CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KÖPEKLERDE DERİ, TÜY BAKIMI

Nasıl yıkamalı, ne yemeli?
20.10.2011

Köpekler için parlak ve canlı tüyler sağlık belirtisidir.  Çeşitli sebepler kedi köpek sahiplerinin en rahatsız olduğu tüy dökülme problemine sebep olabilir.  Mevsimsel ve hormonal değişimler, çeşitli viral bakteriyel ve paraziter hastalıklar, yetersiz ya da yanlış beslenme, vitamin mineral eksikliği, stres, psikolojik problemler, yıkama sıklığı, temizlik amacıyla kullanılan sabun, şampuan, parfüm gibi ürünler deri ve tüy sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Köpeğinizin dökülen tüylerinden şikayetçiyseniz evi süpürmek ya da onu tıraş ettirmekten başka yapabileceğiniz pek çok şey var.

Öncelikle onun beslemek için doğru bir mama mı tercih ediyorsunuz yoksa sadece karnı mı doyuyor? Bu konuda hekiminize kulak verin.

Düzenli olarak fırçalamak tüy dökümünü azaltacaktır. Ona zarar vermediğinden emin olduğunuz ucu topuzlu fırçalar ile derisine masaj yaparak fırçalayın. Amacınız sadece tüyleri düzeltmek topakları açmak olmamalı, köpeğiniz kısa tüylü olsa bile deriyi canlandırmak için masaj yaparak fırçalamalısınız. Kan dolaşımını hızlandırarak deriye canlılık kazandıracaksınız.

Temiz olsun diye her hafta yıkamayın.  Köpekler 1-1,5 ayda bir yıkanmalıdır.  Daha sık yıkandığında deri bariyerine zarar vermiş ve derinin hassasiyetini arttırmış olursunuz.  Sık yıkamak deri ph’ını da etkileyeceğinden güzel koksun diye yıkadığınız köpeğiniz zamanla yıkasanız bile kötü kokacaktır. Onlar için hazırlanmış bitkisel şampuanları tercih etmelisiniz.

Fizyolojik tüy dökülmeleri köpeğiniz için kaçınılmazdır. Köpeğiniz senede iki kez, mevsim geçişlerinde tüylerini değiştirecektir. Bu normal bir durumdur. Asla şikâyet etmemelisiniz.  Bu dönemde çıkan yeni tüylerini desteklemek için deri ve tüy için gerekli olan vitaminleri ona sağlarsanız tüy değişim süresini kısaltmış olabilirsiniz. Omega 3 , omega 6 , A vitamini, E vitamini, çinko, biotin sağlıklı bir deri için gerekli olan vitaminlerdir. Kaliteli bir kuru mama ile beslenen hayvanlar bu vitaminleri alsalar da tüy değişim dönemlerinde daha fazla ihtiyaçları olduğundan takviye yapılmalıdır.  Bio yararlanımları tablet ve toz formlara göre daha hızlı olduğundan likit vitaminleri tercih etmek doğru olacaktır.

Üzerinize düşenleri yaptınız; hâlâ tüy dökülmesi durmuyorsa;

Veteriner hekiminize danışmalısınız.  Köpeğinizin içinde bulunduğu durum fizyolojik bir durum değilse kesinlikle iyileşmesi için sabırlı olmalısınız. Dermatolojik problemlerin teşhisi ve tedavisi uzun sürebilir.  Hekiminize doğru anamnez vermelisiniz. Kimi dermatolojik lezyonlar spesifiktir ve inspeksiyonla  (gözle muayene) teşhis edilebilir. Fakat pek çok durumda doğru teşhis için laboratuvar muayene yöntemlerinden faydalanılmalıdır. Hekiminizin bu önerisini geri çevirmeyerek daha hızlı sonuca ulaşabilirsiniz. Sabırsız olup mucizeler beklemek yerine köpeğinizin en doğru yöntemlerle tedavi edilmesini bekleyin.  En sık karşılaşılan uyuz, mantar, egzama, pyoderma gibi deri hastalıkları tedavisi mümkün fakat uzun süren hastalıklardır. Köpeğinizin bağışıklık sistemini yüksek tutmalı ve tedavi protokolüne uymalısınız.

Sağlıklı günler…

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :