CANLI YORUMLAR
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
PROF. DR. ATİLLA BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Endokrinoloji Uzmanı

OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN

Okul çağına dikkat!
12.11.2013


Çocuk ve ergenlik obezitesinin, erişkin obezitesi için en önemli risk teşkil ettiği biliniyor.

Öyle ki ergenlik döneminde kilolarından kurtulamayan çocukların %70’i yani 10 obez  ergenden 7’si erişkinde de obez oluyor.

ABD de sağlık bütçesinin %10 u obezite ile savaşa ve obezitenin oluşturduğu hasarların  tedavisine harcanıyor. Harcanan büyük paralara rağmen erişkin obezitesinin 2010 yılındaki %36 oranından 2013’de ancak %35’ e düşürülebilmiş olması; mücadelenin ne kadar güç olduğunu ortaya koyuyor.

O zaman yapılacak en önemli şey, erkenden önlem alıp obezitenin oluşmasına mani olmak…

Araştırmalar, erişkinde obez olanların çoğunun 6-19 yaşlarında da obez olduğunu ortaya koyuyor. Bunun sebebi , fizyolojik olarak 6 yaşından sonra vucutta artmaya başlayan yağlanmanın kontrolsüz olarak artması….Yani, normalde de her çocukta 6 yaşından sonra vucutta yağ hücreleri sayısı artıyor, ancak eğer çocuk çok fazla gıda tüketip yeterli hareket-aktivite göstermezse; aşırı artan yağ hücreleri erişkin obeziteye zemin hazırlıyor. Bu nedenle okul çağındaki çocukların spor yapmalarının ve hareketsiz yaşam tarzından uzak durmalarının çok önemi var.

Bu durumun farkında olan İngiltere de okula başlarken, sömestr ve eğitim yılı bitiminde çocukların karnelerinde boy ve kilolarına yer veriliyor. Okullarda öğretmen, aile ve çocuklara beslenme eğitimi veriliyor. Çocuklara 2 saatten fazla bilgisayar veya televizyon başında olmamaları öğütleniyor. Televizyonda çocukların en fazla izleme saatlerinde, kilo aldırıcı gıda reklamlarına yer verilmiyor.

Ülkemizde de obezitenin azaltılması için, okul çağı çocukların gıdasına ve aktivitelerine önem göstermemiz gerekiyor.

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
gunesserra
Cevapla gunesserra
04.02.2016 22:57:35
merabalar atilla bey ben bursadan Serra boyumdan çok rahatsızım bursadaki ömer faruk beye gittik bölüm başkanına uludağ üniverstesinde tahlillerde herseyim çok güzel çıktı B12 yüksek çıktı doktor bile sasırdı boyumun kısalıgına eve geri gönderdi ve ben çok üzülüyorum boyuma lütfen okuyun bunu kabul edersiniz bide size gelmek istiyorum
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :