CANLI YORUMLAR
VOLKAN ÖZBİLEN
VOLKAN ÖZBİLEN
Yüzme Antrenörü ve Beden Eğitimi Öğretmeni

YAZ SPOR OKULLARI

Seçerken neye dikkat etmeli
25.06.2012

Okul döneminin bitmesiyle yaz spor okulları da faaliyete geçti. Anne babalarımız çeşitli nedenlerden dolayı bu spor okullarına çocuklarını yazdırmak isterler. Bu nedenler arasında; çalışan ebeveynlerin mesai saatleri içerisinde çocuklarına bakamayacak olmaları, çocuklarının yazın sokakta ya da arkadaşlarıyla amaçsız vakit geçirmek yerine sporla dolu güvenli bir ortamda eğitim almaları, sürekli evde bilgisayar ve televizyon başından ayrılmayan çocuklarının sosyalleşmelerini ve hareket etmelerini sağlamak sayılabilir.

Çocuğumuzu göndereceğimiz yaz spor okulunu araştırırken bazı önemli hususlara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Her zaman olduğu gibi güvenlik ve sağlık ilk dikkat etmemiz gereken konu. YAZ SPOR OKULUNUN GÜN BOYUNCA HER AN ULAŞILABİLECEK SABİT BİR DOKTORU VEYA EN AZINDAN BİR HEMŞİRESİ MEVCUT MU?

Tecrübe ve deneyim. YAZ SPOR OKULUNUN DENEYİMİ, TECRÜBESİ NE DERECEDE?

Gün boyunca çocuklarla vakit geçiren grup liderleri çok önemli çünkü çocuklar bütün ihtiyaç ve isteklerini önce onlara söyleyeceklerdir. Genelde grup liderliğini genç sporcular yaparlar. VELİ OLARAK MUTLAKA GRUP LİDERİYLE TANIŞMALISINIZ VE GÜVENİLİR OLDUĞUNA EMİN OLMALISINIZ.

Basketbol, voleybol, tenis, futbol, yüzme, masa tenisi, badminton, drama, satranç… başta olmak üzere yaz spor okullarında bir çok etkinlik dersi bulunur; önemli olan bu derslerin branş hocaları tarafından verilmesidir aksi takdirde çocuklarımız eğitim almak yerine gün boyu oyalanmaktan başka bir şey yapmazlar. YAZ SPOR OKULUNDAKİ EĞİTMENLERİN HEPSİ KENDİ BRANŞINDA BİR GEÇMİŞE VE EĞİTİCİ ÜNVANINA SAHİP Mİ?

Yaz spor okulunun size sunduğu dersleri verebilecek yeterli donanımının mevcut olması lazım. Malzemeler, spor alanları, yemekhaneler, dinlenme alanları, kantin… YAZ SPOR OKULUNUN YETERLİ TESİSİ VE İMKÂNI VAR MI?

Çocuğunuzu göndereceğiniz kurum acaba yeterince organize bir program yürütüyor mu? Gruplardaki öğrenciler ve etkinlik sırasında bir arada bulunan çocuklardaki yaş farkı büyük önem taşır. Bu grupların karıştırılmaması için düzenli bir program ve saat uygulaması gerekir. 5-6 yaş grubu, 7-8-9 yaş grubu, 10-11-12 yaş grubu, 13-15 yaş grubu ayrı değerlendirilmeli farklı gruplarda veya farklı zaman dilimlerinde etkinliklere katılmalı. YAZ SPOR OKULU PROGRAMI ORGANİZE VE PROGRAMLI BİR ŞEKİLDE İŞLİYOR MU?

Unutulmaması gereken diğer bir konu spor kulüplerinin alt yapı sporcularını bu yaz okullarına gelen çocuklardan seçmesidir. Yetenekli ve yeterli görülen çocuklar velileri ile iletişime geçilerek çocuk hangi spora yatkınsa o doğrultuda yönlendirilirler. Yaz okulunda yapılan spor derslerinde birinci amaç eğlenmek güzel vakit geçirmek, ikinci amaç ise yapılan spor dalının temel ve yüzeysel eğitiminin verilmesidir. Yaz spor okulu çalışmalarındaki dersler profesyonel eğitimler değildir, profesyonel eğitimler seçilmiş ve seviyelerine göre gruplandırılmış takım çalışmalarında başlar.

Sizleri fazla sıkmadan, dikkat etmeniz gereken önemli konuları kısaca yazmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Spor dolu bir yaşam dileğiyle.

 

Tecrübelerinizi paylaşmak, istek ve sorularınızı yöneltmek, bilgi paylaşımında bulunmak için lütfen ulaşın.

volcanoswim@gmail.com

YAZARLAR
OBEZİTENİN ÖNLENMESİ İÇİN
ANA RAHMİNE HASRET
BOŞANMA SÜRECİNİN ARDINDAN
GEBELİK ŞEKERİ
BOŞANMA SEBEPLERİ II
12 KASIM HAFTASI
İYİ OLMAYAN YABANCILAR VAR
SEVGİ,FEDAKÂRLIK,BAĞIMLILIK
DETOKS SEBZE VE MEYVELERİ
MİNİK DOSTUNUZLA TATİLDE
BEBEKLER İÇİN YEMEKLER
NEFES ALMA PROBLEMLERİ
KOL ESTETİĞİ
SORULARINIZ VE YANITLARI 22

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :