CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KÖPEKLER İÇİN AŞI TAKVİMİ

Bağışıklık kazanmaları için
03.11.2011

Kedi ve köpekler özellikle hastalık etkenleri ile ilk kez karşılaştıklarında bağışık olmadıkları için hastalanacaklardır. Bu sebeple onlar için risk oluşturan hastalık etkenleri, inaktive edilerek aşılar hazırlanmıştır. Doğru bir aşı programı sayesinde virüsler ile tanıştırılan vücut, bağışıklık kazanır ve hastalık etkenleri ile karşılaştığında nasıl savaşacağını bilir.

Köpeğinizin sağlığını olası tehditlerden korumak için yapacağınız ilk iş, aşı programını tamamlamaktır. Yavru köpekler süt emme dönemini tamamlayıp anneden ayrıldıktan sonra (bu süreç genelde 45-60 gün arasında değişmektedir), yavrunun genel durumu değerlendirilerek aşı programına başlanır. Aşı programı tamamlanana kadar, kesinlikle aşısız köpeklerle temas halinde olmamalı ve dışarı çıkartılmamalıdır. Bağışıklık sisteminin düşmesine sebep olacak her türlü durumdan uzak tutulmalıdır. İlk kez aşılanan köpeklerde, yavru da olsa erişkin de olsa yapılan aşıya karşı bağışıklık oluşturulabilmek için, aşılar belirli aralıklarla tekrarlanarak yapılır. Aşıların sıralaması bireyden bireye ve köpeğin genel durumuna göre değişmekle birlikte, hekiminin muayenesine göre değişkenlik gösterebilir. Muayene sırasında hekiminizin, köpeğinizin genel durumuna ilişkin sorularını doğru cevaplamanız önemlidir. Hekiminiz, genel muayene gerekirse laboratuvar muayeneleri sonucunda, köpeğinizin sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra aşı yapacaktır. Hasta hayvana kesinlikle aşı yapılmaz, buradan da anlaşılacağı üzere aşı programına başlanmadan önce mutlaka parazit tedavisi yapılmış olmalıdır.

Yapılan tüm aşılar onlar için yaşam tehdidi oluşturan hastalıklara karşı bağışıklık kazandırmak içindir. Yapılacak olan aşılara “Aman ne çok oldu, hadi bunu da yaptırmayalım’’ diyerek karar verme hakkımız yoktur. Sadece kendimizi düşünerek yaptırdığımız kuduz aşısı da onu ölümcül hastalıklardan korumaya yetmez.

Köpeklerde bağışıklık oluşturmamız gereken, sık karşılaşılan ve yüksek oranda ölümle sonuçlanan hastalıklardan bahsedelim biraz. Halk arasında gençlik hastalığı diye bilinen, sıklıkla bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan yavru hayvanlarda görülen, ismi gençlik olsa da bu hastalık etkenine karşı bağışıklık kazandırılmamış tüm köpekler için risk oluşturan Distemper dediğimiz hastalık, sindirim sisteminde, solunum sisteminde, deride ve sinir sisteminde çeşitli problemlere sebep olur. Yine halk arasında kanlı ishal olarak bilinen ve ilk kez yavru besleyenlerin dışkıda gördükleri her kanı, bu hastalık ile bağdaştırmalarına sebep olan ismiyle korkulan bir hastalıktır. Corona ya da Parvo virüslerden kaynaklanır.  Sindirim sistemini etkileyerek kusma ve kanlı ishal ile kendini gösteren hastalık, bu her iki etkene karşı hazırlanmış aşılar yapılarak bağışıklık oluşturulmalıdır. Üst solunum yollarını etkileyerek öksürük, burun akıntısı gibi solunum sisteminde anormal durumlara sebep olan Bordotella için de bağışıklık oluşturulmalıdır. Kuduz aşısı da insanlar için de risk oluşturan bir sinir sistemi hastalığı olduğundan, yapılması zorunlu aşılardandır. 3 aylığı doldurmuş tüm kedi ve köpeklerde her yıl tekrarlanarak uygulanmalıdır.

Yavru dönemde ya da ilk kez aşılamalarda tekrarlı şekilde yapılan aşılar, 1 yıl süreyle köpeğinizi hastalıklara karşı koruyacaktır. 1 yıl sonrası için hekiminizin verdiği randevu tarihinde aşı programını tamamlamazsanız, köpeğiniz hastalık etkenlerine karşı bağışık olmayacağından yüksek oranda ölümle sonuçlanan viral hastalıklara karşı savunmasız kalacaktır.

Düzenli aşı programı, köpeğinizin sağlıklı ve uzun yaşamasını sağlayacaktır.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :