CANLI YORUMLAR
ZEYNEP ERİŞ GÜNEŞ
ZEYNEP ERİŞ GÜNEŞ
Voleybol Antrenörü

ÇOCUKLAR VE VOLEYBOL

Faydaları anlatmakla bitmez
05.12.2011

Voleybol, genel anlamda her spor dalının sağladığı fiziksel gelişimi sağlamakla birlikte; vücudun esneklik kazanmasına, diğer toplu sporlara nazaran daha fazla yardımcı olmaktadır.

Faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

 • Voleybol oynamak stres oluşturmaz tam tersine eğlencelidir.
 • Voleybol sporunda, fiziksel anlamda uzun kas diye tabir edilen kas tipine ihtiyaç duyulduğu için, bu sporla uğraşan çocukların vücut şekli de bu esnek form doğrultusunda gelişir.
 • Vücudu esnetiyor.
 • Beden kontrolü sağlıyor.
 • Duruşu düzeltiyor.

Spor, voleybol sağlıklı beslenmeyi beraberinde getiriyor.

Ayrıca spor ortamına giren çocuklar, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların kullanımına maruz kalmadıkları için, kötü alışkanlıklardan da uzak kalarak, hayat boyu sağlıklarını korurlar.

 • Doğru nefes alıp vermeyi sağlıyor.
 • Bedeni güçlendiriyor.
 • Vücuda koordinasyon kazandırıp, uyumlu hareket etmeyi sağlıyor.
 • Omurgaya yük bindirmeyip, omurgayı güçlendiriyor.

Voleybolun Psikolojik Etkileri

Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri vardır. Voleybol, iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi, takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun “Şiddete kapalı” bir spor dalı olması; diğeri de “Takım sporu” olmasıdır.

 • Yardımlaşma duygusu gelişiyor.
 • Zamanı verimli kullanmayı öğretiyor.
 • Sorumluluk duygusu gelişiyor.
 • Küçük yaşlardan itibaren voleybol oynayan çocuklar, görev ve sorumluluk alıp bunları yerine getirmeyi öğrenir.
 • Voleybol oynayan çocuk sosyalleşmektedir.
 • Zekâsı antrenmanda yaptığı hareketlerle gelişmektedir.
 • Voleybolun bu faydalarını göz önünde tutarsak her yaş için çok faydalı bir egzersiz.
 • Binlerce faydası olan voleybol belli kas gruplarını çalıştırmayıp tüm kasları esnettiği için çocuk gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

Amaç, yaş gruplarına uygun olarak antrenman yapmak ve öğrencilere beden eğitimi odaklı bir eğitim vermek ve oyun oynayıp spor yapmalarını sağlamak fizyolojik, psikolojik ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılamaktır. Tüm bunların yanında öğrencilere belli bir spor eğitimi ve disiplini vermek antrenmanların temelini oluşturmaktadır. Çalışmalarda kol, bacak, boyun, gövde ve vücudun tüm kas gruplarını hareket ettirip antrenman sonunda dinlenme, gevşeme odaklı bir sistem uygulamaktır. Antrenman süresi içinde çeşitli malzemelerden faydalanırken öğrencilerimizin beceri öğrenimlerini etkileyerek hem becerilerini ölçüp hem de kullandığımız malzemeler aracılığıyla onları eğlendirici, harekete dayalı bir öğrenme sistemi oluşturmaktadır. Yaptığımız bu çalışmaları temel jimnastik hareketleri ve voleybolun teknik hareketlerini yaptırarak antrenmanı eğlenceli hale getirmektir. 

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
Gökben Büyükak
Cevapla Gökben Büyükak
27.12.2012 13:10:39
Merhaba, Hayatımın en güzel yıllarında voleybol oynadım. 6 yıl benim için harikaydı. Tüm bunların yanında bir guruba dahil olmak, onlarla birlikte mücadele içinde olmak şahane bir duygu. Hepsinden öte ben tüm sporların insanın ahlak anlayışını geliştirdiğini düşünüyorum. Şimdi bir kızım var voleybol ile ilgilenir mi bilmem ama spor yapması için onu teşvik edeceğime eminim.
Cevap Yaz
Gökben Büyükak
Cevapla Gökben Büyükak
27.12.2012 11:51:31
Merhaba, Hayatımın en güzel yıllarında voleybol oynadım. 6 yıl benim için harikaydı. Tüm bunların yanında bir guruba dahil olmak, onlarla birlikte mücadele içinde olmak şahane bir duygu. Hepsinden öte ben tüm sporların insanın ahlak anlayışını geliştirdiğini düşünüyorum. Şimdi bir kızım var voleybol ile ilgilenir mi bilmem ama spor yapması için onu teşvik edeceğime eminim.
Cevap Yaz
esinaydinbabatas
Cevapla esinaydinbabatas
10.05.2012 22:26:19
hocam en erken kac yasinda voleybola ya da spora yonlendirebiliriz cocuklari? tesekkurler
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :