CANLI YORUMLAR
Yurdagül Kılıçsaymaz
Yurdagül Kılıçsaymaz
NLP Trainer ve Yaşam Koçu

İLİŞKİ NE İÇİN YAŞANIR?

Kronik mutsuzluk
21.09.2011

Bu hafta, etrafımda ne kadar bağımlı ilişkiler yaşayan insanlar olduğunu fark ettim. Bedenen, zihnen, duygusal ve ruhsal bağımlı olma hali ve sonucunda kronik mutsuzluk… Dünyadaki varoluş amacını unutup kendi varlığını başka insanlarda arayan ve bulmayı umut edenler…

Neden ilişkilerde bağımlı hale gelinir? Çünkü aşık olunmuştur. Ayaklar yerden kesilir. Dünyadaki tüm güzel anlamlar karşı tarafa yüklenmiştir. Yaşam dolu, canlı, mutlu olursunuz ve hatta var oluşunuz bir anlam kazanmıştır. Kendinizi özel hissedersiniz,  artık tam ve bütünsünüzdür. Bu başlangıçta çok derin ve doyum veren bir duygudur. Çünkü dünyadaki tüm güzel duyguları o vermektedir. Fakat ilişkilerin doğasından olsa gerek, sonrasında  sahiplenme, kontrol etme, kıskanma , alınma, içerleme, öfkelenme, kırılma, haklı olma ihtiyacı duyma, duygusal ihtiyaçlarınızı giderme, duygusal talepler, eleştirme, suçlama ve yargılama hakkını görürsünüz kendinizde çünkü o artık size aittir, çünkü  kendinizi onunla bütün hissediyorsunuzdur ve bütünlüğün içinde bunlar da vardır!! Sonra bir mutlu bir mutsuz olma hali başlar, dengesizlik yıpratır. İlişki form değiştirmiştir artık, bütünlük duygusu yerini yavaş yavaş yarım olma haline bırakır. Günlük yaşamda bile mutluluğunuzu ya da mutsuzluğunuzu sadece ondan aldığınız duygu belirler.

Yani artık o insana bağımlı hale gelmişsinizdir, bu madde bağımlılığı gibi bir şeydir. Uyuşturucu alındığında mutluluk zirvededir. Etkisi geçtiğinde ya da alınmadığında acı başlar. Her bağımlılık böyledir. Yapaydır, sunidir, geçicidir. Sende olmadığını sandığın duyguyu başka bir şeyden, başka birinden almayı isteme halidir.  

Bu bağımlılıktan özgürlüğe, kendi varlığının değerini güzelliğini görerek, hissederek kurtulabilirsin. Başka insana yüklediğin tüm anlamlardan özgürleşmek…  Ve tabii kendini gerçekten ama gerçekten sevmek… İnsanın kendi varlığına olan sevgisi başka hiçbir insana ihtiyaç duymaz, dışsal herhangi bir ihtiyaca gereksinim duymaz, dolayısıyla ilişkiler ihtiyaçların giderilmesi için değil, sadece sevgiyle yaşanır. Olduğu gibi… Olması gerektiği gibi…

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :