CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KEDİLER VE ASPİRİN

Asla aspirin vermeyin
24.02.2012

Günlük hayatınızda kullandığınız ve sizce çok basit etkilere sahip ilaçlar kedinizde ya da köpeğinizde kullandığınızda ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kendinizi biraz kırgın biraz yorgun hissettiğiniz zamanlarda içtiğiniz aspirin (asetilsalisilik asit) kedilerde toksik etkiye sahiptir.

Asetil salisilik asit kedilerdeki biyolojik yarılanma ömrünün uzun olması ve enzim sistemlerinin bizden farklı olması sebebi ile kullanılmamalıdır.

Asetil salisilik asit toksikasyonunun belirtileri:

Kedilerde hafif zehirlenme olaylarında; bulantı, kusma, solunum sayısında artış, beden ısısında yükselme (aspirinin ateş düşürücü etkisi olmasına karşın) dehidrasyon, bazen ataksi ve inkoordinasyon görülür. Hayvanlar dengesini koruyamaz ve yere düşerler. Sağaltıma cevap veren bazı olaylarda dahi, uzun süre kalıcı olabilen inkoordinasyon, belirgin bir nistagmus (gözün istemsiz ritmik ya da aritmik hareketi), işitme ve görme bozuklukları ortaya çıkar. Kanda gazı değerlerinde değişiklikler şekillenir.

Ağır zehirlenme olaylarında; bulantı, kusma, hiperemi, dehidrasyon, solunum yetmezliği, solunum havasının aseton kokması, terleme, kaslarda titreme ve koma gözlenir, bazen kasılmalar gelişebilir.

Yapılması gereken:

Bu tip durumlarla karşılaşıldığında mutlaka bir veteriner hekime danışılmalı ve doğru anamnez verilmelidir. Asetil salisilik asit ile zehirlenme durumunda bir antidot bulunmadığından hızlı hareket etmek kedinizin sağlığına kavuşma ihtimalini arttıracaktır.

Sonuç:

Kedilere asla ve asla ağrı giderici, ateş düşürücü ya da soğuk algınlığı önlemek için aspirin verilmemelidir. İlaç kullanımı kesinlikle veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır. Bilinçli ya da bilinçsiz kedinizin salisilik asit içeren bir ürün tükettiğini fark ettiğinizde zehirlenme semptomlarının başlamasını beklemeden en yakın veteriner kliniğini ziyaret etmelisiniz.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :