Okunma Sayısı: 117960
CANLI YORUMLAR

2 YAŞ ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME

Çocuklar Neden Tırnak Yer?

 

 

Eğer 2 yaşındaki çocuğunuz tırnaklarını yiyorsa bir konu hakkında endişeli olduğunu düşünebilirsiniz. Bu bir sebep olabilir ancak tırnak yemenin daha farklı nedenleri de olabilir, meraktan veya sıkıntıdan da olabilir. Tırnak yeme diğer alışkanların için – parmak emme, saçla oynama, burun karıştırma gibi- en sık görülenidir. Bunu neredeyse bütün çocuklar bir süre yaparlar. İlkokul çocuklarının üçte biri, yetişkinlerin hemen hemen yarısı tırnak yeme alışkanlığına sahiptirler.

Ne yapmalı?

Ellerini meşgul edin: Çocuğunuzun tırnaklarını yemeğe başladığı zamanı tespit edebildiyseniz –mesela televizyon seyrederken, ya da arabada seyahat ederken olabilir – böyle zamanlarda eline sıkabileceği bir top, eğip bükebileceği bir oyuncak v.s. verebilirsiniz.

Bekleyin ve Ümidinizi Kesmeyin: Onu meşgul edecek oyuncaklar vermenin dışında yapılacak en iyi şey bu alışkanlığını tümüyle görmezden gelmenizdir. 2 yaşında bir çocuğun tırnak yeme alışkanlığı bilinçsiz bir harekettir, yani bunu yaptığının farkında değildir. Dolayısıyla vereceğiniz her tepki 2 yaşındaki bir çocuğa faza gelecektir. 

Kontrol Edin: Eğer tırnağını yerken aşırıya kaçıyor, kanatıyor ve kendine zarar veriyorsa ya da aynı anda saçını çekme gibi başka stres işareti olabilecek hareketlere de başvuruyorsa,doktorunuza başvurmanız faydalı olabilir.

Pek çok 2 yaş grubu çocuğu belli bir dönem bir alışkanlık edinir (parmak emme, burnuyla oynama da sık görülür) bir süre sonra ise teşvike ihtiyaç duymaksızın bundan vazgeçerler.

  • Ann Boyutu
    
İLGİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Beysu
Cevapla Beysu
06.02.2012 22:29:52
İkinci çocuğum 5 yaşında. 1.5 yaşında tırnaklarını yiyordu. Eczaneden acı oje aldım, sürdüm ve bıraktı. Şimdi 2 senedir tekrar yiyor. Artık acı oje fayda etmiyor. Bu konuda başka ne yapabilirim?
Cevap Yaz
NEBAHAT6324
Cevapla NEBAHAT6324
24.06.2011 13:11:04
Benin 2 yaşındaki kızımında parmak emme problemi var.. son zamanlarda azalmaya başladı ve bırakacak gibi. herkes aman nebahat engel ol diye üstüme geliyordu fakat ben çok rahat olarak kulak asmadım. iyi ki de öyle yapmışım sonuçta benim kızım onu en iyi ben tanıyabilirim.
Cevap Yaz
narsis
Cevapla narsis
21.06.2011 10:58:43
bunların hepsi çocuk
Cevap Yaz

Cevaplar

narsis 21.06.2011 17:50:17

bende öyle düşünüyorum
1

KATEGORİNİN HABERLERİ
ERKEK VE KIZ ÇOCUKLAR
KENDİNİ İFADE EDEBİLİ...
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN ...
HAYALİ ARKADAŞLAR
FOTOĞRAFA DİKKATLİ BAKIN
2012-2013 SONBAHAR-KIŞ
23 NİSAN
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :