CANLI YORUMLAR
PROF. DR. KEREM DOKSAT
PROF. DR. KEREM DOKSAT
Psikiyatr ve Psikofarmakoloji Uzmanı

TUTARSIZ, NÖROTİK KİŞİLİK

Tipik davranış örüntüleri
18.11.2011

Tutarsız, dengesiz, işlevselliğin bozulduğu nörotik kişilik

Farklı ortam ve hayat alanlarındaki (iş, cemiyet ve mahrem/özel) kimlikleri arasındaki farkları denge içerisinde taşıyamayan, rollerini zaman zaman karıştıran ve olgun olmayan ego savunma mekanizmalarını kullanan kişilik yapılarıdır.

Risk faktörleri arasında şunlar sayılabilir:

-Erken bebeklik ve çocukluk çağı travmaları.

-Aidiyet ve mensubiyet yetersizliği.

-Nurtürel ve kültürel (Memetik) hatalı ebeveyn tutumları.

-Hayatın başka alanlarındaki başarısızlıklar.

-Genetik geçiş.

Bu grupta obsesif kompulsif kişilik, bağımlı ve çekingen kişilik, histriyonik kişilik, hafif derecede antisosyal kişilik, hafif derecede narsisistik kişilik, işlevselliği yüksek derecede hudutta (borderline) kişilik sayılabilir.

Tipik davranış örüntüleri (patterns) şöyledir:

-Esneklik azdır, müsamahakâr değildirler, başkalarıyla empati kurma yetenekleri orta düzeydedir.

-Farklı fikirlere ve eleştirilmeye açıklıkları değişkendir. Münakaşa ederken işi münazaraya dökerler, hakikati aramaz ve kendi fikirlerini dayatırlar. Sekter ve dogmatik yahut peşin hükümlü olabilirler, tartışmaya pek açık değildirler.

-“Mış” gibi davranırlar, o esnada neyseler odurlar ve “tartışmaya her zaman hazırım” deyip, akabinde kesin ve keskin ifadelerle “bu, böyledir” diye dayatırlar.

-Demokrat değildirler ve paylaşmadıkları fikirleri, dünya görüşlerini tahammülle karşılamazlar.

-Mütevazıymış gibi yapabilirler ama buna asla güvenilmez, kolayca densizlik edebilirler.

-Kırmızı noktaları değişkendir veya çok katıdır ve bunlara dokunulduğunda aşırı tepki verirler; yani esneklikleri düşük ve oynaktır.

-Fevrîlik (itkisellik: impulsivite) sıktır.

-Hayata akçı karacı olarak bakarlar. Bu sebeple de kolayca bir nesneyi (kişi, fikir yahut grup) göklere çıkarır yahut yerin dibine sokarlar.

-Derin duyguları (hüzün, neşe vs.) ve transandan ruh hâllerini yaşayabilirlerse de, bu, ortama ve bağlama uygun değildir.

-Güçlerini (entellektüalite, nüfûz, unvan veya mertebe) şahsî veya grup menfaatlerini öne çıkarıp, başkalarına mâni olmak için kullanırlar; yani hakkaniyetli ve dürüst değildirler.

-İçgörüleri ve geleceği değerlendirme melekeleri genellikle yerindedir.

-Başkalarını kırmaktan, aşağılamaktan yahut aşağı görmekten kaçınmazlar; insanları oldukları gibi kabul etmez ve sık sık “düdük yarışına” girerler. İnsancıl ve sevecenmiş gibi davranırlar. Sahici ve samimi değildirler. Çok manipülatiftirler.

Kullandıkları nörotik, sağlıksız ego savunma mekanizmaları şunlardır:

-Bastırma (represyon),

-Somatizasyon,

-Yer değiştirme (displasman),

-Yapma-bozma (doing-undoing),

-Zıt tepkiler oluşturma (reaksiyon formasyonel),

-Duygulanımın izolasyonu,

-Cansızlaştırma (devitalizasyon),

-İdealizasyon ve özdeşleşip benimseme (normal psikoseksüel gelişimdeki özdeşleşip benimsemeden çok farklı olarak, patolojiktir).

-İçe atma (entrojeksiyon). Bunun normal psikoseksüel gelişimin bir parçası olan içe almayla (enkoprorasyon) hiçbir alakası yoktur.

-Rasyonalizasyon,

-Entellektüalizasyon,

-Eksternalizasyon,

-Kompansasyon,

-Sürekli yakınıp, söylenenleri uygulamama,

-Acting out (bastırılmış duygu, dürtü ve itkilerin çiğ bir şekilde dışa vurulmasıdır).


Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :