CANLI YORUMLAR
Burcu Mertoğlu
Burcu Mertoğlu
Veteriner Hekim

KÖPEKLERDE GLUKOZAMİN

Nedir, nasıl kullanılmalı?
08.03.2012

Glukozamin ve kondroitin kıkırdak dokunun yenilenmesinde etkili olan önemli bileşikler olup metabolizma tarafından doğal olarak üretilirler. Çeşitli sebeplerle eklem bütünlüğünün bozulduğu durumlarda vazgeçilmez etken maddelerdir.

Kondroitin sülfat eklemin elastikiyetini korumak için olmazsa olmazdır.  Glukozamin, kıkırdak bileşenlerinin kıkırdak hücreleri tarafından sentezini arttırır. Kondroitin sülfat ile glukozaminin birlikte uyumlu çalışarak kıkırdak dokunun sağlığını korur.

Glukozamin ve kondroitin sülfat içeren yem katkı maddelerinin eklem hastalıklarında etkili olduğu, hastalık nedeniyle oluşan ağrı ve diğer semptomların azalmasında önemli rol oynadığı yapılan çalışmalarla belirlenmiştir.

Yaşlı hayvanlarda azalan  glukozamin ve kondroitin sentesizini destelemek için hekim kontrolünde glukozamin kondroitin sülfat takviyesi yapılmalıdır. Aşırı egzersiz yapan köpeklerde, kiloya bağlı oluşabilecek eklem problemlerinde, eklem operasyonlarından sonra ya da eklem travmalarından sonra eklem bütünlüğünün korunabilmesi ve eklemin hareket fonksiyonunun devamlılığı için gerekli takviyeler yapılmalıdır.

Glukozamin ve kondroitin sülfat eklam sağlığını koruyacak ve yangı giderici etkisiyle de hayvanınızın olası ağrı problemini azaltacaktır. 

Rottweiler, alman kurdu, labrador retriever, golden retriever, doberman gibi kalça displazsine (kalça çıkıklığı) yatkın ırklarda da glukozamin kullanımı osteoartirit (eklem dejenerasyonu) oluşumunu sınırlandırmak için önemlidir.

Sonuç olarak glukozamin kullanımı eklemin hareket fonksiyonunun devamlılığını sağlar, çeşitli sebeplerle oluşan eklem dejenerasyonunu önler, eklemdeki yangı ve şişliği giderir, ağrıyı azaltır.

Piyasada köpekler için pek çok glukozamin ve kondroitin sülfat içeren ürün vardır. İçerdikleri etken maddeye ve etken madde miktarına göre değişkenlik gösteren ürünlerden köpeğiniz için en doğrusunu kullanmak için veteriner hekiminize danışmalısınız. Veteriner hekiminiz köpeğinizin eklem rahatsızlığına göre seçeceği biyoyararlanımı en yüksek ürün ve doğru dozajlama ile onun yaşam kalitesini arttırmada size yol gösterecektir. 


YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :