CANLI YORUMLAR
A. ONUR ÜNNÜ
A. ONUR ÜNNÜ

LİMONATA NEDEN FAYDALI

Boş ver Aman, Mazide Kalsın
14.11.2012

Eğer hayat size limon verdiyse, sakın canınızı sıkmayın…

 

Tamam, kabul ediyorum bu aralar biraz asabiyim, sinirliyim ve hayatın tüm olumsuzluklarına ve bana dağıtılmış bu kötü ele rağmen (benim oyunumda eller aylık dağıtıyor buna eminim) sakin, anlayışlı ve tartışmalardan kaçınır bir tutum takınıyorum; "Sen haklısın, olabilir, eğer öyle diyorsan, hı hı… vb."

 

İnsanları kırmamak için böyle davranmalı belki de herkes. Şimdi, asabiyet, sakin kalmaya çalışma ve alttan almayla, limonatanın faydası başlığının alakasını kurma zamanı geldi sanırım.

 

"Hayat sana limon verdiyse, limonata yap’ cümlesini ilk olarak Elbert Hubbard, insanlara hayatın tüm zorluklarına rağmen daha pozitif bir tutum takınmalarını anlatmak amacıyla kullanmıştır. Hemen yazıyı Polyannacılık’a bağlamayacağım merak etmeyin.

 

Herhangi bir şeyin, yani aklınıza ne geliyorsa tüm örneklere bir bakın, bir olayın, bir kokunun, bir tadın, bir manzaranın veya bir insanın iyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış, etik-etik dışı vb. gibi kavramlarla anlatılabilmeleri için bir örneğe ihtiyaçları var. "Bu yemek kötü olmuş" diyen, aynısının daha iyisini yemiştir. İnsanların kendi hayatlarına ve yaşantılarına kızmalarına bayılıyorum.

 

En sık duyduğum cümle;

 

-Hayat çok zor!!!

Verilebilecek tek cevap;

-NEYE KIYASLA?

İki insanın hayatının aynı olması mümkün olmadığına göre; ne güzel, ne yerinde, ne manidar ve ne doğru bir cevap değil mi!

 

Mesela kendini şanslı hissetmek, tamamen bir önce yaşadığınız olumsuz olayları temel alarak kurulan bir cümledir.

 

Hemen hemen herkes, kıyaslamalarını ‘ötekilerin’ hayatlarına göre yapıyor.

 

Buna rağmen hesaba katmayı akıllarına dahi getirmedikleri ufak bir ayrıntı var. Diğerinin içinde bulunduğu hayatı kurmak için harcamış olduğu özveri, çaba ve emeği gökten inmiş kabul etmeleri ve o diğerini hiç saymaları…

 

Şimdi; biliyorum, hepimiz emek, çaba ve özverilerde bulunuyoruz ve hatta bu cümleleri okurken, yaptıklarınızı ve yaşadıklarınız da belki gözden geçirdiniz ve halen başkasıyla kıyasa devam. İyi de o kıyaslanan kişi kendi içinde bulunduğu hayattan mı memnun yoksa o da sizinle yer mi değiştirmek istiyor?

 

Hayata, yaşama, şansa dair benzetmelerin ve aforizmaların sonu yok. O zaman bir tane daha ekleyelim. "Her yeni gün, kapının önüne bırakılmış bir kutudur. İster o kutudan kale yaparsın, ister tabut." Yani yaşadıklarınız ve başınıza gelen olaylar size özel, size karşı ve kasten yapılmış değiller. Yaşanan olaylara verdiğimiz tepkiler ve olumlu ya da olumsuz algılamamız, tamamen tek taraflı ve gördüğüm kadarıyla da çoğunlukla olumsuz.

 

Hayat, herkesi hem eşit hem de adaletli bir şekilde çimlerin üzerine yatırıyor. Bizlere öğretilmemiş mutluluğu yakalamanın basit bir yolu var sanki; B.A.M.K. diyorum ben kısaca; Boş ver Aman, Mazide Kalsın.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :