CANLI YORUMLAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
OP. DR. CİHAN UÇAR
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

POPO ESTETİĞİ

Estetik bir dolgunluk
07.03.2012

Hamilelik sırasında hormonal etkiyle başlayan ve doğumla birlikte belirginleşen kalça bölgesinde genişleme, popo da sarkma, annelerin en başta gelen sorunlarından biri olmakta. Üstelik, her şubat ayında Brezilya sambacılarının televizyonlarda görülmesi moralleri daha da bozmaktadır. Artan kiloyla beraber büyüyen bu sorunu başlangıçta, kalça –bel egzersizleri ile ne kadar giderilmek istense de bazen estetik bir girişim kaçınılmaz olabilir.

Yıllar önce çok nadir yapılan popo estetiği, kadınların vücut şekillendirme estetiğine bakışlarındaki değişiklikle son yıllarda artış göstermiştir. Günümüzde dar kalçalı ve arkaya çıkık popolu kadınlar, seksi ve güzel kadınlar olarak kabul edilmektedir. Şekilsiz ve büyük kalça bacak oyunu kısa gösterdiği gibi vücudun üst- alt arasındaki orantıyı da bozar.

Popo sarkması,  poponun üst kısmının düzleşmesi ile başlar, volümün daha aşağıda belirginleşmesi popo altı kıvrımında derinleşmesine yol açar. Popo şekillendirmede amaçlanan; aşağı sarkmış ve yağlamış dokunun yukarı doğru taşınarak, popo alt kıvrımının derinleştirmesinin önüne geçilmesidir. Popo estetiği için yapılan girişimler; liposuction, popo protezi (gluteal implant) yerleştirilmesi, dikleştirme için askılama yöntemleri ve yağ enjeksiyonu ile şekillendirme şeklinde özetlenebilir.

Fazla miktarda kilo vermiş, cilt elastikiyeti bozuk kimselerde bu işlem bikini hattı içinde kalacak kesilerden girilerek dokuların yukarı askılanması şeklinde olabilir. Eğer cilt elastikiyeti bozulmamışsa, sarkan popo yağlı kısmına yapılacak liposuction ile buradaki volümü azaltılıp, bu yağ hücreleri poponun yuvarlaklığını  sağlayacak şekilde üst kısma yerleştirilmesi çözüm olur. Bu girişimle kesi yapılmadan popo şekillendirilmiş olur.

Bazen de popodaki volümün yetersizliği, neredeyse belden pantolonların düşeceği popoda düzleşme, şekil bozukluğuna yol açar. Bu durumda kalça protezi yerleştirilebilir veya bölgeye önceden alınan yağ enjekte edilerek daha estetik bir dolgunluk sağlanabilir. Popo protezi her iki popo kıvrımının ortada birleştiği bölgeden küçük bir kesi ile girilerek kasların arasında oluşturulan cebe yerleştirilir. Giriş hattı doğal kıvrımlar içinde kaldığı ve estetik olarak kapatıldığı için fark edilmez, etkili bir yöntemdir.  

Tüm bu müdahaleler genellikle genel anestezi altında, 2-3 saat süren işlemlerdir. İyileşme süreleri, yapılan ameliyatın cinsine göre iki ile altı hafta arasında olabilir.

 


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :