CANLI YORUMLAR
PROF. DR. BENAL BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. BENAL BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı

PEKMEZDEKİ DEMİR

Ve demir eksikliği
02.01.2013

"Kansızlık şikayeti olan çocuğuma tahin pekmez yediremiyorum. Tahin pekmezin kan yaptığını biliyorum, doğru mu?"

Sevgili anneler,

Hemen hemen her ortamda bize, çocuk hekimlerine sorulan bazı sorular vardır. Yere duruma göre değişebilse de değişmeyenlerin başında işte yukarıdaki soru gelir.


Ne zaman söylendi, kim söyledi, kimler bunu tekrarladı ve yaydı bilemiyorum ama "pekmezin kan yaptiği" ulusal sorunumuz adeta...

Şimdi anlıyorum ki bir de tahin-pekmez karisimindan da medet umuyoruz. Hatırlarım annem de zaman zaman bizlere yapardi. Yemeğin üstüne tatlı diye biraz yediğimi hatırlıyorum. Çok da hoşlanmazdım  doğrusu. Yutmak  zordu, damağıma yapışırdı.

Çocuktum... 

İşte bu nedenle özenle hazırladığınız bu karışımı neden çocuklarımız sevmiyor, ya da yemiyor diye çok düşünmeyin. Kimi çocuk tatlıyı sevmez, kimi çocuk tatlı sevse de pekmezin tadını sevmez. Kimi tahinin kokusunu, tadını kimi de bu ikisinin karışımının tadını,kokusunu beğenmeyebilir.

Niye dayatıyorsunuz? Ne uğruna?...

İşte sorun burada! Nereden duymuşsak duymuşuz ki pekmez veya tahin pekmez kan yapar diye biliyoruz.

Simdi gelin biraz farklı bakalım. Bildiklerimizi bir bir sıralayalım.


1. Kansızlık çocukluk yaş grubunda sık görülür.

2. Kansızlığın en önemli nedeni (tüm dünyada) demir eksikliğidir.

3. Kansızlık gelişmesin diye her çocuğa duruma göre 4-6. aydan sonra demir damlası başlarız.

4. Hemen hemen hepsinin tadı kötüdür. Çünkü tadı pas gibidir demirin. Yapılacak bir şey yoktur.

5. Yine 4-6. aydan itibaren demir alımını desteklemek icin ek gıdalar başlansın isteriz.

6. Günde yarım litrenin üstünde süt içen çocuklarda demir eksikliği gelişmesi daha sık görülür. Buna dikkat edilmesi gerekir. Eğer bizim dediklerimizi yaparsaniz çocukta demir eksikligi veya buna baglı kansızlık gelişmez.

Peki siz ne yapiyorsunuz???


1. Henuz kesinlik kazanmamış, hiç bir ülkede bu nedenle kullanımı yasaklanmamış paraben var içinde  diye demir şurubunu vermiyorsunuz.

2. Kiminiz de tadi kötü diye içiremiyorsunuz? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Çocuk ilacı "tadı güzel" diye mi içmelidir? Niye tüm dünyada milyarlarca anne içirebiliyor da biz içiremiyoruz? Bizim çocuklarımızda mı, bizde mi sorun var? Sorun, çocuğa hasta olunca ne yapılması gerektiğini öğretmememizden kaynaklanıyor. Azıcık direnç gösterse çocuk hemen vazgeçiyoruz. Ya da hemen ödül  teklif ediyoruz. Ilaç içmenin tercih değil zorunluluk olduğunu öğrenmesine engel oluyoruz.

3. Demir alımını arttırmak için koyu yapraklı sebzeler ve ama ille de kırmızı et gereklidir. Sebze çorbasının ruhu budur. Biz ne yapıyoruz? (Herkes cevabı kendine versin)

4. Çocukların önemli bir kısmı ek gıdalara başlanınca direnir. Sebepler çeşitlidir. Öğürür,  belki de kusar. Kimimiz cok uğraşıp kaş yapayım derken göz çıkarırız. Kimimiz de tepki verdi diye hemen geri çekiliriz. Sonuçta çocuk demir ihtiyacını destekleyecek kadar kirmizi et alamaz.

5. Bir kısmımız da çocuk tercih ediyor diye muhallebi ve inek sütü vermeye başlarız. Savunmamız da şudur: "Yeter ki..... " Veya "Bari ........" ile başlayan cümlelerle ifade ettiğimiz nedenler...

Sonuçta çocukta demir eksikliği ve kansızlığı gelişince de yüklen pekmeze...

Olmaz sevgili anneler...

Boşuna uğraşmayin...

1 çorba kaşığı pekmez içinde bir miligramdan az demir var. Kaç çorba kaşığı içirebilirsiniz ki?

Tedavi için günde, kilosu başına altı mg demir vermemiz gerek. Sadece desteklemek ise amacımız bu durumda da kilosu başına bir-iki mg kullanmamız gerek. Pekmezle bu mümkün görünüyor mu sizlere? Hesaplayın kaç çorba kaşığı içmesi gerek?

Ama pekmezi kullanalim... Doğal tatlandırıcı olarak kullanalım... Beyaz şeker yerine kullanalım... Ayrıca boş kalori değildir. Yani içinde kaloriden başka mineraller de vardır. İçinde demirden çok kalsiyum ve magnezyum vardır.

Bir de sütün/yoğurdun  içine pekmez konmaz diye söylenmiş sizlere...Sütün icindeki kalsiyum demir emilimini etkiler diye... Bitkisel demirin emilimi kalsiyumdan biraz etkilenir tamam da, zaten pekmezin içinde yaklaşık 100 mg kalsiyum yapısında var. Bilmem açıkça ifade edebildim mi? Ayrıca üstüne titrediğimiz demir de dedim ya 1 mg dan az...

Demem odur ki, çocuğunuza olabildiğince değişik besin hazırlayın. Ama tutturmayın yedirmek icin...  

Yıpranmayın ve yıpratmayın...

Sevgiler hepinize....


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Sedef
Cevapla Sedef
02.01.2013 14:48:48
Az önce Facebook da , annelerin kahvaltıda çocuklarına "pratik olsun" diye kahvaltıda yemek yedirdiklerini konuştukları bir başlık altında " pekmeze bulanmış kuskus vermişliğim vardır kahvaltıda" diye okuyunca gerçekten üzüldüm :( Bende Oğluma yemek yedirirken besinleri karıştırıyorum lakin ona hazırladığım yemekleri hep birlikte yiyiyoruz yani kendi yiyemeyeveğimiz karışımları oğluma da yedirmiyorum. Tabi annenin burada ki düşüncesini bilmiyorum... Ama düşüncesi bile kötü geldi :(
Cevap Yaz
bûya
Cevapla bûya
02.01.2013 10:01:31
bir efsaneyi daha yıktınız hocam:) Pekmezin türü fark ediyor mu? harnup yada üzüm gibi? Bizde de tahin yoğunluklu pkemz güzel tüketilir:) ama demir için değil abur cubur yiyeceğine bunu yesin diye:)) kaleminize sağlık
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :