CANLI YORUMLAR
AHMET ONUR ÜNNÜ
AHMET ONUR ÜNNÜ
Psikolog

SORULARINIZ VE YANITLARI 18

Sizden gelenler
10.10.2012

Oğlum geceleri altını ıslatıyor.

Hilal Aksu: Merhaba Onur bey. 35 yaşında, İstanbulda ikamet eden, çalışan bir anneyim ve 7 yaşında bir oğlum var. Kendi işim olduğu için, oğluma zaman ayırmakta sıkıntı çekmiyorum. Tüm kontrollerini yaptırmamıza, doktora götürmemize rağmen oğlum geceleri yatağını ıslatıyor. Kendini kötü hissedip, utanmaması için anne ve babası olarak sesimizi çıkarmıyoruz ama bu durum her gün devam ediyor ve çaresizim. Bu durumda yapılacak en doğru şey nedir, yardımcı olursanız çok sevineceğim

Merhaba Hilal, mesajınızda oğlunuzun tüm kontrollerini yaptırdığınızı ve doktora götürdüğünüzü söylüyorsunuz; herhalde bir çocuk doktorunun oğlunuzu takip ettiğini ve fizyolojik bir sorunu olmadığını anlatmak istiyorsunuz. Olası fizyolojik sebepleri elemiş olmanız doğru bir tutum. Öte yandan, çocuklarda alt ıslatmanın fizyolojik nedenleri olabileceği gibi, psikolojik nedenleri de olabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Özellikle alt ıslatma 5 yaşından sonra da süregelen bir sorun ise, mutlaka uzman bir çocuk psikoloğundan yardım almak gerekir. Oğlunuzun kendini kötü hissetmemesi için, yaşadığı sorunu yok saymak, hiç altını ıslatmıyormuş gibi davranmak doğru bir yaklaşım değil. Elbette ki çocuğunuzun utanç ve suçluluk duyguları yaşamaması için, bu problem karşısında sert bir tavır takınmamalısınız; ancak gerçekçi bir şekilde yaşadığını soruna dair oğlunuzla konuşun. Yani, evet, senin böyle bir sorun yaşadığını görüyoruz, ancak bunun için utanmana ya da üzülmene gerek yok, birlikte bunun üstesinden gelebiliriz gibi… Size önerim, aynı zamanda bir uzmandan bu konuyla ilgili yardım almanız yönünde.

                                                                                               ***

"Kızım yapma" dediğimde beni duymuyor bile...

Elif Yılmaz: Merhaba Ahmet bey, 43 yaşında, Bursa'da yaşayan bir kız çocuğu olan anneyim. Gelişme çağında, liseye başlayan bir kızım var. 5 sene önce babamızı kaybettik, bu durum kızımı da beni de çok zorladı. Bir uzmandan kızımın bu durumu atlatabilmesi için 3 sene boyunca yardım aldık. Kızım şimdi durumu atlattı ama o günden sonra üzerine iyice titrer oldum. Lisede ve gelişme çağında olduğu için, her genç kız gibi onda da değişimler var. Mesela yaşına göre fazla makyaj yapıyor, kendini daha büyük gösterecek şekilde giyiniyor. Bugüne kadar onu hiç sıkmadım ama artık karşımda asi bir kız var, "kızım yapma" dediğimde beni duymuyor bile. Sizce bir uzmana gitmeli miyiz? Kızımın uzmana gittiğimizde tekrardan babasıyla ilgili zamanları hatırlayıp, daha çok üzülmesinden korkuyorum. Lütfen soruma cevap verin, yardımcı olun.

Merhaba Elif, kızınızın asileştiğini, yaşına göre fazla makyaj yaptığını ve artık sözünüzü dinlemediğini söylüyorsunuz. Bütün bu anlattıklarınız ergenlik dönemine ait normal kabul edilebilecek nitelikte davranışlar. Ergenlik çağındaki çocuklar, kimliklerini yapılandırmaya çalıştıkları bir dönemden geçtikleri için, bu arayışlarında, zaman zaman size abartılı gelebilecek türde giyinip, makyaj yapabilirler ya da bu dönemde, sizin söylediklerinizden daha değerli olan arkadaşlarının ne düşündüğü olabilir. Kızınızın çocukluk çağına göre daha asi olması olağan bir dönemden geçtiğine işaret ediyor. Bu durumla ilgili bir uzmana gitmenizi gerektirecek ölçüde bir sorun tanımladığınızı düşünmüyorum. Öte yandan, eklemek isterim ki; bir uzmanla girilen hiçbir süreç, insanlara acılarını hatırlatıp onları üzmek için değildir. Aksine, ruh sağlığı uzmanları, kişilerin içinde bulunduğunu sıkıntı ve acı verici durumlarla başa çıkma kapasitelerini arttırmak için vardırlar. Bunu hatırlayın.

                                                                                               ***

Eşime güvenmekte sıkıntı yaşıyorum.

Canan Varaner: Merhaba Onur bey. 26 yaşındayım ve 2 yıllık bir evliliğim var. İstanbul'da oturuyorum. Eşimin birkaç defa bana yalan söyledigini anladım, ama ona bunu söylemedim. Şimdi ise eşime güvenmekte sorun yaşıyorum, güvenemiyorum ve bazen anlamsız kıskançlıklar yapabiliyorum. Kafamda kuruyorum, olmadık şeylerden olmadık şeyler çıkarıyorum. Eşim beni "sen değiştin" diyerek suçluyor ama bir kere güvenim kırıldı. Onu seviyorum ama yalan tahammül edemediğim bir şey olduğu için kendime bunu yediremiyorum. Çok çaresizim. Ne yapmalıyım?

Merhaba Canan, eşinizin size yalan söylediğinin farkına varmışsınız ancak bunu onunla paylaşmamışsınız. Kendinize, bunu neden yaptığınızı sorun. Bunu onunla paylaşırsanız, “bana yalan söylüyorsun” derseniz ne olur, ruhsal anlamda nasıl bir kayıp yaşarsınız? Başa çıkamayacağınızı düşündüğünüz şey nedir? Size yalan söylendiğini düşünmek, sizin ilişkide başka birine dönüştürmüş olabilir. Çok sevdiğiniz bir insan, size, sizin tahammül edemediğiniz türde bir yanlış yaptı. Peki, bununla nasıl başa çıkacaksınız? Sebebi anlaşılmayan kıskançlık gösterileri yaparak mı? Yoksa yaşadığı sorunla yüzleşen ve üstesinden gelmeye çalışan bir yetişkin gibi mi? Seçim sizin.

                                                                                               ***

3 ay önce eşimin beni aldattığını öğrendim.

Rumuz ikilemde: Merhaba Onur bey, Ankara'da yaşıyorum ve 44 yaşındayım. 15 yıllık bir evliliğim ve 12 yaşında bir oğlum var. 3 ay önce eşimin beni aldattığını öğrendim. Oğlumuzun mutsuz olmaması için bunu ona hissettirmedik ve hissettirmemek için çabalıyoruz. Ama ben gerçekten çok mutsuzum boşanmak istiyorum ama oğlum üzülecek diye, düzeni bozulmasın yapamıyorum. Eşim bir hata yaptığını söyledi, aldatıldığımı anladığım günden beri bana gerçekten çok iyi davranıyor ama bir daha aldatılabilirim diye çok korkuyorum. İkilemde kaldım yardımcı olun lütfen

Merhaba ikilemde; aslında söylemeye çalıştığınız ilişkinizi sürdürüp sürdürmeme konusunda içine düştüğünüz ikilem, oğlunuza bunu nasıl anlatacağınız değil… Anne-baba ilişkilerini bitirmeye yönelik bir karar aldıklarında, evet bu çocukları üzebilir, sıkabilir ancak bununla başa çıkmayı öğrenirler, özellikle de bu ayrılık çocuklar açısından doğru bir şekilde yönetilir ise. Siz belki de eşinizin sizi aldatmış olmasını affedip affetmemek konusunda bir ikilem yaşıyorsunuz. Bu durumu, ilişkisel olarak, oğlunuzdan bağımsız bir şekilde değerlendirmelisiniz. Oğlunuzun sizin ilişkisel rollerinizi belirlemek gibi bir konumu yok, bu gerçekten gelecekte onun omuzlarına bırakılmış olduğunu düşüneceği büyük bir sorumluluğa dönüşebilir. Kararı kendiniz için ve kendi adınıza alın, çocuklar içinde bulundukları durumlara ayak uydururlar!

                                                                                                ***

Eşim beni beğendiğini söylese de durmadan beni ünlü kadınlarla kıyaslıyor.

Ezgi Ece Kaygınlı: Merhaba Ahmet Onur bey. Samsun'da ikamet ediyorum, 35 yaşındayım ve 3 yıldır evliyim. Bizim evliliğimiz bir aşk evliliği. Eşimi gerçekten çok seviyorum şöyle bir problemim var. Eşim beni beğendiğini söylese de durmadan beni ünlü kadınlarla kıyaslıyor. Şu kadının saçı güzel sen de böyle yap, bunun fiziği şöyle sen de böyle olabilirsin diyor. Başta bunlar sorun değildi, çünkü onu çok seviyorum bu yüzden onun istediği gibi olmak problem olmuyordu ama artık bu beni zorluyor. Çünkü beni değilde başkasını beğeniyor ve beni başkalarına benzetmeye çalışıyor. Bunu ona söylediğim zaman ne alakası var ne saçma seyler düşünüyorsun diye sert cevaplar veriyor. Sizce bu bir hastalık mı? Eşim beni beğenmiyor mu?

Merhaba Ezgi, başkalarıyla kıyaslanıyor olduğunuzu düşünmek size kendinizi iyi hissetmiyor gibi… Size eşinizin sizi değil de başkalarını beğeniyor olduğunu düşündüren nedir?  Sizin aktardıklarınıza dayanarak, hiçbir profesyonel size eşinizin sizi beğenip beğenmediğini söyleyemez. Sadece size bunu düşündürenin ne olduğunun, size bunu söyletenin ne olduğunun peşine düşebilir. Ortada dış görünüşünüze dair yapılan bazı gerçek değerlendirmeler olabilir. Ancak, daha da önemli olan, bu değerlendirmeler karşısında sizin kendinizi nasıl konumlandırdığınız ya da nasıl karşıladığınız. Bir psikoterapistten yardım almanızı öneririm.

Bu sayfada yer alan tüm soru-cevaplar okurların izniyle yayına alınmıştır.

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :