylara, durumlara bakış açımızı belirler; yani gerçeğimizi.

İnsanlar her zaman kendi haritasının en doğru olduğuna inanır, dolayısıyla “neyin gerçek olduğu konusunda her zaman haklıyım” iddiasına girer. Bu durum insan ilişkilerini yıpratmaktan, mutsuz olmaktan öteye geçmez.

Oysa haklı olmak yerine mutlu olmayı seçmek, haritanın bölgenin gerçeği olmadığını idrak edip buna göre davranmak, karşımızdaki kişinin haritasını anlamaya çalışmak bir anlamda esnek olmak hem sağlıklı ilişkiler kumamızı sağlar hem bizleri iletişime, anlayışa açık hâle getirir, hem de mutlu olmamızı sağlar.

Bununla ilgili çok sevdiğim bir örnek vereyim size: Elinize bir kupa alın, karşınızdaki kişiye sorun; “kupanın kulpu hangi tarafta sağda mı, solda mı?” Kulp size göre hangi taraftaysa karşıdaki kişiye göre tam ters taraftadır.

Kim iddia edebilir mutlak gerçeğin kendisinin gerçeği olduğunu? Gerçeği sadece kupaya yukarıdan bakarsanız görürsünüz, yani bakış açınızı değiştirdiğinizde, haritanın bölgenin gerçeği olmadığını keşfettiğinizde.

Sadece şunu bilmeniz yeterli: “Hiçbir şeyi değiştiremezsen, bakış açını değiştir…”

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :