CANLI YORUMLAR
Elif Gamze Bozo
Elif Gamze Bozo

TİYATRO

ve kitap yardımı
11.04.2014

TİYATRO İLE ÖZGÜRLER ...

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Devlet Tiyatrosu; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile birlikte bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyorlar. Gürol Tonbul'un yönettiği oyunda Turgay TANÜLKÜ'nün başrolü oyunculuğu yanı sıra; Soner AKÇAY, İrfan ERDAĞI, Bahri ÖZTÜRK ve İsmet Ege TONBUL'da rol alıyor.

“Tiyatro; karanlığın içindeki ışık kaynağıdır” diyerek yola çıktılar. Şuana kadar tam 20 oyun oynadılar. 2.040 kilometre yol yapmış ve yaklaşık 5.350 hükümlü-tutuklu ile buluştular.

Öykü dünyasının önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinden uyarlanan 'Masallar, İnsanlar Bir de Türküler' adlı eser, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde cezaevlerinde gösteriliyor. 14 Şubat 2014 tarihinden itibaren İzmir’de bulunan Ceza İnfaz Kurumlarında sergilenmeye başlayan oyun sırasıyla tüm Ceza İnfaz Kurumlarında gösterilecek. Abasıyanık’ın insan sevgisi, doğa sevgisi, yaşama sevinci ve gelecek umudu taşıyan öykülerinden derlenen oyun, bireyin yaşam alanlarında kendinden kopan, kendine yabancılaşan durumlarını ve aslında bireyin kendi içindeki tutsaklığını dile getiriyor. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye bakış açısıyla örülü 'Masallar, İnsanlar, Bir de Türküler' insanın içsel özgürlüğünü yaşatan bir masalı, bir insanı, bir türküyü halk tiyatrosunun öğeleriyle iç içe anlatıyor. Türkiye'nin bütün cezaevlerini dolaşacak olan tiyatro gösterimi yapmanın 30 yıllık hayali olduğunu dile getiren Turgay Tanülkü, emekli olmadan önce böyle projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtiyor. Tiyatroyu izleyen hükümlü-tutuklular tiyatro oyununu bir büyük beğeni ile seyredip, türkülerede eşlik ediyorlar. Hükümlüler “Bu tiyatro oyunu ile bizi duvarların dışına çıkardınız. Bizleri özgürleştirtiniz” sözleri ile kendilerinin böyle bir projeden memnun kaldıklarını dile getiriyorlar. Ayrıca tiyatro ekibinin, hükümlüler için bir istekleri var. Cezaevinde en çok kitaba ihtiyaç duydukları ve hükümlüler için en büyük yoldaşın kitaplar olduğunu vurguladılar. Siz değerli okuyucularımızında ulaştırmak istediğiniz kitapları Konak Devlet Tiyatrosu kafesine Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Turgay Tanülkü’ye teslim edilmek üzere bırakabilirsiniz. Ya da Mansuroğlu Mah. 258 Sok. No 12 D. 4 Bayraklı / İZMİR adresine Av. Serhat Deniz Çelikkaya'ya kargo yolu ile de ulaştırma imkanınız mevcuttur. Demir parmaklıklardan sızan güneşin gerçekten yetmeyeceğini, aydınlığı bulduğumuz kitapların aslında en çok o dört duvara ışık olması gerektiğini unutmayalım!

 

Elif Gamze BOZO/İZMİR

Evrensel Gazetesi

 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :