CANLI YORUMLAR
IŞIL BÜYÜKGEBİZ
IŞIL BÜYÜKGEBİZ

TAM KALBİNDEN GİDECEKSİN

Cesaretiniz var mı?
22.03.2013

Geçtiğimiz ay çok sevdiğim bir arkadaşımla, yurtdışında, O’nun yaşadığı yerden bir başka yere gitmek için araba yolculuğu yaptık. Arabayı arkadaşım kullandı, sağ koltukta co-pilotluk yapacak olan annesi yerini aldı, bense arka koltukta seyir halindeydim. Arka koltukta seyir halindeyken gerçekten de “seyir halindeydim” zira camdan olanı biteni, gelip geçileni dikkatle seyretmekteydim. Dolayısıyla arabanın içindeki yer - yön telaşesi ve o sırada bastıran yağmurun seyri zorlaştırıcı durumu beni hiç ilgilendirmiyordu. Zaten yağmur benim seyrimi zorlaştırmıyor aksine Normandiya’nın yeşilleri arasında seyrederken seyrimi şiirsel kılıyordu.

Nasıl olduysa, ben seyrelmeye bu kadar dalmışken kulağıma şu cümle teğet geçti. “Tam kalbinden gideceksin”.

İlk defa duyduğumda kulağıma teğet geçen bu cümle, ikinci defasında, teğet geçmeyip kulağımla temas etti. “Tam kalbinden gideceksin”.

Fransa’da yol düzeni organizasyonunda göbekli kavşaklara çok yer verilmiş durumda. Sıklıkla karşınıza göbekli kavşaklar çıkıyor. Bu kavşaklara girmekte olan araba, kavşaktan dönmekte olan arabaya yol vermek zorunda. Bu göbekli kavşaklar genelde üç veya dört yolu kestiği için kavşağa girerken yol alternatifleriniz sağlardaki, sollardaki veya göbekli kavşağın tam kalbindeki yani kavşağı aldıktan sonraki ilk yola girmek…

İşte, sevgili arkadaşım ve çok sevgili anneciği birbirlerine yol konusunda danışırlarken kavşağı aldıktan sonra karşılaşılan ilk yolu kastetmek için “tam kalbi” ifadesini kullanıyorlardı.

İşin aslı bu…

Kavşağı tamamıyla alıp ancak bu şekilde varabileceğimiz “tam kalbi”nden gitmeye cesaretimiz var mı yoksa kavşağı tam almamızı gerektirmeyen sağdaki soldaki yollardan mı “sıvışmayı” tercih ederiz… 

Birini sevdiğimizde yüzeysel olmayan derin, gerçek bir sevgiyse bu; kavşaklarla kesiliyor önümüz.
Bir kavşakta nereye baksak yol; sonunu göremediğimiz, bilemediğimiz… Sonu bilinen yollar yolculuk değilken sonu bilinmeyen her yol, yolculuk...

Bir kavşakta duran yolcunun önündeki her yol, yolculuk...

Kavşağın kalbi; en uzun yolculuğun sonunda yatıyor, o yolun sonunda atıyor.

Sonu belli olmayan birden fazla sayıda yolla kesilen kavşakların biraz daha sonrasında yine “son”suz yollu yeni kavşaklarla karşılaşılan bu yolda, karşılaşılan her kavşağın kalbinden geçebilen varanlar; kalan.

Diğerleri; karşılaştıkları ilk veya ikinci kavşakta sonunu göremediği yolu alamayacağını, kavşağı geçemeyeceğini söyleyip kavşağı yandaki yollarından terk edenler ise; kaçan. 

Sevgi, yolculuğun adı; sevmek kalbin yolculuğu. Yolculuk, çok kavşaklı, “son”suz yollu, kavşaklar ise çok yollu. Her kavşağın tam kalbinden giden, sevdiğinin tam kalbine giden.

Sevgide yol tarifi verilir mi emin değilim ancak yolunun çok kavşaklı olduğu kesin. Bu nedenle dediğim: Tam kalbinden gideceksin.

Ben mi neredeyim… Arka koltuk, benim yerim… Seyrederim…

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :