CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

TÜRKİYE'DE HEKİM OLMAK

İyi hekimlik nasıl yapalım?
02.05.2013

Hem Sağlık Bakanlığı'nın performans sistemi nedeniyle günde 70-80 hasta bakılacak hem de kötü niyetli bazı hasta sahipleri veya onları bu yönde kışkırtan kişiler nedeniyle nasıl iyi hekimlik yapılacak?

 

32 yıllık hekimim ve ilk defa başıma gelen bir olay nedeniyle, bu ülkede hekimlik yapmanın ne kadar zor olduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

3 yıl önce bana boy kısalığı nedeniyle başvuran bir hastaya, bütün dünyada ve tabii ki Türkiye'de de kullanımı yasal olan ve hatta SGK geri ödeme listesinde olan bir ilacı uygun dozda ve sürede hastama vermişim ve 5 ay sonra olumlu sonuç almışlar ve ilacı artık bırakmalarını söylemişim. Hastam okul takımında yüzücü imiş ve kanında doping çıkmış ama doping maddesi benim reçete ettiğim ilaç değil, piyasada vücut geliştirmek için kullanılan başka bir ilacın etken maddesi.

 

Şimdi bundan sonra olanlara bakınız!!! 3 yıl sonra bir avukat vasıtası ile hekim, hastane ve eczaneden 150 milyar TL isteniyor ve suç duyurusunda bulunuluyor. Suç duyurusunda bulunulan bahse konu ilaç, kendilerinin bilgim dışında aldıkları ve kanda çıkan vücut geliştirici ilaç. Buna rağmen ihtarneme çekiyorlar, düşünün o hasta yoğunluğu içinde cevap vermek için dosyaları buluyorsunuz, siniriniz bozuluyor ve tabii ki iş gücü kaybı oluyor. 

 

Tamamen asılsız iddialar için karşı tazminat davası açıyorsunuz, bir sabah kalktığınızda gazede resminizle birlikte suçlamaları tekrar görüyorsunuz. Herhalde tanıdıkları bir gazeteciye dosyayı ulaştırmaşlar, o da sansasyon nedeniyle hekime yani bana sormadan çarpıcı bir başlıkla gazetede yayımlatmış. 

 

Hekimin bu kadar kolay suçlanabildiği, tedavi sonrasında her an, "Ne açık yakalarım da, hekimden bir şeyler kopartabilirim" mantığının olduğu (hele de şu anda hekimlerin de sigortasi varken) bir ortamda çalışmak istemeyen ve hekimliği genç yaşta bırakan arkadaşlarımı biliyorum. 

 

Hekimler kolay yetişmiyor, her mesleğe saygı duyulduğu gibi hekime de saygı duyulması gerekiyor. Unutmayalım ki, binlerce hasta bizlerden şifa için destek istiyor. Küçük hesaplarla hekimlerimizin moralini bozmayalım, bilakis onlara destek olalım... 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :