CANLI YORUMLAR
Mehtap Erel
Mehtap Erel
Yazar

ÇOCUK KAYBOLMALARI

Ne önlemler alınabilir
07.04.2014

Sevgili okur hoşgeldin. Bu hafta seninle çocuklarımız kaybolmasın diye yapabileceğimiz şeylerden bahsetmek istiyorum (çünkü kafayı iyice bozdum). Önce konuyu biraz daraltalım. Aşağıda oğlum büyürken, gezmeye gittiğimizde, kaybolmasın diye uyguladığım bazı taktikleri okuyacaksın. Umarım yardımcı olabilirim.

 

***

 

Tabiki en önemlisi adını soyadını ve telefon numarasını ezbere söyleyebilmesi. Çocuğunuza konuşmaya başladıktan sonra hem soyismini hem kendi telefonunuzu ezberletin.

 

Üzerinde kişisel bilgileri taşısın. 

Herhangi bir plastik saplı ve dikkat çekecek büyüklükte ve renkte saatin sapına iletişim bilgilerinizi yazıp koluna takabilirsiniz.

 

Ya da küçük bebekler için satılan iletişim bileziklerinden (imaginarium) alabilirsiniz (ortadaki)

 

Flash belleğe tüm iletişim bilgilerinizi yükleyip kolye gibi boynuna asabilirsiniz.

 

Yine eczanelerde çocuklar için satılan sprey ya da oje şeklinde yara bantlarından kullanabilirsiniz. Çıkmaz kalemle koluna telefonunuzu yazıp üzerine bu seffaf bantlardan sürer ya da sıkarsanız su geçirmez oluyor (terle çıkmıyor).

 

Uzun süreli tatile çıkıyorsanız çocuğunuzun koluna iletişim bilgilerini hint kınasıyla yazdırabilirsiniz (gayet ciddiyim).

 

Yurt dışında veya kalabalık bir yere gireceğinizde -özellikle çocuğunuz küçük ve çok hareketliyse- o an (çıkmadan hemen önce) cep telefonunuzla fotoğrafını çekin. Böylece en son üzerinde ne vardı, nasıl görünüyordu güvenlik görevlilerine ve polise birebir gösterebilirsiniz.

 

Çocuğunuza kaybolması halinde güvenlik görevlileri ve polis dışında kimseyle konuşmamasını ve gitmemesini tembihleyin.

 

Kalabalık yerlere gireceğiniz zaman çocuğunuzun parlak renklerde giyinmesi aniden etrafınızdan yok olursa daha hızlı bulmanıza yardım eder.

 

Çocuğunuza yanınızdan ayrılmaması gerektiğini mutlaka ve defalarca söyleyin.

 

Biraz daha büyümüş çocuğunuzla kaybolma halinde bir buluşma noktası belirleyin.

 

Biraz daha büyümüş çocuğunuzun yanına mutlaka cep telefonu verin. ANCAK bu cep telefonunun pahalı "havalı" bir şey OLMAMASINA dikkat edin. telefonu almak için çocuğunuza zarar vermesinler. Yanında SIRADAN ama ÇALIŞAN BİR TELEFON BULUNMASI YETERLİ. 

 

Kaybolduğu anda eğer polis dışında bir yetişkin onu almak isterse avazı çıktığı kadar bağırmasını tembihleyin.

 

Dikkatli olun. Küçükler, hareketliler, hızlılar, yaramazlar, maceracılar, dikkatleri hızlı dağılıyor, renkli müzikli objeler ilgilerini çekiyor, pat diye gidebiliyorlar...

 

Çok dikkatli olun. Uyanık, zaman zaman paranoyak, öngörülü ve dikkatli olmak sizin işiniz.Size düşüyor. 

 

O çocuk ve elbette saçma sapan şeyler yapacak.

 

Siz uyanık olun...

 

Güvenli, mutlu, sağlıklı, sevdiklerinizle bir arada harika bir hafta dilerim.

 

Çok hak ettik hepimiz.

 

Yorum Yaz

Yasal Uyarı:Bu iletişim platformunda yorum yazanların, bilgi ve düşünce paylaşanların veya herhangi bir kanaldan site veya ziyaretçileriyle iletişim kuranların görüş ve düşünceleri, site editörlerini, modaretörlerini ve site hazırlayıcılarını bağlamamaktadır. Bu görüş ve düşüncelerin sorumluluğu tamamen ilgili kişilere aittir. Sitemizde reklam unsuru içeren yorumlara ve yönlendirici linklere yer verilmemektedir. Yorumlarınızı yazarken lütfen bunu dikkate alınız. Aksi halde iletileriniz yayından kaldırılacaktır.
 
1
CanSah
Cevapla CanSah
07.04.2014 09:52:12
Gerçekten çok bilgilendirici ve çok güzel bir yazı olmuş. Anne olmadığım halde, çocuklar konusundaki hassasiyetimden dolayı severek okudu ve ileride kendi çocuğum olduğunda bunların hepsini uygulayacağım. Ağzınıza, kaleminize sağlık! sevgiler..
Cevap Yaz
1
Adınız:
 
Soyadınız:
 
Email:
   
Sikayet & Öneri:
 
Talebinizi Seçiniz :