CANLI YORUMLAR
FİLİZ KAYA
FİLİZ KAYA
Psikolog

MUTLU ÇİFTLERİN ÖZELLİKLERİ

Cinsellikte fark yaratın
28.11.2012

Cinsellikte her ne kadar teknik bilgi ve beceri tutkulu ve her iki tarafın da yüksek tatmin yaşadığı sevişmeler için önemli olsa da, uzun süreli ilişkilerde, mutlu bir cinsel yaşamın sağlanması için teknik bilgi/beceriden çok daha fazlası gerekmekte. Evli çocuklu ve mutlu çiftlerle yapılan araştırmalar aynı tarifi sunuyor: güçlü bir ilişki (iyi arkadaşlık, tartışmaları etkili biçimde yönetmek ve ortak bir felsefeye sahip olmak), duygusal yakınlık ve güvenlik hissi, bağlılık ve uyum…

 

Mutlu giden bir evliliğiniz ama kötü bir seks yaşamınız mı var? “İyi evlilik, Kötü Seks”te pratik tarifler sizi bekliyor. Bu pratik tariflerin yanı sıra mutlu bir cinsel yaşama sahip olabilmek için bilmeniz gerekenler var… İyi seks, mutlu cinsellik için ilişkinizin güçlü olması gerekmekte.

 

Siz ve partneriniz arasındaki bağ ne kadar güçlü ise, mükemmel bir cinsel yaşama ulaşma ihtimaliniz de o kadar yüksek olacak. Cinsellikte yüksek tatmin yaşayan çiftlerin özellikleri nelermiş? Araştırmalar neler demiş? Aşağıdaki araştırma temelli bilgileri okurken, kendi ilişkinizi de bu gözle değerlendirmeyi ve neler yapabileceğinize ilişkin notlar almayı ihmal etmeyin…

 

Mutlu çiftlerin özellikleri:

 • Cinselliğe ilişkin takdir ve minnettarlık gibi olumlu duygular yoğun olarak yaşanmakta ve ifade edilmekte
 • Birbirlerinden gelen yakınlık ve ilgi taleplerini fark edebilme ve karşılama sıklıkları yüksek
 • Duygusal yakınlık ve cinsellik ilişkilerinin önceliklerinden; zaman ve enerji ayırmaya özen gösteriyorlar
 • Tartışmalarına ve zıtlaşmalarına gülebiliyorlar, tartışmaları espriler yaparak yumuşatabiliyorlar
 • Günlük yaşamda birbirlerine sorular soruyor ve derin sohbetlere girebiliyorlar
 • Birbirlerinin kişisel gelişimine destek veriyor ve birlikte yeni şeyler öğrenmeyi önemsiyorlar
 • Yaşadıkları cinsel sorunları “BİZ bu konuda ne yapalım?” şeklinde, elbirliği ile çözülebilecek başlıklar olarak ele alıyorlar
 • Sık sık birbirlerine hak veriyor, birbirlerine anlamak için özen gösteriyorlar
 • Cinsellikte birbirlerini MUTLU etmeye birincil öncelik veriyorlar; “partnerim ne kadar mutlu olursa BİZ o kadar mutlu oluruz” felsefesindeler
 • Çevrelerinde ilişkilerinden ve/veya genel yaşamlarından memnun pek çok insan yer alıyor; onlarla sık vakit geçiriyorlar (duygular bulaşıcıdır; öfkeli birinin yanında uzun süre kalmak çeşitli konu/kişilere öfke duymanızı sağlar AMA EN BULAŞICI DUYGU MUTLULUKTUR!!!)
 • Eleştiri, küçük görme, savunmaya geçme ve küskünlük gibi yıkıcı davranışlardan, kesin olarak uzak duruyor; cinsel yaşamlarından mutlak uzak tutuyorlar.

 

Biriken kızgınlık, hayal kırıklığı ve üzüntü gibi olumsuz duygular zamanla ilişkiyi zehirlemeye başlar. Duygular paylaşılmadıkça, ifade edilmedikçe büyür ve vücutta biriken radyasyon gibi ilişkinin gücünü ortadan kaldırır. Çiftler sadece birbirinden duygusal olarak uzaklaşmakla kalmaz, cinsel yakınlık kurmaktan da uzak durur.

 

Kavga sonrası sevişme, kısa süreli olumlu etkilere sahip gibi görünse de, uzun vadede etkisizdir. Duyguların şiddetli yaşanması, bir süre kavga sonrası seksi tutkulu kılıyor görünür. Asıl mesele devam ettiğinden, çiftler ilişki içinde yaşanan sorunlar ve etkileri nedeniyle hem kendilerine, hem de ilişkiye dair güvenlerini kaybettiklerinden, GÜÇLÜ İLİŞKİ var olamaz hale gelir.

 

Gerçek GÜÇLÜ İLİŞKİLERde, “bu ilişki içinde GÜVENDEYİM,” “partnerim için ÖNEMLİYİM,” “bu ilişkide DUYGULARIM ve İHTİYAÇLARIM önemlidir” bilgileri her daim geçerlidir. Dolayısıyla cinsellik de bu bilgilerin bir uzantısı, göstergesidir. Cinsellik sevgiden gelir, arzu kaybolmaz, partnerini mutlu etme ve cinsellikten keyif alma hedefi değişmez. İçinde bulunduğu güçlü ilişkinin getirdiği kalıcı açıklık ve kesintisiz iletişim yatak odasında da aynen devam eder.

 

Güçlü ilişkilerde, karşılıklı kazan-kazan ilkesi hem yaşamı hem de sevişmeleri mutlu deneyimler kılar…

 

Size de güçlü ilişkiler dilerim.

Psikolog Filiz Kaya

İlişki ve Evlilik Terapisti 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :